stadium-image
IMAGO/Nicolo Campo Na zdjęciu: Stadio Pier Luigi Penzo
Venezia FC

Venezia FC

Serie B
Rok założenia: 1907
Przydomek: I Leoni alati
Barwy: pomarańczowo-czarno-zielone
Prezes: Duncan L. Niederauer
Trener: Paolo Vanoli
Stadion: Stadio Pier Luigi Pozzo
Pojemność: 11150
Adres: Viale Ancona 43, 30172 Wenecja

Następny mecz

Como

Serie B |

3 marca 2024

16:15

Venezia
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 28 lutego 2024 23:34.

Sukcesy

Puchar Włoch

1 raz

Zdobyte w 1941

Newsy

Venezia FC – terminarz i wyniki

Venezia FC – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Venezii w Serie B

Venezia FC – transfery

Venezia FC to klub, który w XXI. wieku przeżywał wiele burzliwych momentów. Dla sympatyków tego zespołu był to prawdziwy roller coaster, który w 2021 roku zakończył się wielkim sukcesem, czyli awansem do Serie A. Dla Venezii był to wielki powrót na salony po wielu latach nieobecności we włoskiej ekstraklasie.

Venezia FC - początki

Klub ten ma ponad stuletnią tradycję, bo Venezia FC została założona w 1907 roku. To klub pochodzący z miasta Wenecja, który na przestrzeni tych lat często zmieniał nazwę. Zwłaszcza w XXI. wieku, kiedy to Venezia zmieniała właścicieli, ogłaszała bankructwa i była karnie zdegradowana. 

Venezia łącznie spędziła 13 lat na poziomie Serie A. Najdłużej, bo aż 37 sezonów Venezia FC grała w Serie B. To klub, który nie ma w swoim dorobku mistrzostwa Włoch, ale za to może pochwalić się zwycięstwem w krajowym pucharze (Coppa Italia). W barwach Venezia niegdyś wielkie kariery rozpoczynali tacy gracze jak Alvaro Recoba i Christian Vieri.

Venezia ma swój stadion, który nosi nazwę Stadio Pier Luigi Penzo. Obiekt ten zlokalizowany w Wenecji może pomieścić 10 tysięcy widzów. Barwy klubu z Wenecji są pomarańczowo-czarno-zielona. We Włoszech na piłkarzy Venezia FC mówi się Arancioneroverdi lub Lagunari.

Nostalgia do dawnych czasów

Kibice Venezia FC cały czas muszą odwoływać się do dawnych czasów, żeby przypomnieć największy triumf tego klubu. Kiedy miał on miejsce? W czasach II wojny światowej, czyli roku 1941. Wówczas Venezia FC wygrała rozgrywki o Puchar Włoch. To jedyne tak znaczące trofeum w gablocie drużyny z Wenecji. Po drodze klub ten dwa razy zwyciężał mistrzostwo Serie B i dwukrotnie mistrzostwo Serie C. Trzeba jednak zaznaczyć, że to pomniejsze sukcesy, które stoją w cieniu scudetto i Coppa Italia.

Przełom wieków

Dla Venezia FC  wszystko co ważne, a co później determinowało przyszłość wydarzyło się na początku XXI wieku. W latach 1998-2000 klub ten występował w Serie A, a trenerem był Walter Novellino i Luciano Spalletti. Venezia wtedy doszła m.in. do półfinału Pucharu Włoch, a w ekipie grali tacy gracze jak Alvaro Recoba. W sezonie 1999/2000 nie udało się jednak zapewnić ligowego bytu. Venezia FC spadła do Serie B. "Lagunari" byli w stanie jednak szybko wrócić do Serie A. Po roku spędzonym na zapleczu - Venezia znów miała okazję na grę w Serie A w sezonie 2001/2002.

Właścicielem Venezia FC był wówczas kontrowersyjny, Maurizio Zamparini. Od początku rozgrywki Serie A 2001/2002 nie układały się po myśli fanów z Wenecji. Ostatecznie Venezia FC zajęła osiemnaste miejsce, które oznaczało degradację do Serie B. W tamtym czasie drużyna była prowadzona przez Cesare Prandellego, późniejszego selekcjonera reprezentacji Włoch.

Sezon 2001/2002 był ostatnim na poziomie Serie A w wykonaniu Venezia FC do czasu 2021 roku. Po tamtym feralnym okresie z klubu odszedł Maurizio Zamparini, który zdecydował się kupienie innego włoskiego klubu US Palermo. Venezia FC wpadła w tarapaty finansowe, a to skutkowało finalnie spadkiem do Serie D! Klub pięć razy zmieniał właściciela aż w końcu nastała era amerykańskiego inwestora VFC Newco 2020 LLC.

Amerykański sen

Jeszcze w 2015 roku Venezia grała na poziomie Serie D, czyli 4. lidze włoskiej. Wtedy to do klubu wkroczyła amerykańska firma, która postawiła sobie za cel powrót do Serie A. Od tamtej pory Venezia FC przestała mieć kłopoty z finansami i w końcu zaczął się marsz ku górze.

W drużynie został zatrudniony m.in. Filippo Inzaghi w roli szkoleniowca. W 2017 roku Venezia awansowała z Serie C do Serie B. Tam klub ten pozostawał przez kolejnych kilka lat. Nie wszystko w tym czasie układało się po myśli amerykańskich inwestorów. W sezonie 2018/2019 Venezia zajęła piętnaste miejsce w Serie B i była zagrożona spadkiem do Serie C. Udało się jednak uniknąć degradacji zwyciężając baraż o utrzymanie w Serie B.

W 2020 roku prezesem klubu został Duncan Niederauer, jeden z właścicieli Venezia FC. To on zdecydował się postawić na Paolo Zanettiego, czyli początkującego trenera, który do 2014 roku był czynnym piłkarzem. Pod wodzą Zanettiego Venezia uzyskała awans do Serie A w rozgrywkach 2020/2021. Co prawda w rundzie zasadniczej Venezia zajęła piąte miejsce, a później pokazała najlepszą formę w fazie play-off. W grze o Serie A Venezia uporała się z Chievo, Lecce oraz Citadellą.

Od 2015 roku Venezia przeszła drogę z Serie D do Serie A. W tym czasie drużynę trenowali Paolo Favaretto, Giancarlo Favarin, Filippo Inzaghi, Stefano Vecchi, Walter Zenga, Serse Cosmi, Alessio Dionisi i Paolo Zanetti.