UEFA zdecydowała. Istotne zmiany w rozgrywkach Ligi Narodów i turniejach eliminacyjnych

Prezes UEFA – Aleksandr Ceferin
Pressfocus Na zdjęciu: Prezes UEFA – Aleksandr Ceferin

Kolejne poważne zmiany dla narodowych reprezentacji przygotowała UEFA. W środę na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego zatwierdzono zmiany w formacie eliminacji do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, a także rozgrywkach Ligi Narodów.

  • W środę odbyło się posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA
  • Zatwierdzono na nim zmiany w eliminacjach do mistrzostw europy i świata
  • Zmiany dotkną również Ligi Narodów

UEFA wprowadza kolejne zmiany w kilku formatach rozgrywek

UEFA w ostatnich miesiącach stara się wprowadzać wiele zmian i nowych pomysłów, aby unowocześnić nieco piłkę nożną. Nie wszystkie w opinii mediów są trafione. W środę na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego zatwierdzono kolejne poważne zmiany w formatach eliminacji do mistrzostw europy i świata. Zmiany dotkną również Ligi Narodów.

Do tej pory w eliminacjach do Mistrzostw Europy zespoły mierzyły się w grupach liczących pięć lub sześć zespołów. To zmieni się po Euro 2024. Uczestnicy eliminacji zostaną podzieleni aż na 12 grup, a ich zwycięzcy będą mieli zagwarantowany udział w turnieju. Zespoły z miejsc drugich awansują bezpośrednio, a najgorsze z nich będą musiały rozegrać dodatkowe baraże. 

Identyczne rozwiązania zastosowane zostaną w przypadku eliminacji do mistrzostw świata. UEFA uważa, że w ten sposób zagwarantuje kibicom dodatkowe emocje. Na razie zrezygnowano z pomysłu rozszerzania Mistrzostw Europy o kolejnych uczestników. W turnieju brać udział będą 24 drużyny.

Znamy półfinałowe pary Ligi Narodów
Marco Asensio i Dani Olmo

Dzisiaj w szwajcarskim Nyonie odbyło się losowanie 1/2 finału Ligi Narodów. Holandia na tym etapie rozgrywek zagra z Chorwacją, a Hiszpania zmierzy się z Włochami. Liga Narodów wkracza w decydującą fazę W grze pozostały tylko cztery reprezentacje Poznaliśmy pary półfinałowe tych rozgrywek Włosi zrewanżują się Hiszpanom? Dzisiejszego popołudnia w siedzibie UEFA w szwajcarskim Nyonie byliśmy

Czytaj dalej…

Za sprawą nieco krótszych eliminacji w terminarzu reprezentacji narodowych pojawi się luka, w którą organizacja postanowiła wcisnąć dodatkowe spotkania. Będzie to czas na rozgrywki Ligi Narodów, w których również czekają nas zmiany.

Zmianie ulegnie format Final Four. Zamiast niego zwycięzcy i zespoły z miejsc drugich mierzyć się będą w ćwierćfinałach. Dopiero po nich rozstrzygnie się, kto znajdzie się w finałowej czwórce. Drużyny z trzecich miejsc w dywizji A rozegrają z kolei baraże z drugimi zespołami dywizji B. W ten sposób powalczą o miejsce w najwyższej dywizji następnej edycji. 

Sprawdź: TVP pozyskała nowe prawa, dobre wieści dla fanów Cristiano Ronaldo

Komentarze