MŚ 2022. FIFA omówi prawa człowieka na dorocznym kongresie

Presja Norweskiego Związku Piłki Nożnej przyniosła pożądany skutek. Jak podaje "The Athletic", FIFA zgodziła się omówić temat łamania praw człowieka na dorocznym kongresie. Przypomnijmy, że przed i w trakcie katarskiego mundialu udowodniono wiele takich praktyk, a podczas prac zginęło tysiące pracowników migrujących.

Gianni Infantino
Obserwuj nas w
PressFocus Na zdjęciu: Gianni Infantino
  • Norweski Związek Piłki Nożnej wywarł presję na FIFA
  • Skandynawscy działacze wystosowali oficjalną prośbę ws. omówienia praw człowieka
  • Federacja dodała tę propozycję do porządku swoich obrad

Prawa człowieka w spisie tematów obrad na kongresie FIFA

Jak poinformował “The Athletic”, Norweski Związek Piłki Nożnej złożył do FIFA oficjalny wniosek o wyjaśnienie obowiązków federacji w zakresie praw człowieka i potencjalnych środków zaradczych związanych z ostatnimi mistrzostwami świata 2022, a także przyszłymi turniejami.

Prezydent norweskiej federacji Lise Klaveness w liście poprosiła FIFA o ocenę tego, czy wypełniła swój obowiązek zadośćuczynienia związany z katarskim mundialem (dochodzenie w sprawie zgonów i obrażeń pracowników migrujących, którzy pracowali m.in. przy budowie stadionów).

FIFA zgodziła się na omówienie praw człowieka i dodała propozycję złożoną przez norweskich działaczy do obrad dorocznego kongresu. Przedstawiciel Amnesty International, Steve Cockburn, powiedział, że rozwój sytuacji jest “zachęcający”, ale wezwał FIFA do “zareagowania jasnym planem działania, który zapewni sprawiedliwość pracownikom i ich rodzinom”.

Przypomnijmy, że w Katarze przy organizacji mistrzostw świata 2022 notorycznie łamano prawa człowieka. Przy pracach zginęło kilka tysięcy pracowników migrujących.

  • Czytaj więcej:
Smutne wieści z Francji, zmarł król strzelców MŚ w 1958 roku
Just Fontaine

Just Fontaine zmarł w wieku 89 lat Just Fontaine to bez wątpienia ikona francuskiej piłki. W przeszłości bronił barw między innymi takich klubów jak Nice, czy Stade de Reims. Przyczynił się również do wielkich sukcesów reprezentacji Francji w latach 50. Następnie był selekcjonerem Les Blues, a nawet prowadził PSG. Były francuski piłkarz zmarł w nocy

Czytaj dalej…

Komentarze