Stomil Olsztyn

Stomil Olsztyn

1. Liga

Stomil Olsztyn to polski klub piłkarski z siedzibą w Olsztynie. Dwukrotny ćwierćfinalista Pucharu Polski, w latach 1994-2002 występujący w Ekstraklasie. Obecnie, od 2012 roku nieprzerwanie grający w I lidze.

Stomil Olsztyn – podstawowe informacje

Rok założenia: 1945

Przydomek: Duma Warmii

Barwy: biało-niebieskie

Adres:
ul. Piłsudskiego 69a
10-596 Olsztyn

Fax:
(89) 534 12 38

Telefon:
(89) 534 12 38

Prezes:
Arkadiusz Tymiński

Trener:
Grzegorz Lech

Stadion:
Stadion Stomilu

Pojemność:
4 500

Sukcesy

Aktualności klubowe

Stomil Olsztyn – początki

15 lipca 1945 roku na stadionie Gwardii odbył się pierwszy po wojnie mecz piłkarski w Olsztynie. Mierzyły się tam dwa zespoły, które dały początek dwóm organizacjom sportowym: Kolejowemu Klubowi Sportowemu (dzisiejszej Warmii) oraz Olsztyńskiemu Klubowi Sportowemu (dzisiejszemu Stomilowi). Dopóki drużyny nie wzięły pod swoje skrzydła Olsztyńskie Zakłady Opon Samochodowych, piłkarze nie przekraczali progu lig regionalnych. Dopiero w 1970 roku Stomil po raz pierwszy awansował do III ligi, zwanej wówczas ligą międzyokręgową.

Stomil Olsztyn – złote czasy w najwyższej klasie rozgrywkowej i obecnie

Przełom lat 80. i 90. był też przełomem dla Stomilu. To wtedy piłkarze z Olsztyna po raz pierwszy awansowali na zaplecze najwyższej klasy rozgrywkowej. Najistotniejszy okazał się zaś sezon 1993/1994. To wtedy, pod wodzą trenerów Kaczmarka i Łobockiego zawodnicy wywalczyli historyczny awans do ekstraklasy. Za sukces piłkarze otrzymali w ramach nagrody Fiaty 126p. Stomil spędził na najwyższym szczeblu rozgrywkowym osiem kolejnych lat. Odkąd spadł w 2002 roku, nie jest w stanie powrócić do ekstraklasy. Podczas swego okresu na szczycie, olsztynianie dwukrotnie (w 1999 i 2001 roku) awansowali do ćwierćfinału Pucharu Polski, co jest najlepszym wynikiem w historii zespołu.

Od 2012 roku Stomil nieprzerwanie występuje w I lidze. Od 2021 roku drużynę trenuje Adrian Stawski. Funkcję kapitana pełni obecnie zaś Karol Żwir.

Stomil Olsztyn – terminarz i wyniki

Spotkania oraz terminarz Stomilu Olsztyn; aktualne wyniki klubu w rozgrywkach ligowych.

Stomil Olsztyn – skład i statystyki piłkarzy

Zobacz aktualny skład Stomilu Olsztyn oraz sprawdź statystyki poszczególnych piłkarzy.

Najlepsi strzelcy klubu w Fortuna 1. Lidze