stadium-image
IMAGO/Jonathan Moscorp
Sampdoria Genua

Sampdoria Genua

Serie B
Rok założenia: 1946
Przydomek: Blucerchiati
Barwy: niebiesko-biało-czerwono-czarne
Prezes: Marco Lanna
Strona: sampdoria.it
Pojemność: 36536
Adres: Piazza Borgo Pila, 39, 16129 Genua

Następny mecz

Spezia

Serie B |

20 kwietnia 2024

16:15

Sampdoria
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 17 kwietnia 2024 09:40.

Sampdoria Genua - piłkarze

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch

1 raz

Zdobyte w 1991

Puchar Włoch

4 razy

Zdobyty w 1985, 1988, 1989, 1994

Superpuchar Włoch

1 raz

Zdobyty w 1991

Puchar Zdobywców Pucharów

1 raz

Zdobyty w 1990

Newsy

Sampdoria Genua – terminarz i wyniki

Sampdoria Genua – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Sampdorii w Serie A

Sampdoria Genua – transfery

Sampdoria Genua to klub piłkarski, który najlepsze chwile przeżywał w latach 90. XX wieku. W tamtym czasie Sampdoria należała do jednych z najlepszych klubów w Europie. W 2023 roku po latach występów w Serie A spadła do niższej klasy rozgrywkowej.

Sampdoria - historia klubu

Klub Unione Calcio Sampdoria powstał w 1946 roku. Zespół swoją siedzibę ma w Genui, a Sampdoria wówczas była wynikiem fuzji dwóch mniejszych klubów we Włoszech: Sampierdarenese i Andrea Doria. To nie oznacza, że w Genui Sampdoria nie ma derbowego rywala. Wręcz przeciwnie - rywalizuje z klubem Genoa CFC.

Sampdoria mecze domowe rozgrywa na stadionie Luigi Ferraris, który powstał w 1911 roku.

Blucerchiati, bo tak określa się Sampdorię, to mistrzowie Włoch z 1991 roku. Poza scudetto Sampdoria w swoim dorobku ma również Puchar Zdobywców Pucharów, Superpuchar Włoch i czterokrotny triumf w Coppa Italia.

Lata 80. i 90. - złota era Sampdorii

Wśród sympatyków Sampdorii Genua z nostalgią wraca się do lat 80. i 90. XX wieku. W tamtym czasie Blucerchiati należeli do włoskiej i europejskiej czołówki. Zespół trenowany przez Vujadina Boskova w 1991 roku okazał się najlepszy w Italii. Sampdoria pokonała nie byle kogo, bo m.in. AC Milan prowadzony przez Arrigo Sacchiego. Zespół z Genui w 34 meczach odniósł 20 zwycięstw, 11 remisów i 3 porażki.

Kiedy Sampdoria zdobywała trofea we Włoszech i Europie w jej zespole grali Gianluca Pagliuca, Gianluca Vialli, Pietro Vierchowod, Roberto Mancini czy Toninho Cerezo. 

Sampdoria była prowadzona przez Vujadina Boskova w latach 1986 - 1992. Ten serbski szkoleniowiec trenował wcześniej m.in. Real Madryt, a później AS Romę i Napoli. Boskov odszedł z Sampdorii po przegranym finale Pucharu Europy z Barceloną 0:1, kiedy to w dogrywce bramkę zdobył Ronald Koeman.

Miejsce Boskova na ławce trenerskiej Sampdorii zajął Sven-Göran Eriksson. Pod wodzą Szweda największym sukcesem była wygrana w Pucharze Włoch w 1994 roku. Jak się później okazało był to ostatni tak znaczący sukces Sampdorii na krajowym podwórku. Z zespołu Blucerchiati z czasem odchodzili coraz to lepsi zawodnicy. Gianluca Vialli zasilił szeregi Juventusu, a Gianluca Pagliuca Interu Mediolan. W czasach pracy Erikssona do Sampdorii z Milanu trafił Ruud Gullit.

Czasy współczesne

Sampdoria w XXI wieku nigdy nie nawiązała do swojej świetności z przełomu lat 80. i 90. Klub ten z reguły zajmował miejsca w środku lub w dolnych częściach tabeli Serie A. Kampania 2010/2011 była o tyle nieudana, że Sampdoria spadła do Serie B. Blucerchiati spędzili jednak tylko sezon na zapleczu Serie A i w 2012 roku wrócili do elity. Od tego czasu regularnie występują w Serie A.

W ostatnich latach w Sampdorii Genua występowało aż trzech polskich przedstawicieli. O kim mowa? O Bartoszu Bereszyńskim, Karolu Linettym i Dawidzie Kownackim. Najmniej czasu w Sampdorii spędził ten ostatni, który opuścił Genuę i odszedł do Fortuny Dusseldorf w 2019 roku. Karol Linetty grał w Sampdorii w latach 2016-2020, a Bartosz Bereszyński bronił barw zespołu w latach 2017-2023.

Derby di Genova

Rywalem Sampdorii w derbowych pojedynkach jest Genoa CFC. Jak na razie w historii odbyło się 117 pojedynków pomiędzy tymi ekipami. Lepszy bilans notuje Sampdoria, która zwyciężyła 43 spotkania przy 34 zwycięstwach klubu Genoa CFC.