Kluby zablokują wyjazd graczy na kadrę? FIFA interweniuje

Gianni Infantino
Gianni Infantino Pressfocus

Prezydent FIFA napisał do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Gianni Infantino prosi o zniesienie wymogów kwarantanny dla piłkarzy z klubów Premier League. Dzięki temu ci mogliby swobodnie uczestniczyć w meczach swoich reprezentacji.

Problemy z meczami reprezentacji

Czołowe ligi europejskie zainaugurowały już sezon 2021/2022. Klubowe drużyny rozegrały dopiero kilka kolejek, a już za chwilę czeka je pauza. Po najbliższym weekendzie rozpocznie się bowiem wrześniowa przerwa reprezentacyjna. Kadry kontynuują bowiem rywalizację o znalezienie się na przyszłorocznym Mundialu w Katarze.

Kluby La Ligi i Premier League odmawiają jednak zezwolenia swoim zawodnikom na udział w meczach, które odbywają się w Ameryce Południowej czy w Egipcie. W przypadku hiszpańskich ekip kłopotem jest niezwykle napięty terminarz. Spotkania w strefie CONMEBOL zakończą się w trakcie nadchodzącego zgrupowania w nocy z czwartku na piątek (10 września). Wówczas rozpocznie się czwarta kolejka La Ligi. To z kolei wykluczyłoby czołowych piłkarzy z udział w spotkaniach ligowych.

W przypadku Premier League do napiętego terminarza, dochodzi kwestia kwarantanny. W czerwonej strefie dotyczącej podróży do Anglii są Brazylia, czy Egipt. Wobec tego przykładowo Alisson i Mohamed Salah musieliby trafić na przymusową izolację. Opuściliby zatem kilka spotkań.

Infanino apeluje o solidarność

Do wspomnianych wcześniej problemów odniósł się prezydent FIFA. Gianni Infantino wierzy, że uda się rozwiązać tę kłopotliwą sytuację. Jego zdaniem piłkarze mogliby być potraktowani jak VIP-y na Euro 2020. Dzięki temu nie musieliby poddać się izolacji.

W przeszłości wspólnie stawialiśmy czoła globalnym problemom i musimy nadal to robić w przyszłości. Wzywam do okazania solidarności ze strony każdego stowarzyszenia członkowskiego, każdej ligi i każdego klubu, aby zrobić to, co jest zarówno słuszne, jak i uczciwe dla globalnej gry – stwierdził Infantino.

Wielu z najlepszych graczy na świecie rywalizuje w ligach w Anglii i Hiszpanii i wierzymy, że te kraje również ponoszą odpowiedzialność za zachowanie i ochronę sportowej uczciwości rozgrywek na całym świecie – kontynuował.

Razem okazaliśmy solidarność i jedność w walce z Covid-19. Teraz wzywam wszystkich, aby zapewnili graczom na wyjazd na nadchodzące kwalifikacje do Mistrzostw Świata FIFA – zakończył.

Czytaj także: Kluby blokują powołania do reprezentacji, FIFA grozi sankcjami

Komentarze