Międzynarodowa Rada Futbolu zatwierdziła zmiany w przepisach na mundial

Gianni Infantino
Pressfocus Na zdjęciu: Gianni Infantino

Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB) zatwierdziła oficjalnie w poniedziałek w Dausze zmiany, które zostaną wprowadzone podczas Mistrzostw Świata w Katarze. Mowa o dopuszczeniu pięciu zmian zamiast trzech w jednej drużynie w trakcie spotkań.

  • Zawodnicy i trenerzy chwalili sobie dopuszczenie do pięciu zmian w trakcie meczu, zamiast trzech
  • Działacze IFAB postanowili oficjalnie wprowadzić zmiany w przepisach na mecze Mistrzostw Świata
  • Na mundialu w Katarze trenerzy będą mogli przeprowadzać po pięć zmian w trakcie spotkania

Decyzja podjęta z korzyścią dla piłkarzy i trenerów

Możliwość przeprowadzenia pięciu zmian w meczach przyjęto w większości lig piłkarskich już w maju 2020 roku. Wprowadzono ją, aby chronić zdrowie i życie piłkarzy których przygotowania do sezonu zostały mocno utrudnione przez pandemię COVID-19. Przesunął się wówczas mocno terminarz, a piłkarze zmuszeni byli do rozegrania wielu meczów w krótkim odstępie czasu. 

Tymczasowa inicjatywa zmieniła się w stałą regułę, na którą w późniejszym czasie zdecydowały się także konserwatywne władze Premier League. Nowe przepisy zyskały aprobatę większości trenerów i zawodników, którzy często narzekali na przeciążenie. W poniedziałek na swoim 136. dorocznym posiedzeniu IFAB ostatecznie zatwierdziła nową regułę także w odniesieniu do meczów podczas Mistrzostw Świata w Katarze.

W Dausze był Gianni Infantino, który przyznał, że obecnie w fazie udoskonalania jest półautomatyczny system, który będzie miał za zadanie pomagać sędziom podczas wideo weryfikacji. Przewodniczący FIFA ocenił, że nastąpił znaczny postęp w pracach nad tą technologią, ale będą one kontynuowane w najbliższych miesiącach. Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczynają się 21 listopada.

Przeczytaj również: Luis Enrique wskazał faworytów mundialu. “Przewyższają inne zespoły”

Komentarze