stadium-image
PressFocus Na zdjęciu: Stadion Stomilu
Stomil Olsztyn

Stomil Olsztyn

Inne Ligi
Rok założenia: 1945
Przydomek: Duma Warmii
Barwy: biało-niebieskie
Prezes: Arkadiusz Tymiński
Trener: Patryk Czubak
Stadion: Stadion Stomilu
Pojemność: 4500
Adres: ul. Piłsudskiego 69a, 10-596 Olsztyn

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Newsy

Stomil Olsztyn – terminarz i wyniki

Stomil Olsztyn to polski klub piłkarski z siedzibą w Olsztynie. Dwukrotny ćwierćfinalista Pucharu Polski, w latach 1994-2002 występujący w Ekstraklasie.

Stomil Olsztyn – początki

15 lipca 1945 roku na stadionie Gwardii odbył się pierwszy po wojnie mecz piłkarski w Olsztynie. Mierzyły się tam dwa zespoły, które dały początek dwóm organizacjom sportowym: Kolejowemu Klubowi Sportowemu (dzisiejszej Warmii) oraz Olsztyńskiemu Klubowi Sportowemu (dzisiejszemu Stomilowi). Dopóki drużyny nie wzięły pod swoje skrzydła Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych, piłkarze nie przekraczali progu lig regionalnych. Dopiero w 1970 roku Stomil po raz pierwszy awansował do III ligi, zwanej wówczas ligą międzyokręgową.

Stomil Olsztyn – złote czasy w najwyższej klasie rozgrywkowej

Przełom lat 80. i 90. był też przełomem dla Stomilu. To wtedy piłkarze z Olsztyna po raz pierwszy awansowali na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej. Najistotniejszy okazał się zaś sezon 1993/1994. To wtedy, pod wodzą trenerów Kaczmarka i Łobockiego zawodnicy wywalczyli historyczny awans do ekstraklasy. Za sukces piłkarze otrzymali w ramach nagrody Fiaty 126p. Stomil spędził na najwyższym szczeblu rozgrywkowym osiem kolejnych lat. Odkąd spadł w 2002 roku, nie jest w stanie powrócić do ekstraklasy. Podczas swego okresu na szczycie, olsztynianie dwukrotnie (w 1999 i 2001 roku) awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski, co jest najlepszym wynikiem w historii zespołu.