Zawierucha w Lidze Mistrzów stanie się faktem. UEFA zatwierdziła zmiany

Puchar Ligi Mistrzów
Puchar Ligi Mistrzów fot. PressFocus

Superliga to temat, który od nocy przewija się we wszystkich mediach na całym świecie. Tymczasem UEFA zatwierdziła już nowy format rozgrywek Ligi Mistrzów. Ma on obowiązywać od sezonu 2024-2025.

Rewolucyjne zmiany

Liga Mistrzów w nowej formie to temat, który już od dłuższego czasu przewijał się w różnych tytułach prasowych. Zmiany w najważniejszych klubowych rozgrywkach mają wpłynąć na uatrakcyjnienie produktu między innymi dla sponsorów, ale przede wszystkim dla kibiców piłki nożnej. Ostatecznie zapadła już decyzja, że elitarne rozgrywki w aktualnej formie przejdą do lamusa, o czym poinformował Tomasz Włodarczyk na Twitterze.

Wstępne porozumienie dotyczące zmian w Lidze Mistrzów zostało osiągnięte już w minionym tygodniu. Dzisiaj natomiast UEFA przeprowadziła głosowanie w tej sprawie, decydując się na zmiany w rozgrywkach.

Elitarne rozgrywki staną się hermetyczne

Założenia nowego formatu Ligi Mistrzów dotyczą przede wszystkim powiększenia liczby uczestników z 32 do 36 zespołów. 32 ekipy mają uzupełnić cztery drużyny zajmujące najwyższe pozycje w klubowym rankingu. Jedno miejsce ma mieć zagwarantowane piąta najsilniejsza liga w Europie. Jedno miejsce ma też mieć mistrz kraju z lig 11-25, znajdujący się najwyżej w klubowym rankingu.

Osiem najlepszych drużyn w nowej jednogrupowej Lidze Mistrzów automatycznie ma się zakwalifikować do fazy pucharowej i jednocześnie ma mieć zagwarantowany awans do rozgrywek w następnym sezonie. Drużyny z miejsc 9-24 mają natomiast toczyć między sobą spotkania, aby dołączyć do ośmiu najlepszych ekip w tabeli.

Warto podkreślić, że od 1/8 finału spotkania odbywałyby się już w formie mecz/rewanż. Dziesięć spotkań każdej z drużyn w pierwszym etapie rozgrywek ma przyczynić się do tego, że rywalizacja będzie bardziej różnorodna.

Komentarze