Polska w ćwierćfinale Euro 2016!

Jakub Błaszczykowski

Jedziemy do Marsylii! Piłkarska reprezentacja Polski po serii rzutów karnych pokonała 5:4 Szwajcarię. Dodajmy, że po raz pierwszy w historii Biało-czerwoni awansowali do kolejnej fazy rozgrywek na wielkiej imprezie po lepszym egzekwowaniu “jedenastek”. W kolejnej fazie francuskiego turnieju polski team zagra za zwycięzcą meczu Chorwacja – Portugalia.

Z dużymi nadziejami piłkarska reprezentacja Polski przystępowała do konfrontacji ze Szwajcarią. Chociaż to właśnie “Orły Nawałki” do boju z Helwetami przystępowali w roli faworytów, to jednak opiekun Biało-czerwonych tonował huraoptymistyczne nastroje.

Pierwsze fragmenty starcia rozgrywanego w Saint-Etienne to był prawdziwy pokaz siły w wykonaniu naszej drużyny. W ciągu zaledwie pięciu pierwszych minut gry polska drużyna miała aż trzy sytuacje do strzelenia gola, między innymi za sprawą Arkadiusza Milika, ale żadna z prób nie zakończyła się powodzeniem.

Po okresie absolutnej dominacji polskiego zespołu nad rywalami w pierwszym kwadransie boiskowej rywalizacji w kolejnych minutach to team dowodzony przez poliglotę Vladimira Petkovicia ruszył odważniej do ataku, ale nic to nie dało.

Tymczasem w 31. minucie bliski rozwiązania worka z bramkami był Kamil Grosicki, który został uruchomiony świetnym podaniem od Roberta Lewandowskiego, po czym piłkarz Stade Rennes chciał przelobować golkipera adwersarzy, ale ostatnie zawiodła precyzja. Jednak kilka chwil później “TurboGrosik” zdołał się zrehabilitować.

Sześć minut przed końcem podstawowego czasu gry w pierwszej odsłonie Biało-czerwoni objęli jednobramkowe prowadzenie. Po akcji Grosickiego na listę strzelców wpisał się Jakub Błaszczykowski, który ze spokojem przyjął piłkę po podaniu “Grosika”, na następnie oddał strzał z prawej nogi, po którym nie tylko zdobył bramkę, ale zaliczył też “kanał” Yannowi Sommerowi.

Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć w GaleriaGoal.pl >>

Po zmianie stron pierwsze minuty drugiej połowy były bardzo chaotyczne w wykonaniu naszej ekipy, która przez 300 sekund miała kłopoty z grą rywali. Jednak ostatecznie w porę Biało-czerwoni się opamiętali i zaczęli szukać drugiego gola, w czym wyróżniał się przede wszystkim Lewy. Napastnik mistrzów Niemiec został też ostro potraktowany przez jednego z rywali, ale na szczęście dla polskich kibiców mógł kontynuować grę.

Gdy wydawało się, że polska ekipa dowiezie korzystny wynik do końca zawodów, to pięknym trafieniem w 82. minucie popisał się Xerdan Shaqiri. Zawodnik na co dzień broniący barw Stoke City oddał fenomenalne uderzenie z przewrotki i rozgrywający bardzo dobry mecz Fabiański nie miał szans na udana interwencję. Jednocześnie o tym, kto będzie grał w kolejnej fazie rozgrywek musiała rozstrzygnąć dogrywka.

W dodatkowym czasie gry żadna z ekip nie zdołała przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść, więc zwycięzcę musiały wyłonić rzuty karny. Te lepiej egzekwowali Biało-czerwoni i to oni wywalczyli promocję do kolejnej fazy rozgrywek. Dodajmy, że decydujący rzut karny został wykorzystany przez Grzegorza Krychowiaka, który w pełni wytrzymał ciężar spoczywającej na nim odpowiedzialności.

Szwajcaria – Polska 1:1 (0:1, 1:1 dogrywka, 4:5 k.)
0:1 Błaszczykowski 39′
1:1 Shaqiri 82′

Żółte kartki:
Szwajcaria: Schär 56′, Djourou 117′
Polska: Jędrzejczyk 57′, Pazdan 111′

Szwajcaria: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Ricardo Rodríguez, Behrami (77′ Fernandez), Xhaka, Shaqiri, Džemaili (58′ Embolo), Mehmedi (70′ Derdiyok), Seferovic

Polska:  Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk, Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński (101′ Jodłowiec), Grosicki (104′ Peszko), Milik, Lewandowski.

