Zakłady na Dota 2

Co to jest Dota 2?

Tekst zawiera treści reklamowe | +18 | Obowiązuje regulamin

Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z e-sportem to warto, abyś dowiedział się paru podstawowych rzeczy o jednej z popularniejszych gier – Dota 2. Co to takiego? Dota 2 to gra typu MOBA, czyli multiplayer online battle arena. Powstała jako kontynuacja modyfikacji Defense of the Ancients, która jest częścią gry Warcraft III. Fabuła gry osadzona jest w malowniczym wszechświecie fantasy, gdzie ścierają się ze sobą dwie pradawne cywilizacje, mające za zadanie obronę dwóch starożytnych głazów – twierdz: Ancient Radiant oraz Ancient Dire.

Jak to zwykle bywa w takich historiach, również i tutaj walczą ze sobą siły dobra i zła, czyli świetliści (Radiant) i mroczni (Dire). Głównym zadaniem każdej z pięcioosobowych drużyn jest zdobycie i zniszczenie głównych budynków bazy wroga, które gracze nazywają po prostu “starożytnymi”. Są one połączone trzema ścieżkami, na których znajdują się wieże obronne. Na ścieżkach tych gracze spotykają tzw. “Creepy”. (Dla niewtajemniczonych: “Creep” to, innymi słowy, bohater niezależny, który jest sterowany przez program, lub w niektórych przypadkach mistrza gry.) Atakują one napotkane jednostki.

W tej grze aż roi się od niesamowitych postaci. Masz do wyboru ponad sto różnych bohaterów, a każdy z nich ma przypisane do swojej roli specyficzne umiejętności i statystyki. Postaci podzielone zostały ze względu na moc swoich głównych atrybutów: zręczności, inteligencji oraz siły. Każda z nich ma również swoją historię, co czyni grę jeszcze bardziej fascynującą. Oczywiście, jak to zwykle bywa w tego typu grach, są tutaj dostępne różne niesamowite przedmioty, które dają graczowi np. moc teleportacji lub niewidzialności. Takie artefakty można kupić za złoto, które grający zdobywa podczas całego czasu trwania rozgrywki.

Dota 2 dosyć szybko przeniosła się do świata e-sportu, a co za tym idzie, zainteresowali się nią bukmacherzy. Teraz możesz obstawiać mecze Dota 2. Zakłady bukmacherskie na tę grę są dostępne u większości buków. Jednak o typowaniu takich rozgrywek, opowiemy Ci dopiero w kolejnych akapitach. Także zostań z nami!

Krótka historia

Tak jak zostało już wspomniane na początku, Dota 2 została stworzona jako kontynuacja modyfikacji do gry Warcraft III: Reign of Chaos oraz dodatku Warcraft III: The Frozen Throne. Gra została wydana przez Valve Corporation na Microsoft Windows, Linuksa oraz macOS. Zapowiedź Doty 2 pojawiła się w 2010 roku w serwisie Gamer Informer. Jednak gra była aż przez dwa lata testowana i została wydana dopiero 9 lipca 2013 roku. Jest to pierwszy produkt oparty na silniku typu Source. W tym miejscu warto chyba jeszcze wspomnieć, że jest to gra typu free-to-play, co oznacza, że jest to produkt darmowy, niewymagający płacenia abonamentu.

Zasady gry

Mamy nadzieję, że Twoja wiedza na temat Dota 2 nieco się poszerzyła. Jak pewnie się zorientowałeś, jest to gra, w której stworzony został dosyć skomplikowany, fantastyczny świat, ze swoją własną historia i mitologią. Jakie w takim razie są zasady tej gry? Spróbujemy przedstawić Ci te najważniejsze z nich w paru punktach:

 • Każda drużyna składa się z pięciu graczy, których zadaniem jest obrona własnej twierdzy i zniszczenie bazy przeciwników, po drodze unicestwiając inne budowle.
 • Gra ta polega w ogromnej mierze na współpracy pomiędzy grającymi oraz zdobywaniu doświadczenia i złota.
 • W Dota 2 są 25 poziomy.
 • Większość bohaterów gry posiada trzy podstawowe umiejętności oraz jedną specjalną (“ultimate”).
 • Mapa gry jest asymetryczna i podzielona na trzy ścieżki.
 • Aby zdobywać doświadczenie, gracze muszą zabijać tzw. “creepy” przeciwnej drużyny, a czasami nawet te swoje. Aby w ten sposób uzyskać złoto, musisz dokonać ostatniego uderzenia (“last hit”).
 • W pewnych sytuacjach można nawet usunąć bohatera z własnej drużyny.
 • Za złoto gracz może kupić specjalne, magiczne przedmioty dla swojej postaci.
 • Jeden mecz w Docie 2 trwa od 20 do 90 minut.
 • No i ostatnia zasada…Pamiętaj o kulturze osobistej i byciu uprzejmym. Jeżeli nie zastosujesz się do tego, najprawdopodobniej dostaniesz bana.

