stadium-image
IMAGO/Luca Amedeo Bizzarri
US Sassuolo

US Sassuolo

Serie A
Rok założenia: 1920
Przydomek: Nervoverdi
Barwy: czarno-zielone
Prezes: Carlo Rossi
Trener: Alessio Donisi
Stadion: Mapei Stadium
Pojemność: 21584
Adres: Piazza Risorgimento 47, 41049 Sassuolo

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Mistrzostwo Serie B

1 razy

Zdobyte w 2013

Puchar Włoch

14 razy

Zdobyty w 1938, 1942, 1959, 1960, 1965, 1979, 1983, 1990, 1995, 2015, 2016, 2017, 2018, 2021

Newsy

US Sassuolo – terminarz i wyniki

US Sassuolo – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Sassuolo w Serie A

US Sassuolo – transfery

US Sassuolo to drużyna, która w czasie swojej historii najczęściej rywalizowała w ligach amatorskich. Tym bardziej powinno się docenić fakt, że Neroverdi (przydomek pochodzi od czarnych i zielonych barw) zdołali awansować do Serie A, a potem do fazy grupowej Ligi Europy. Jakie były początki tego klubu? Co uznaje się za moment przełomowy? Jak aktualnie radzą sobie zawodnicy US Sassuolo w Serie A? Zachcemy do zapoznania się ze wszystkimi faktami dotyczącymi tego zespołu. Poniżej znajdziesz m.in. historię tej drużyny, obecny skład, a także rozmaite statystyki i newsy.

Początkowo była to drużyna rywalizująca w ligach amatorskich

Sassuolo zostało założone w 1920 roku. Neroverdi przez większą część swojej historii rywalizowali na szczeblach amatorskich. Pewnie mało kto przypuszczał wtedy, że kiedyś US Sassuolo zajdzie tak daleko… Pierwszym punktem zwrotnym okazały się wydarzenia z 10 czerwca 1966 roku. Wtedy to nastąpiło połączenie dwóch ekip: Sassuolo Sportiva i Sassuolo Football Club. W wyniku tej kooperacji powstała drużyna o nazwie Sassuolo Sportiva Football Club. Pierwszym prezesem nowo utworzonej drużyny został natomiast Antonio Cuoghi. Co ciekawe, zajmował się on na co dzień… ceramiką. To była rzeczywiście dobra zmiana. Wszak nowy klub szybko awansował do Serie D (najwyższy poziom biorąc pod uwagę amatorski futbol we Włoszech). W 1974 roku (po kolejnych połączeniach z lokalnymi zespołami) powstało zaś Unione Sportiva Sassuolo Calcio.

Sezon 1983/84 – jeden z najważniejszych w historii klubu

Dziesięcioletni okres po założeniu nowego klubu charakteryzował się wzlotami oraz upadkami. Aż wreszcie nadeszła kampania 1983/84. Wtedy US Sassuolo po raz pierwszy awansowało do Serie C2 (najniższy profesjonalny poziom piłkarski we Włoszech). Kapitalną pracę wykonywał wówczas szkoleniowiec Aurelio Dotti. W pierwszym sezonie po awansie Neroverdi zajęli bardzo wysokie szóste miejsce. Kibice US Sassuolo przeżywali potem prawdziwą huśtawkę nastrojów. To był bowiem okres spadków i awansów. Włoska ekipa nie do końca potrafiła zaś ustabilizować formy na odpowiednim pułapie. W sezonie 1998/99 gracze tej ekipy znowu awansowali w szeregi profesjonalnych klubów. Prezesem w tamtym okresie był Rodolfo Baldelli. Warto zauważyć, że US Sassuolo miało jednak sporo szczęścia. W końcu piłkarze tej ekipy pierwotnie przegrali decydujący mecz o losach awansu. Problemy finansowe innych klubów sprawiły jednak, że Neroverdi mogli rywalizować na wyższym poziomie rozgrywkowym.

