Andrij Szewczenko

Andrij Szewczenko to ukraiński trener piłkarski. Uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii ukrainy, na swoim koncie ma występy między innymi w Milanie i Chelsea. W latach 2016-2021 był selekcjonerem reprezentacji Ukrainy, a na przełomie 2021 i 2022 roku prowadził włoską Genoę. 

Andrij Szewczenko – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAndrij Szewczenko
Data urodzenia23 października 1957 rok
Miejsce urodzeniaKraków
NarodowośćPolska
Aktualny klubBez pracy
Waga72 kg
Wzrost1,83 m

Andrij Szewczenko – kariera piłkarska

Andrij Szewczenko piłkarską karierę rozpoczynał w Dynamie Kijów, z którym pięciokrotnie sięgnął po mistrzostwo Ukrainy. Uwagę piłkarskiej Europy zwrócił na siebie uwagę świetnymi występami w europejskich pucharach, w tym zdobyciem hattricka w meczu Ligi Mistrzów na Camp Nou z Barceloną. Utalentowany napastnik znalazł się na celowniku czołowych europejskich klubów, a wyścig o jego pozyskanie wygrał AC Milan, który zapłaci wówczas ekipie z Kijowa 26 milionów dolarów.

Dla Milanu sprowadzenie Szewczenki do zespołu okazało się strzałem w dziesiątkę. Ukrainiec przez wiele lat był kluczowym zawodnikiem Rossonerich, z którymi w sezonie 2002/03 zwyciężył w rozgrywkach Ligi Mistrzów, a także dwukrotnie zostawał najlepszym strzelcem włoskiej Serie A. Milan z nim w składzie sześciokrotnie kończył rywalizację we włoskiej ekstraklasie na podium, w tym razem sięgnął po mistrzowski tytuł.

W 2006 roku Ukrainiec zdecydował się na kolejny krok w swojej karierze i postanowił spróbować swoich sił w Premier League. Za 30 milionów funtów sprowadziła go do siebie Chelsea. Z perspektywy czasu był to błąd. Szewczenko w 48 spotkaniach angielskiej ekstraklasy zdobył zaledwie dziewięć bramek. Na sezon 2008/09 wrócił na zasadzie wypożyczenia do Milanu, ale nie potrafił się wpisać na listę strzelców w żadnym z 18 rozegranych spotkań.

Latem 2009 roku postanowił wrócić na Ukrainę i dołączył do Dynama Kijów, w którym występował jeszcze przez trzy lata zanim postanowił zakończyć piłkarską karierę.

Andrij Szewczenko – kariera trenerska

Trenerską pracę rozpoczął w lutym 2016 roku, jako asystent selekcjonera reprezentacji Ukrainy. Niespełna pół roku później przejął tę rolę i z ukraińską kadrą pracował przez pięć lat. Łącznie poprowadził ją w 52 spotkaniach. 25 z nich zakończyło się wygranymi zespołu, 13 remisami, a w 14 pojedynkach Ukraińcy musieli uznać wyższość rywali. Podczas Euro 2020 poprowadził drużynę do ćwierćfinału. Mimo tego sukcesu, po zakończeniu turnieju rozstał się z posadą.

W listopadzie 2021 roku wrócił do Włoch, gdzie zastępując Davide’a Ballardiniego objął drużynę Genoi. Jego przygoda z klubem nie potrwała jednak długo. Już dwa miesiące później, w połowie stycznia 2022 roku został zwolniony z powodu niezadowalających wyników drużyny.

Andrij Szewczenko – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
reprezentacja Ukrainy (asystent)16 lutego 201614 lipca 2016
reprezentacja Ukrainy15 lipca 20161 sierpnia 2021
Genoa CFC7 listopada 202115 stycznia 2022