Sędzia główny: Mark Clattenburg (Anglia)

RELACJA MINUTA PO MINUCIE

RZUTY KARNE

1:0 Szwajcaria – Stephan Lichtsteiner pewnie w sam środek bramki.
1:1 Polska – Robert Lewandowski w prawy górny róg.
1:1 Szwajcaria – Granit Xhaka nie wykorzystał jedenastki.
2:1 Polska – Arkadiusz Milik trochę szczęśliwie, ale pokonał Sommera.
2:2 Szwajcaria – Xherdan Shaqiri bez kłopotu pokonuje Fabiańskiego.
3:2 Polska – Kamil Glik świetnie.
3:3 Szwajcaria – Fabien Schar ze zwodem i piłka w siatce.
4:3 Polska – Jakub Błaszczykowski bardzo pewnie w prawy róg.
4:4 Szwajcaria – Ricardo Rodriguez na dwa tempa w lewy róg.
5:4 Polska – Grzegorz Krychowiak dał nam awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy!!!

Koniec II części dogrywki

120 min – Dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy. Będziemy mieli rzuty karne.

120 min – Zamieszanie pod polem karnym rywali, ale nie ma gola dla polskiej ekipy.

117 min – Co za szczęście polskiego zespołu. Bliski zdobycia bramki Derdiyok, ale znowu Fabiańskim na posterunku.

114 min – Embolo strzela głową, ale kolejny raz dzisiaj świetnie Fabiański. Wracamy z dalekiej podróży. Niesłychane, co dzisiaj bramkarz Swansea City wyprawia między słupkami.

111 min – Pazdan ukarany żółtą kartką.

110 min – Niezwykłe oblężenie naszej bramki. Wygląda na to, że w momencie, gdy przeciwnik zaczął grać trzema napastnikami, to wprowadziło to chaos w naszych strefach obronnych.

107 min – nieco odważniej gra teraz Szwajcaria, co trochę chyba zaskoczyło naszych piłkarzy.

106 min – Grę w drugiej odsłonie dogrywki zaczęli zawodnicy rywali.

Koniec I części dogrywki

104 min – Kolejna zmiana w polskim teamie. Po raz 39 w reprezentacyjnej koszulce zagra Sławomir Peszko, którym zmienił Grosickiego.

101 min – Zapowiadana zmiana stała się faktem. Legionista wszedł na boisko w miejsce Krzysztofa Mączyńskiego.

100 min – Niezwykle senne tempo ma miejsce w dogrywce. Natomiast bliski do tego, aby zameldować się na placu gry jest Tomasz Jodłowiec.

95 min – Obie ekipy grają niezwykle ostrożnie, jakby chciały losy awansu rozstrzygnąć w rzutach karnych.

92 min – Derdiyok oddał strzał z dystansu, ale piłkę zablokował Michał Pazdan.

91 min – Zaczęła się dogrywka. Dodatkowe 30 minut emocji przed nami.

Koniec II połowy

90+3 min – Rzut wolny z dobrej odległości dla polskiej ekipy. Milik jednak oddał strzał niecelny.

90 min – Arbiter doliczy przynajmniej cztery minuty.

88 min – Bez krycia był Embolo, ale nie trafił czysto w piłkę i polscy kibice mogli odetchnąć z ulgą.

88 min – Swoje mieli przed chwila Kamil Glik i Grosicki, ale wciąż mamy miejsce rezultat 1:1.

85 min – Mamy podobnie.

78 min1:1. Gol dla Szwajcarii. Genialnym uderzeniem z przewrotki popisał się Shaqiri i polski team po raz pierwszy na Euro we Francji traci gola. Piękne trafienie piłkarza Stoke City.

78 min – Niesamowite szczęście polskiej drużyny. Po strzale jednego z rywali piłka trafiła w poprzeczkę bramki polskiej ekipy. Kamień z serca.