Tryby gry

Jak każda gra typu multiplayer, tak i Dota 2 posiada wiele trybów gry. To na co się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie.

 • All Pick – W tym trybie każdy z graczy wybiera bohatera z pełnej puli postaci. Jest ich aż 107.
 • Limited Heroes – To tryb polecany dla początkujących. Pula bohaterów jest tutaj ograniczona, a postaci są wybrane tak, aby łatwiej się grało nowicjuszom.
 • Single Draft – Jeżeli decydujesz się na ten tryb, będziesz mógł wybrać swoją postać spośród trzech losowo wybranych bohaterów.
 • Captains Mode – W tym przypadku o wyborze bohaterów decydują kapitanowie drużyn. Mogą oni również zablokować postaci, tak aby gracz nie mógł ich wybrać.
 • Captains Draft – To tryb podobny do poprzedniego. Jednak tutaj kapitan jest wybierany przez graczy.
 • Random Draft – Rozgrywający korzystający z tego trybu, wybierają swoich bohaterów z puli 20 postaci, w określonej kolejności. W pozostałych trybach gracze mogą to robić równocześnie.
 • Ability Draft – Jest to tryb dla lubiących kreatywność. Gracz tworzy tu bowiem własnego bohatera, a jego zdolności wybiera z losowej puli.
 • Least Played – W tym trybie gracz musi wybrać bohatera z puli postaci, którymi gra najrzadziej.
 • All Random – Jeżeli nie chce Ci się za bardzo kombinować, zdaj się na kompletny przypadek. W tym trybie każdy z graczy, ma przydzieloną postać na zasadzie loterii.

Mapy

No a teraz niespodzianka! W Dota 2 mapa jest tylko jedna. Jednak gracz może korzystać za to z różnych trybów. Twórcy gry, od czasu do czasu, wprowadzają do gry małe zmiany. Są to jednak zazwyczaj kosmetyczne modyfikacje.

Jak obstawiać mecze Dota 2?

W tym miejscu dotarliśmy w końcu do kwestii zakładów bukmacherskich na Dota 2. Żeby obstawiać e-sport, niekoniecznie musisz być gamerem. Wystarczy, że będziesz na bieżąco śledził najważniejsze rozgrywki. Oczywiście warto odwiedzać zarówno fora dla typerów, jak i te powiązane stricte z grą Dota 2.

Rodzaje zakładów w Dota 2

Jeżeli chodzi o rynki na Dota 2, to jest naprawdę sporo. Wymienimy tu te podstawowe.

 • Kto wygra mecz 1/2
 • Kto zniszczy pierwszą wieżę
 • Który gracz dokona więcej zabójstw
 • Handicap map
 • Czas trwania rozgrywki
 • under/over

Pamiętaj też, że oferty bukmacherów różnią się od siebie, jeżeli chodzi o tę kwestię. Jeśli interesują Cię zakłady na Dota 2, wybierz tego buka, który ma największy zakres rynków. My możemy polecić Ci chociażby STS.

Zakłady długoterminowe w Dota 2

Naturalnie na Dota 2 zakłady długoterminowe są dostępne. W tym przypadku typujesz całe turnieje, n.p. ESL lub też The International. Ten rodzaj obstawiania ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Pozytywem jest to, że takie zakłady są generalnie dużo bezpieczniejsze, niż te live czy przedmeczowe. Jednak Twój kapitał będzie “zamrożony” na dłuższy czas.

Gdzie obstawiać mecze Dota 2?

