Sampdoria Genua

Sampdoria Genua

Serie A

Sampdoria Genua to klub piłkarski, który najlepsze chwile przeżywał w latach 90. XX wieku. W tamtym czasie Sampdoria należała do jednych z najlepszych klubów w Europie. W chwili obecnej Sampdoria występuje w Serie A, a w barwach tego zespołu gra Bartosz Bereszyński.

Sampdoria Genua – podstawowe informacje

Rok założenia: 1946

Przydomek: Blucerchiati

Barwy: Niebiesko-biało-czerwono-czarne

Adres:
Piazza Borgo Pila, 39 – 16129 5° Piano – Torre B

Fax:
010/5316777

Telefon:
010/5316711

Strona: :
sampdoria.it

Prezes:
Marco Lanna

Menedżer:
Marco Giampaolo

Pojemność:
36,536

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1991

Puchar Włoch:
4 tytułów

Zdobytych w 1985, 1988, 1989, 1994

Superpuchar Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1991

Puchar Zdobywców Pucharów:
1 tytuł

Zdobyte w 1990

Sampdoria Genua – wyniki i terminarz

Sampdoria Genua – skład i statystyki piłkarzy

Najlepsi strzelcy klubu w Serie A

Sampdoria Genua – aktualności klubowe

Sampdoria – historia klubu

Klub Unione Calcio Sampdoria powstał w 1946 roku. Zespół swoją siedzibę ma w Genui, a Sampdoria wówczas była wynikiem fuzji dwóch mniejszych klubów we Włoszech: Sampierdarenese i Andrea Doria. To nie oznacza, że w Genui Sampdoria nie ma derbowego rywala. Wręcz przeciwnie – rywalizuje z klubem Genoa CFC.

Sampdoria mecze domowe rozgrywa na stadionie Luigi Ferraris, który powstał w 1911 roku.

Blucerchiati, bo tak określa się Sampdorię, to mistrzowie Włoch z 1991 roku. Poza scudetto Sampdoria w swoim dorobku ma również Puchar Zdobywców Pucharów, Superpuchar Włoch i czterokrotny triumf w Coppa Italia.

Lata 80. i 90. – złota era Sampdorii

Wśród sympatyków Sampdorii Genua z nostalgią wraca się do lat 80. i 90. XX wieku. W tamtym czasie Blucerchiati należeli do włoskiej i europejskiej czołówki. Zespół trenowany przez Vujadina Boskova w 1991 roku okazał się najlepszy w Italii. Sampdoria pokonała nie byle kogo, bo m.in. AC Milan prowadzony przez Arrigo Sacchiego. Zespół z Genui w 34 meczach odniósł 20 zwycięstw, 11 remisów i 3 porażki.

Kiedy Sampdoria zdobywała trofea we Włoszech i Europie w jej zespole grali Gianluca Pagliuca, Gianluca Vialli, Pietro Vierchowod, Roberto Mancini czy Toninho Cerezo. 

Sampdoria była prowadzona przez Vujadina Boskova w latach 1986 – 1992. Ten serbski szkoleniowiec trenował wcześniej m.in. Real Madryt, a później AS Romę i Napoli. Boskov odszedł z Sampdorii po przegranym finale Pucharu Europy z Barceloną 0:1, kiedy to w dogrywce bramkę zdobył Ronald Koeman.

Miejsce Boskova na ławce trenerskiej Sampdorii zajął Sven-Göran Eriksson. Pod wodzą Szweda największym sukcesem była wygrana w Pucharze Włoch w 1994 roku. Jak się później okazało był to ostatni tak znaczący sukces Sampdorii na krajowym podwórku. Z zespołu Blucerchiati z czasem odchodzili coraz to lepsi zawodnicy. Gianluca Vialli zasilił szeregi Juventusu, a Gianluca Pagliuca Interu Mediolan. W czasach pracy Erikssona do Sampdorii z Milanu trafił Ruud Gullit.

Czasy współczesne

Sampdoria w XXI wieku nigdy nie nawiązała do swojej świetności z przełomu lat 80. i 90. Klub ten z reguły zajmował miejsca w środku lub w dolnych częściach tabeli Serie A. Kampania 2010/2011 była o tyle nieudana, że Sampdoria spadła do Serie B. Blucerchiati spędzili jednak tylko sezon na zapleczu Serie A i w 2012 roku wrócili do elity. Od tego czasu regularnie występują w Serie A.

W ostatnich latach w Sampdorii Genua występowało aż trzech polskich przedstawicieli. O kim mowa? O Bartoszu Bereszyńskim, Karolu Linettym i Dawidzie Kownackim. Najmniej czasu w Sampdorii spędził ten ostatni, który opuścił Genuę i odszedł do Fortuny Dusseldorf w 2019 roku. Karol Linetty grał w Sampdorii w latach 2016-2020, a Bartosz Bereszyński wciąż kontynuuje karierę w tym klubie.

Aktualnie Sampdorię trenuje Claudio Ranieri, a wcześniej w roli szkoleniowca Blucerchiatich wcielali się Eusebio Di Francesco, Marco Giampaolo czy Vincenzo Montella.

Derby di Genova

Rywalem Sampdorii w derbowych pojedynkach jest Genoa CFC. Jak na razie w historii odbyło się 117 pojedynków pomiędzy tymi ekipami. Lepszy bilans notuje Sampdoria, która zwyciężyła 43 spotkania przy 34 zwycięstwach klubu Genoa CFC.