77 min – W miejsce Valona Behramiego pojawił się Gelson Fernandez.

75 min – Minuty dzielą naszą reprezentację od zapewnienia sobie gry w kolejnym meczu naszej drużyny na Euro 2016.

73 min – Rodriguez z rzutu wolnego. Aczkolwiek fantastyczną interwencją popisał się Fabiański. Brawo Łukasz!!!

70 min – Druga zmiana u rywali. W miejsce Admira Mehmediego pojawił się Eren Derdiyok.

67 min – Milik z kontuzją po starciu z Granitem Xhaką. Możliwe, że będzie musiała mieć miejsce roszada w naszym składzie.

63 min – Nieco spokojniejszy okres gry w wykonaniu obu drużyn. Czyżby cisza przed burzą?

58 min – Pierwsza zmiana. Na boisku zagościł Breel-Donald Embolo, który zluzował Blarima Dzemailiego.

57 min – Jędrzejczyk tym razem złamał przepisy po starciu ze Stephanem Lichtsteinerem. Polak ukarany kartką.

56 min – Ostre wejście w nogi Lewandowskiego w wykonaniu Schära za co szwajcarski piłkarz został ukarany żółta kartką.

54 min – Lewandowski oddał mocny strzał z mniej więcej 15 metrów z lewej nogi, ale Sommer popisuje się kapitalną robinsonadą.

51 min – Odpowiedź ze strony Helwetów, ale Xherdan Shaqiri nie wykorzystał swojej szansy, gdy Fabiański popisał się bardzo dobra obroną.

50 min – Coraz lepiej wyglądają akcje Lewandowskiego. Napastnik Bayernu Monachium próbował zdobyć bramkę po uderzeniu czubkiem buta, ale bez efektu w postaci gola.

47 min – Oby tak było nadal.

46 min – Zaczynamy granie w drugiej części gry.

Koniec I połowy

45 min – Sędzia doliczył minutę do pierwszej połowy

44 min – Tak “kanał” założył golkiperowi rywali Błaszczykowski.

43 min – Ostatnie minuty pierwszej części gry, która może zakończyć się dla nas bardzo dobrze.

40 min0:1! GOOOOOOLLLLLLLLL. JAAAKUUUB BŁASZCZZYYYKOOOWSKKIII! Po świetnej akcji z udziałem Grosickiego przed wyborna szansą na zdobycie bramki stanął Błaszczykowski, który z dużym spokojem oddał strzał z prawej nogi i POLSKA obejmuje prowadzenie.

38 min – Kolejna świetna interwencja Fabiańskiego. Nasza drużyna miała trudne momenty.

35 min – Szczęście dopisało teraz naszej ekipie po uderzeniu Fabiana Schära, bo w dobrym miejscu w odpowiednim czasie stał Fabiański.

33 min – Kolejna ładna akcja polskiej drużyny. Przed szansą wpisania się na listę strzelców znalazł się Milik i jak to zwykle bywa z jego udziałem w trakcie Euro we Francji i tym razem napastnik Ajaxu Amsterdam nie zdołał strzelić gola. Wciąż 0:0.

31 min – Po zagraniu Lewandowskiego “TurboGrosik” chciał przelobować golkipera rywali, widząc, że ten stoi na piątym meczu. Jednak zabrakło zawodnikowi Stade Rennes precyzji.

29 min – Po centrze z narożnika pola karnego bliski zdobycia bramki był Grzegorz Krychowiak, ale jego strzał głową nie dał Biało-czerwonym upragnionego gola.

28 min – Ładne wejście bark w bark Kamila Grosickiego i polski piłkarz zdołał wywalczyć rzut rożny.

26 min – Została udzielona pomoc Błaszczykowskiemu i piłkarz mógł wrócić do gry.

24 min – Na boisku leży i zwija się z bólu Jakub Błaszczykowski. Jest to pokłosiem akcji z udziałem Rodrigueza, który zahaczył polskiego zawodnika.

22 min – Ricardo Rodriguez chciał mocnym uderzeniem z rzutu wolnego z ponad 30 metrów pokonać Łukasza Fabiańskiego, ale jego próba została zablokowana.

