Stadio Pierluigi Penzo (Włochy, Wenecja)

Stadio Pierluigi Penzo – stadion piłkarski położony na wyspie Sant’Elena w lagunie weneckiej. Swoje mecze domowe rozgrywa tu zespół Serie A – Venezia FC. Obiekt może pomieścić 11 tysięcy kibiców i jest drugim najstarszym, a wciąż użytkowanym obiektem tego typu we Włoszech, ustępując jedynie Stadio Luigi Ferraris w Genui.

PressFocus

Stadio Pierluigi Penzo – podstawowe informacje

KrajWłochy
MiastoWenecja
AdresFondamenta Sant’Elena, 5, 30132 Venezia VE, Włochy
Data otwarcia1913
Pojemność 11 150
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekcieVenezia FC

Spis treści:

Stadio Pier Luigi Penzo – dom Venezii FC

Stadio Pier Luigi Penzo otwarto w 1913 roku, ale jego historia sięga jeszcze wcześniej. Już w 1910 roku weneccy wolontariusze użyli terenu dawnego toru wyścigowego.

Trzy lata później przeprowadzono odpowiednie prace, a 7 września odbył się mecz inauguracyjny, w którym gospodarze przegrali z Genoą aż 0:7. Początkowo obiekt był cały z drewna i posiadał tylko jedną trybunę, umieszczoną po zachodniej stronie boiska. Dopiero w połowie lat dwudziestych przebudowano ją na murowaną, a w latach trzydziestych dobudowano drugą trybunę, po przeciwległej stronie murawy.

W 1939 roku Venezia FC starała się o awans do Serie A, co wymagało kolejnych prac budowlanych. Przedłużono dwie trybuny, by zmieściło się na nich więcej kibiców. Kolejna rozbudowa miała miejsce przy kolejnym awansie Venezii do ekstraklasy – miało to miejsce w połowie lat sześćdziesiątych.

Natura również nie oszczędzała wiekowego stadionu. W 1970 roku w wyspę Sant’Elena uderzyła trąba powietrzna, poważnie uszkadzając obiekt. Venezia grała jednak wówczas wyjątkowo słabo, więc zadecydowano o naprawie jedynie części uszkodzeń. W wyniku tych prac pojemność stadionu spadła do zaledwie pięciu tysięcy miejsc.

Wczesne lata osiemdziesiąte to lawirowanie Venezii między Serie C2 i ligami niższymi. Mimo tego zapadła decyzja o ponownej renowacji obiektu. W 1987 roku doszło do fuzji Venezii i Mestre, co poprawiło sytuację sportową obu klubów. Doprowadzono do ponownej odbudowy Stadio Pier Luigi Penzo, a całkowita jego pojemność wynosiła nawet 16,5 tysięcy. Przełom tysiącleci to złoty okres obiektu. W sezonach 1998/1999, 1999/2000 i 2001/2002 gościł on rywali z Serie A, która była wówczas w rozkwicie.

Początek XXI wieku nie był już jednak tak udany. Odejście z klubu Mauricio Zampariniego wpędziło go aż do bankructwa. Venezia FC długo się po tym odbudowywała. Ostatnie poważne prace na stadionie miały miejsce w maju 2021 roku. Wtedy, po dwóch dekadach, klub wrócił do włoskiej ekstraklasy. Obecnie na trybunach może zasiąść 11 150 kibiców.

Poza byciem drugim najstarszym obiektem tego typu we Włoszech, Stadio Pier Luigi Penzo to też jedyny stadion w Italii umieszczony właściwie na wodzie. Mimo długiej, acz skromnej historii, obiekt nie gościł istotnych wydarzeń międzynarodowych.