Jeżeli połknąłeś bakcyla i wpadłeś po uszy w świat e-sportu możliwe, że rozważasz rozpoczęcie obstawiania meczów Dota 2. Zakłady bukmacherskie STS, to obecnie największy operator działający na terenie Polski. Nic więc dziwnego, że Dota 2 znalazła się w jego ofercie. Jeżeli nie masz jeszcze konta u tego buka, to zachęcamy Cię do zapoznania się z jego propozycjami. Obiecujemy Ci, że nie będziesz rozczarowany. STS ma naprawdę znakomity bonus powitalny dla nowych graczy, a dla fanów e-sportu także przygotował coś ekstra!

Obstawiaj Dotę 2 w STS!

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

Gdzie oglądać mecze Dota 2?

Mecze Dota 2 możesz oglądać na żywo poprzez Steam, Twitch, a nawet YouTube. Możesz również skorzystać z kina Dota 2 i oglądać mecze ze znajomymi do 15 osób. W ten sposób będziesz miał możliwość śledzić rozgrywki live, ale również uzyskasz dostęp do powtórek spotkań. Żeby skorzystać z tej opcji wejdź na oficjalną stronę gry. Po jej zainstalowaniu możesz odwiedzić sekcję Dota VR Hub FAQ, w której znajdziesz instrukcję jak krok po kroku uzyskać dostęp do kina Dota 2.

Zakłady na żywo

To, że jest tak wiele opcji, aby oglądać live z meczów Doty 2, sprzyja temu, żeby zacząć zawierać zakłady na żywo. Jeżeli zdecydujesz się na wybór STS, będziesz miał dostęp do szerokiej oferty live, dobrych kursów oraz dużego zakresu rynków na Dotę 2. Oprócz tego na STS masz również możliwość oglądania spotkań na żywo. Dotyczy to także e-sportu ( w tym Doty 2), który zdobywa w szybkim tempie tak wielką popularność.

Najbardziej popularne rozgrywki

Rozgrywki w Dota 2 odbywają się na prawie wszystkich kontynentach. W tym sezonie drużyny staną do walki w różnych turniejach w ramach Dota Pro Circuit. Odbędzie się w sumie 10 turniejów: 5 typu minor oraz 5 typu major, podczas których zespoły będą zdobywały punkty DPC. Na koniec zostanie wyłonionych 12 drużyn.

Najbardziej prestiżowe turnieje

Wspomniane wcześniej 12 zespołów będzie miało szansę wziąć udział w najbardziej prestiżowym turnieju Dota 2 – The International. Zwycięzcy finałowego meczu otrzymują nagrodę pieniężną, która z każdym rokiem jest wyższa. W 2019 kwota ta sięgnęła aż 15,5 mln dolarów na całą drużynę. W puli nagród znalazła się wówczas zawrotna suma 34 mln dolarów!

Oczywiście oprócz The International odbywają się w różnych miejscach także inne turnieje Dota 2. Należą do nich m.in.: The Summit, ESL, Starladder, MLG Columbus, Dreamhack Winter czy też Alienware Cup.

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

Najlepsze drużyny

Jeżeli chodzi o najlepsze drużyny w Dota 2, to eksperci wybierają piątkę, która obecnie najbardziej liczy się w świecie e-sportu:

 1. Team Liquid
 2. OG
 3. Evil Geniuses
 4. Virtus Pro
 5. Wings Gaming

Jeżeli chodzi o Polskie drużyny, to pojawiają się one i znikają. Mamy jednak zawodników, którzy należą już do światowej czołówki gamerów.

Polacy a Dota 2

Polacy nie mają może silnej drużyny grającej w Dota 2, ale za to mamy zawodników, którymi możemy się pochwalić. Zacznijmy może od młodziutkiego Michała “Nishy” Jankowskiego. Ten utalentowany gamer jest obecnie członkiem drużyny Team Secret, która jest bardzo w wysoko w rankingach. W chwili pisania tego artykułu, według liquipedia.net, zajmowała ona trzecie miejsce! “Nisha” w roku 2019 zarobił aż 600 tys. dolarów.

Kolejny zawodnik, o którym warto tu wspomnieć to Amer “Miracle” Al-Barkawi, który mimo egzotycznie brzmiącego imienia i nazwiska, jest Polakiem i gra w drużynie Team Liquid, która w 2019 roku walczyła w finale The international. Także naprawdę możemy być dumni z naszych rodaków, którzy próbują swoich sił na międzynarodowej scenie e-sportu.

Sekcja esport:
Zakłady na esportCS:GO
League of LegendsDota 2
Rocket LeagueFIFA