Eric
Choupo-Moting

Eric Maxim Choupo-Moting to kameruński piłkarz występujący na pozycji napastnika. Od 2020 roku zawodnik Bayernu Monachium, z którym święcił największe sukcesy. Etatowy reprezentant Kamerunu.

Czytaj dalej…

13
IMAGO/Ulrich Wagner
Imię i nazwisko Eric Maxim Choupo-Moting
Data urodzenia 1989-03-23
Miejsce urodzenia Hamburg
Narodowość Kamerun
Aktualny klub Bayern Monachium
Pozycja środkowy napastnik
Waga 84 kg
Wzrost 191 cm

Eric Maxim Choupo-Moting – kariera

Eric Maxim Choupo-Moting jako junior kształcił się w Ottensen, Altona 93, St. Pauli i Hamburgerze SV. To właśnie tam zadebiutował też w seniorach w sierpniu 2007 roku. Klub wypożyczył go na sezon 2009/2010 do FC Nuernberg. Po powrocie jego sytuacja zmieniła się nieznacznie, toteż po kolejnym roku postanowił odejść. Związał się z FSV Mainz 05, gdzie przez kilka lat udowadniał, że stać go na regularne zdobycze bramkowe na poziomie Bundesligi.

Dlatego też latem 2014 roku skusiło się na Kameruńczyka Schalke 04 Gelsenkirchen. Przez trzy lata w tym zespole Choupo-Moting nie potrafił jednak pokazać swoich umiejętności. Latem 2017 roku przeniósł się za darmo do Stoke City, spełniając swe marzenie o grze w Premier League. Zdążył strzelić na tym poziomie pięć bramek, zanim zgłosiło się po niego Paris Saint-Germain. W stolicy Francji był głównie rezerwowym, ale może dopisać sobie do CV pięć trofeów, w tym dwa mistrzostwa Ligue 1.

Latem 2020 roku Choupo-Moting znów miał szczęście, tym razem dostał ofertę z Bayernu Monachium. Rzecz jasna, w stolicy Bawarii również pełni zwykle rolę rezerwowego. Gdy latem 2022 roku odszedł Robert Lewandowski, Kameruńczyk otrzymał więcej szans i udało mu się ustrzelić 10 bramek w Bundeslidze dla Bawarczyków, wydatnie przyczyniając się do wygrania tytułu. Było to trzecie mistrzostwo Niemiec zdobyte przez napastnika.

Choupo-Moting za młodu występował w kolejnych młodzieżowych reprezentacjach Niemiec. W 2010 roku zdecydował się jednak reprezentować Kamerun na poziomie seniorskim. Od tamtej pory jest etatowym kadrowiczem, ma na koncie ponad 70 występów i więcej, niż 20 bramek na reprezentacyjnym poziomie. Wziął udział w trzech mundialach (2010, 2014 i 2022) i trzech edycjach Pucharu Narodów Afryki (2015, 2019, 2022).

Bouna Sarr – aktualności