Postępowanie dyscyplinarne ws. Barcelony, Realu i Juventusu zawieszone

Real Madryt - FC Barcelona
fot. PressFocus Na zdjęciu: Real Madryt - FC Barcelona

Europejska Unia Piłkarska poinformowała w oficjalnym komunikacie, że zawiesiła tymczasowo postępowanie w sprawie Realu Madryt, FC Barcelony i Juventusu. Oznacza to przede wszystkim, że wymienione ekipy zagrają w najbliższej edycji Ligi Mistrzów.

  • UEFA opublikowała oficjalne oświadczenie dotyczące Barcelony, Realu Madryt i Juventusu
  • Podjęto decyzję o tymczasowym zawieszeniu postępowania dyscyplinarnego wobec klubów, które stoją za powstaniem Superligi
  • Trzy zbuntowane kluby będą mogły tym samy zagrać w najbliższej edycji Ligi Mistrzów

UEFA wstrzymała prace nad karą dla Barcelony, Realu Madryt i Juventusu

Europejska Unia Piłkarska bada sprawę utworzenia nowych rozgrywek Superligi. Na dzisiaj temat jest nieaktualny. Dziewięć klubów wycofało się już z planu utworzenia nowych rozgrywek zaledwie 48 godzin od ich powstania.

Real Madryt, Barcelona i Juventus nie wycofały się z utworzenia Superligi, mając konkretne stanowisko w sprawie. Są też pewne, że nie złamały prawa. Chociaż prace nad karą dla trzech separatystów zostały wstrzymanie, to UEFA dała do zrozumienia, że będzie chciała ukarać kluby.

Oświadczenia UEFA

“UEFA przyjęła do wiadomości decyzję podjętą dzisiaj przez niezależny Organ Apelacyjny UEFA o tymczasowym zawieszeniu postępowań dyscyplinarnych, które zostały wszczęte przeciwko FC Barcelonie, Juventusowi FC i Realowi Madryt CF za potencjalne naruszenie ram prawnych UEFA w związku z projektem powstania Superligi” – brzmi oficjalne oświadczenie.

“UEFA rozumie, dlaczego postępowanie dyscyplinarne zostało zawieszone. Będzie jednak nadal bronić swojego stanowiska we wszystkich odpowiednich jurysdykcjach” – czytamy dalej.

“Zasadność procedur dyscyplinarnych w sporcie, z prawem do odwołania się do Sportowego Sądu Arbitrażowego, od dawna uznawana jest za niezbędną dla jednolitego wymiaru sprawiedliwości w sporcie. Europejski Trybunał Praw Człowieka, sądy UE i szwajcarski Trybunał Federalny wielokrotnie orzekały, że zasady dyscyplinarne/arbitrażowe są uzasadnione w sprawie związanej ze specyficznym charakterem sportu. W związku z tym UEFA działała zgodnie nie tylko ze swoim Statutem i Regulaminem, ale także z prawem UE, Europejską Konwencją Praw Człowieka i prawem szwajcarskim, otwierając niezależne śledztwo w sprawie zachowania klubów związanych z projektem powstania Superligi” – uzupełniono w komunikacie.

“UEFA podejmie wszelkie niezbędne kroki w ścisłej zgodności z prawem krajowym i unijnym, aby Organ Apelacyjny UEFA mógł jak najszybciej wznowić postępowanie dyscyplinarne” – podsumowano w oświadczeniu.

Sześć klubów Premier League zostało natomiast ukaranych symboliczną grzywną, która wyniesie 23 miliony euro. Jednocześnie na jeden klub kara wyniesie mniej więcej cztery miliony euro. Znacznie bardziej dotkliwe będą kary w przypadku kolejnego buntu. Wówczas władze Premier League ukarzą dany klub grzywną w wysokości 25 milionów euro i minus 30 punktami.

Czytaj więcej: Superliga: Premier League nałoży kary na sześć klubów!

Komentarze