stadium-image
IMAGO/Andy Thomas Na zdjęciu: Fratton Park
Portsmouth FC

Portsmouth FC

Inne Ligi
Rok założenia: 1898
Przydomek: Pompey
Barwy: niebiesko-białe
Prezes: Michael Eisner
Trener: John Mousinho
Stadion: Fratton Park
Pojemność: 20899
Adres: Frogmore Road, PO4 8RA Portsmouth

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Sukcesy

Mistrzostwo Anglii

2 razy

Zdobyte w 1949, 1950

Puchar Anglii

2 razy

Zdobyty w 1939, 2008

Newsy

Portsmouth – terminarz i wyniki

Portsmouth – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Portsmouth w League One

Portsmouth – transfery

Portsmouth FC – klub piłkarski zlokalizowany w mieście Portsmouth. Dwukrotny mistrz Anglii, zdobywca dwóch Pucharów Anglii. Obecnie drużyna występuje na trzecim poziomie rozgrywkowym, czyli w League One.

Portsmouth FC – początki

Portsmouth FC zostało założone już w kwietniu 1898 roku. Rok później Pompey wprowadzili się na stadion Fratton Park, gdzie występują do dzisiaj. Po raz pierwszy klub awansował do Pierwszej Ligi w 1927 roku i występował tam przez następne 32 lata, aż do spadku w roku 1959.

Najlepszy okres Pompey: tuż przed i tuż po II wojnie światowej

Swój najlepszy okres Portsmouth przeżywało wtedy, gdy Europa trawiona była największym konfliktem zbrojnym. Swoje pierwsze istotne trofeum Pompey wygrali w sezonie 1938/1939. To wtedy po zażartych bojach sięgnęli po swój pierwszy Puchar Anglii. Rzecz jasna, podczas II wojny światowej angielska piłka nożna nie rozgrywała spotkań, ale zespół swoją dobrą dyspozycję utrzymał również po jej zakończeniu. W sezonach 1948/1949 i 1949/1950 Pompey zdobyli swoje jedyne mistrzostwa kraju. Jako się rzekło, niespełna dekadę później spadli z Premier League.

Wielki powrót i jeszcze większy upadek

Na początku XXI wieku Portsmouth powróciło do elity i występowało na boiskach Premier League w latach 2003-2010. Klub szybko znalazł swoich fanów, w których barwach przebijali się tacy gracze, jak Jermain Defoe czy Peter Crouch. W sezonie 2007/2008 Pompey sięgnęli nawet po trofeum. Po zażartym finałowym boju pokonali Cardiff City i sięgnęli po drugi w historii Puchar Anglii. To dało im przepustkę do premierowego występu w europejskich pucharach. Drużyna przebrnęła przez eliminacje, ale w grupie nie dała już rady Bradze, AC Milan, Wolfsburgowi i Heerenveen.

Po spadku z Premier League w 2010 roku rozpoczęła się powolna degradacja Portsmouth. Ogromne problemy finansowe doprowadziły nawet do likwidacji klubu, którą uratowali kibice, którzy wykupili prawa do klubu. Od 2017 roku Portsmouth FC należy do The Tornate Company, firmy inwestycyjnej należącej do byłego dyrektora generalnego Disneya, Michaela Eisnera.