Robert Lewandowski
Robert Lewandowski fot. Grzegorz Wajda

Niecodzienna sytuacja dla kadry. Ponure liczby

Robert Lewandowski nie zagra w dwóch pierwszych meczach Ligi Narodów, kiedy Polska zmierzy się z Holandią oraz z Bośnią i Hercegowiną – o tym wiemy już od kilku tygodni. Jerzy Brzęczek zdecydował wspólnie z asem Bayernu Monachium, że kapitan kadry powinien odpocząć po sezonie. Dla Biało-Czerwonych to bardzo rzadko spotykana sytuacja, a liczby nie napawają optymizmem.

Czytaj dalej…

  • Robert Lewandowski rzadko opuszcza mecze reprezentacji Polski, a jeżeli już to towarzyskie. Najbliższa absencja jest pewnym ewenementem
  • Polacy mają problem z wygrywaniem bez Lewandowskiego
  • Statystyki dla Polaków nie są zbyt optymistyczne przed inauguracją Ligi Narodów

Biorąc pod uwagę kadencje Adama Nawałki i Jerzego Brzęczka, Robert Lewandowski nie zagrał u nich w 12 spotkaniach na 62. Aż 11 z tych meczów miało rangę towarzyskich, czyli bez większej stawki. Tylko raz zdarzyło się w tym czasie, że “Lewy” opuścił starcie o punkty. Miało to miejsce 20 listopada 2018 roku. Napastnik Bayernu nie zagrał z Portugalią (1:1) w Lidze Narodów z powodu dokuczającego bólu w kolanie. Wyjazdowy remis z takim rywalem, który ostatecznie wygrał pierwszą edycję tych rozgrywek, trzeba uznać za spory sukces, choć jak wiadomo, Polacy skończyli zmagania na ostatnim miejscu w swojej grupie i gdyby nie decyzja UEFA o rozszerzeniu pierwszej dywizji, spadliby do drugiej.

Lista meczów reprezentacji Polski za kadencji Adama Nawałki i Jerzego Brzęczka, w których nie zagrał Robert Lewandowski

• Polska – Norwegia 3:0 (1:0) – 18 stycznia 2014 (towarzyski)
• Polska – Mołdawia 1:0 (1:0) – 20 stycznia 2014 (towarzyski)
• Polska – Szkocja 0:1 (0:0) – 5 marca 2014 (towarzyski)
• Niemcy – Polska 0:0 – 13 maja 2014 (towarzyski)
• Polska – Grecja 0:0 – 16 czerwca 2015 (towarzyski)
• Polska – Czechy 3:1 – 17 listopada 2015 (towarzyski)
• Polska – Litwa 0:0 – 6 czerwca 2016 (towarzyski)
• Polska – Słowenia 1:1 – 14 listopada 2016 (towarzyski)
• Polska – Urugwaj 0:0 – 10 listopada 2017 (towarzyski)
• Polska – Meksyk 0:1 (0:1) – 13 listopada 2017 (towarzyski)
• Polska – Irlandia 1:1 (0:0) – 11września 2018 (towarzyski)
• Portugalia – Polska 1:1 (1:0) – 20 listopada 2018 (Liga Narodów) – kontuzja

Wyjątkowa nieobecność

Robert Lewandowski słynie z żelaznej kondycji i końskiego zdrowia, dlatego jeden powyższy przypadek na ponad sześć lat gry, które bierzemy pod uwagę, trzeba uznać za wyjątkowy. Obecnie Polak nie jest kontuzjowany, ale opuści kolejne dwa spotkania o punkty. Niektórych ta decyzja dziwi, inni uważają, że “Lewy” faktycznie powinien odpocząć po swoim najlepszym sezonie w karierze.

Pozostałe 11 spotkań, które reprezentacja Polski w tym czasie grała bez Roberta Lewandowskiego to mecze towarzyskie. Niestety statystyki nie nastrajają optymizmem przed dwoma najbliższymi spotkaniami w Lidze Narodów. Widać, że kiedy brakuje Lewandowskiego, mamy spore problem ze strzelaniem bramek. Aż w sześciu z tych meczów Polska nie zdobyła gola, a cztery z nich kończyły się bezbramkowymi remisami. W tym czasie Biało-Czerwoni wygrali trzy razy, z czego dwa zwycięstwa miały miejsce na początku panowania Adama Nawałki. Były to wygrane z Norwegią I Mołdawią w styczniu 2014 roku. Ponad półtorej roku później (17 listopada 2015) Polacy pokonali Czechów 3:1. Od tego czasu “Lewy” nie zagrał w sześciu meczach i Polska żadnego z nich nie wygrała (pięć remisów, jedna porażka).

Oczywiście to wszystko to tylko liczby, statystyka, która nie zawsze ma przełożenie na wydarzenia boiskowe. Jednak nie można przechodzić obok tego obojętnie, zwłaszcza, kiedy te liczby układają się w konkretny ciąg logiczny, z którego można wysnuć pewne wnioski.

Ciągle mocna defensywa

Żeby nie było tak pesymistycznie, warto dodać, że w meczach bez Lewandowskiego reprezentacja Polski nie ponosi wysokich porażek. W tych dwunastu meczach przegrała tylko dwa razy po 0:1 ze Szkocją i Meksykiem. Ponadto Biało-Czerwoni nie tracą wiele bramek. Połowę meczów kończyli z czystym kontem.

Spotkanie z Holandią będzie dla Jerzego Brzęczka 13. meczem w roli selekcjonera reprezentacji Polski. Do tej pory kadra narodowa pod jego wodzą wygrała osiem spotkań, cztery zremisowała i cztery przegrała. Mecz odbędzie się w piątek 4 września. Początek spotkania o godzinie 20:45.

Komentarze