Haaland i kibice BVB
Haaland i kibice BVB PressFocus

Perła akademii Borussii Dortmund z szansą na debiut. Niemieckie media oceniają

Na seniorski debiut Youssoufy Moukoko kibice Borussii Dortmund czekają od lat. Młody Niemiec kameruńskiego pochodzenia bije kolejne rekordy w każdej grupie wiekowej, w której występuje. 20 listopada obchodzić będzie swoje 16. urodziny, co oznacza, że teoretycznie będzie mógł wystąpić w sobotnim pojedynku BVB z Herthą Berlin.

Czytaj dalej…

Niewiarygodnie skuteczny

Moukoko już od dawna pojawia się na okładkach piłkarskich gazet w Niemczech. Trudno się temu dziwić. Odkąd w wieku jedenastu lat zmienił FC St. Pauli na Borussię, kilka razy przeskakiwał od razu po kilka roczników, bo, by pokazywać pełnię umiejętności musiał mierzyć się ze znacznie starszymi od lepsi. W Bundeslidze U-17 strzelił 83 gole w 50 spotkaniach, a w rozgrywkach do lat 19 zdobył 44 bramki w 23 meczach. Sam nastolatek podchodzi do możliwości debiutu w seniorskim zespole BVB zadziwiająco spokojnie.

– Czytam, co piszą o mnie media, ale nie wywieram na siebie żadnej presji. Wiem, że kiedyś na pewno zadebiutuję – mówi Moukoko.

Zawodnik prezentował się tak dobrze, że podważano jego wiek, zakładając, że tak naprawdę jest o kilka lat starszy. W 2016 roku uzyskał jednak ponowny certyfikat urzędu stanu cywilnego w Hamburgu, przez co argument ten można schować między bajki. Wszystko wskazuje na to, że po prostu mamy do czynienia z wyjątkowym talentem.

“Najlepszy 15-latek, jakiego widziałem!”

Zachwyty nad zawodnikiem, którego niebawem czekają 16. urodziny, dzięki którym spełni wymogi prawne pozwalające mu występować w Bundeslidze, spływają z każdej strony. Moukoko jest chwalony przez szefa klubu, selekcjonera dorosłej reprezentacji, czy wreszcie jednego z najlepszych młodych napastników na świecie.
– Moukoko ma bardzo rzadko spotykany talent. Jest jak granat! – zachwyca się Joachim Loew.

– Youssoufa ma gen zwycięzcy. Jeśli będzie przykładał się do treningów, z pewnością niebawem zadebiutuje w pierwszej drużynie – powiedział Hans-Joachim Watzke.

– Nie chcę nakładać na niego presji, ale po kilku wspólnych treningach mogę powiedzieć, że to najlepszy piętnastolatek, jakiego widziałem! – mówi wprost wschodząca gwiazda BVB, Erling Haaland.

To właśnie Norweg może być jedną z osób, dzięki którym Moukoko nie będzie mieć problemów z aklimatyzacją w pierwszym zespole. U trenera Luciena Favre’a dużą rolę odgrywają młodzi, tacy jak 20-letni Norweg, ale też Jude Bellingham (17), Giovanni Reyna (17) czy Jadon Sancho (20). To pokazuje, że szwajcarski trener nie boi się postawić na młodych i możemy podejrzewać, że gdy Haaland będzie potrzebował odpoczynku, Moukoko dostanie swoją szansę w tym sezonie Bundesligi.

Komentarze