Nadejście lepszych czasów dla US Sassuolo

Początek XXI wieku zwiastował, że US Sassuolo na dobre zadomowi się w gronie profesjonalnych drużyn. W 2002 roku głównym sponsorem został Giorgio Squinzi. Niedługo potem właściciel firmy Mapei zdecydował się przejąć klub. Warto zauważyć, że obecnie US Sassuolo rozgrywa swoje domowe spotkania na Mapei Stadium – Citta del Tricolore. Nazwa nie jest zatem przypadkowa. W sezonie 2002/03 US Sassuolo znowu mogło skorzystać na problemach finansowych innych ekip. Neroverdi spadli po kiepskiej grze, ale udało im się utrzymać w Serie C2. W następnym sezonie prezesem klubu został mianowany Carlo Rossi (piastuje to stanowisko do teraz). Wprowadzone zmiany i rozsądna polityka klubu owocowały coraz to lepszymi wynikami. US Sassuolo powoli, ale systematycznie pięło się w górę. W sezonie 2007/08 nastąpił kolejny przełom. Neroverdi pod wodzą Massimiliano Allegriego awansowali po raz pierwszy w historii do Serie B. US Sassuolo poczynało sobie naprawdę nieźle w wyższej klasie rozgrywkowej. Neroverdi kilka razy byli nawet blisko awansu, ale przegrywali w play-offach z Torino FC i Sampdorią Genua.

Historyczny awans do Serie A

Sezon 2012/13 na długo będzie zapamiętany przez fanów tej drużyny. Neroverdi pod wodzą Eusebio di Franceso awansowali bowiem po raz pierwszy w swojej historii do Serie A. Tym razem US Sassuolo nie potrzebowało play-offów. Neroverdi zajęli bowiem pierwsze miejsce (zdobyli aż 85 punktów). Uwagę przykuwał ofensywny styl gry, który bardzo podobał się sympatykom tej ekipy. Pierwsze spotkanie w Serie A odbyło się już na Mapei Stadium – Citta del Tricolore. Historyczny punkt został zdobyty w meczu wyjazdowym (remis 1:1 z SSC Napoli). Z kolei na premierową wiktorię Neroverdi musieli czekać do 20 października 2013 roku. Wtedy to US Sassuolo pokonało u siebie Bolognę FC 2:1. Pierwszy sezon w Serie A nie był łatwy dla tego klubu. Z powodu słabych wyników zwolniono Eusebio di Francesco. Jego miejsce zajął Alberto Malesani, ale zmiana nie przyniosła oczekiwanych skutków. Włodarze… zdecydowali o ponownym zatrudnieniu Eusebio di Francesco. Końcówka była dramatyczna, ale udana dla US Sassuolo. W końcu Neroverdi zajęli 17. miejsce (34 punkty) i uniknęli degradacji.

Od lig amatorskich po europejskie puchary

W kampanii 2015/16 US Sassuolo zajęło zaś bardzo wysokie szóste miejsce. Niżej w tabeli uplasowały się takie wielkie firmy, jak AC Milan i Lazio Rzym. Warto dodać, że w tym sezonie Neroverdi pokonali u siebie Juventus FC i Inter Mediolan na San Siro (w obu spotkaniach było 1:0). Ekipa pod wodzą Eusebio di Francesco awansowała tym samym do europejskich pucharów. W rundach kwalifikacyjnych, których stawką była gra w fazie grupowej Ligi Europy, Neroverdi zostawili w pokonanym polu FC Luzern i Crvenę Zvezdę. Potem już tak dobrze nie było. Neroverdi zajęli bowiem ostatnie miejsce w grupie, w której mierzyli się z Genkiem, Athletikiem Bilbao i Rapidem Wiedeń (jedna wygrana, dwa remisy i trzy porażki). 2 października 2019 zmarł Giorgio Squinzi – być może najważniejsza osoba, która spowodowała, że US Sassuolo przeszło drogę od klubu amatorskiego do zespołu, który reprezentował Włochy na arenie międzynarodowej. Obecnie Neroverdi (stan na kwiecień 2021 roku) zajmują ósme miejsce w Serie A.