Fabio Paratici

Fabio Paratici to włoski były piłkarz. Przez ponad dekadę pracował na wielkie sukcesy Juventusu w roli dyrektora sportowego. Od 2021 roku pełni tę rolę w Tottenhamie.

fot. IMAGO / Gribaudi/ImagePhoto

Fabio Paratici – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoFabio Paratici
Data urodzenia13 lipca 1972 roku
Miejsce urodzenia Borgonovo Val Tidone
NarodowośćWłochy
Miejsce pracyTottenham Hotspur
Stanowiskodyrektor sportowy

Fabio Paratici – dyrektor sportowy Tottenhamu

Fabio Paratici przez 15 lat był zawodowym piłkarzem, grając w różnych klubach na poziomach Serie C1 oraz Serie C2.

Po przejściu na emeryturę zatrudniła go Sampdoria w roli dyrektora skautów. Ściśle współpracował wówczas z dyrektorem generalnym klubu, Beppe Marottą.

W 2010 roku Paratici przeniósł się wraz z Marottą (oraz Luigim Delnerim) do Juventusu. Sampdoria była z tego powodu wściekła i zapowiedziała blokowanie jakichkolwiek transferów pomiędzy tymi dwoma klubami. Włoch przejął w Starej Damie rolę dyrektora sportowego i wydawało się, że spisał się znakomicie. Podczas jego kadencji do Turynu przybyło mnóstwo klasowych piłkarzy, a klub sięgnął po dziewięć kolejnych mistrzostw Włoch, a także zagrał w dwóch finałach Ligi Mistrzów.

Latem 2021 roku Paratici przeniósł się do Tottenhamu, gdzie również pełni rolę dyrektora sportowego. Szybko skorzystał z koneksji na włoskim rynku, sprowadzając dwóch graczy Juventusu – Dejana Kulusevskiego oraz Rodrigo Bentancura – a także Cristiana Romero. Wszyscy trzej wydatnie pomogli Spurs w zakwalifikowaniu się do przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów.

W styczniu 2023 Paratici został zawieszony na 30 miesięcy w pełnieniu jakiejkolwiek funkcji we włoskim futbolu w ramach kary za naruszenie zysków kapitałowych podczas wieloletniej pracy w Juventusie.

Fabio Paratici – aktualności