Nasser Al-Khelaifi

Nasser Al-Khelaifi to katarski przedsiębiorca, który od 2011 roku pełni rolę prezesa zarządu Paris Saint-Germain.

fot. PressFocus

Nasser Al-Khelaifi – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoNasser Al-Khelaifi
Data urodzenia12 listopada 1973 roku
Miejsce urodzenia Doha
NarodowośćKatar
Miejsce pracyParis Saint-Germain
Stanowiskoprezes zarządu

Al-Khelaifi – twarz nowego PSG

Nasser Al-Khelaifi jest synem poławiacza pereł. Sam ukończył ekonomię na Uniwersytecie Katarskim, a w międzyczasie zawodowo uprawiał grę w tenisa. Po zakończeniu kariery został prezesem Katarskiej Federacji Tenisowej, a później objął też stanowisko wiceprezesa Azjatyckiej Federacji Tenisowej na całą Azję Zachodnią.

W świecie piłki nożnej pojawił się wraz z nowymi właścicielami Paris Saint-Germain. Klub został przejęty w 2011 roku, a celem takiego działania było stworzenie nowego futbolowego giganta. Postać Al-Khelaifiego miała łączyć katarskich właścicieli z Francuzami. Katarczyk dał się szybko poznać jako niezwykle twardy negocjator. Paris Saint-Germain od początku “nowej ery” wydawało krocie na nowych zawodników. Transfer do stolicy Francji często porównywano jednak do złotej klatki. Ani Marco Verratti, ani Neymar, ani Kylian Mbappe nie zdołali odejść z klubu, choć niezwykle im na tym zależało.

Przez ponad dekadę przewodzenia PSG, zespół stał się hegemonem Ligue 1. Od 2011 roku wygrał osiem mistrzostw kraju i ponad 20 innych trofeów. Nadal nie spełniono jednak wielkiego celu nowych właścicieli, czyli triumfu w Lidze Mistrzów. Najlepszym rezultatem paryżan w tym aspekcie był przegrany finał z 2020 roku, gdy pogromcami Francuzów zostali piłkarze Bayernu Monachium.

Nasser Al-Khelaifi – aktualności