20 min – Coś w tym jest…

19 min – Po niekonwencjonalnym rozegraniu piłki z rzutu rożnego strzał sprzed szesnastu metrów oddał Milik, ale po rykoszecie piłka minęła światło bramki.

14 min – Swoich sił, chcąc wpisać się na listę strzelców spróbował “Lewy”, ale jego próba została zablokowana.

13 min – Szwajcarzy chyba dochodzą do siebie po lekkim letargu i nawet zaczynają tworzyć zagrożenie pod naszym polem karnym, ale bardzo dobrze spisuje się w obronie Michał Pazdan.

11 min – Niepotrzebna strata w polskim obozie po zagraniu Kamila Grosickiego.

10 min – Mocne słowa, ale ta opinia chyba zdecydowanie nie na miejscu. Jak myślicie?

8 min – Tymczasem na trybunach Stade Geoffroy-Guichard  polscy fani tworzą niesamowitą atmosferę.

6 min – Polski zespół od pierwszych minut atakuje Szwajcarów, nie dając im chwili wytchnienia. Kolejną sytuację po uderzeniu głową miał Milik, ale bramkarz drużyny przeciwnej na posterunku.

3 min – Kolejna sytuacja z udziałem podopiecznych Adama Nawałki. Swoją okazję mógł mieć Robert Lewandowski. Niemniej arbiter dostrzegł, że napastnik znalazł się na pozycji spalonej.

1 min – już w pierwszej minucie nasze Orły mogły zdobyć bramkę. Defensywa szwajcarska popełniła błąd w defensywie, ale swojej szansy nie wykorzystał Arkadiusz Milik.

15:00 – Początek meczu! Od środka zaczęli Polacy.

14:58 – Zaraz się zacznie.

14:55 – Gratulujemy.

14:53 – Piłkarze obu ekip za chwilę wyjdą na plac gry.

14:52 – Temperatura powietrza w Saint-Etienne wynosi 22 stopnie, natomiast to ponad 60 procent.

14:43 – Wśród polskich dziennikarzy sportowych emocje także sięgają zenitu.

14:40 – Człowiek, który zatrzymał Anglię, jak zwykle nieszablonowy w swojej wypowiedzi…

– Robert udowadnia, że gra nie tylko dla strzelania goli, ale też dla drużyny. Porównałbym do Leo Messiego, którzy także słynie z tego, że rozprowadza piłki. Drażni mnie, gdy wszyscy mówią, że Lewandowski się zablokował. Jak dla mnie on w ogólnie nie musi zdobywać bramek, byle tylko nasza drużyna znalazła się w finale – mówił na antenie TVP 1 były bramkarz reprezentacji Polski – Jan Tomaszewski.

14:30 – Głos ze sztabu reprezentacji tuż przed meczem.

– Przed nami najważniejsze spotkanie ostatnich dekad. Piłkarze są skoncentrowani i będziemy chcieli przede wszystkim uważać w pierwszych fragmentach meczu. Czy stałe fragmenty gry będą kluczowe? Być może. Dużo czasu poświęcamy im na treningach – powiedział w rozmowie z Polsatem Sport były reprezentant Polski Tomasz Iwan.

14:22 – Czyj komentarz wybierają dzisiaj nasi czytelnicy?

14:14 – Tradycyjnie przed meczem reprezentacji kanał Łączy nas piłka przygotował ostatni meldunek.

14:14 – W oczekiwaniu na spotkanie, zapraszamy do sklep.goal.pl, gdzie znajdziecie wiele bardzo ciekawych lektur, między innymi biografię Francka Ribery’ego. Przy okazji zachęcamy też do dołączenia do nas na Facebooku.

14:12 – Rozjemcą zawodów będzie Mark Clattenburg. Anglik jest sędzią międzynarodowym od 2007 roku. 41-latek z zawodu jest elektrykiem. Ciekawostką jest fakt, że podczas mistrzostw Europy we Francji pokazał dziewięć żółtych kartek.

14:06 – Przed meczem przyjaźń, ale w trakcie spotkania nie będzie zmiłuj.

14:04 – Niespodzianek w naszym składzie nie ma. W ekipie rywali właściwie także nie.

Szwajcaria: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez, Behrami, Dzemaili, Xhaka, Shaqiri, Seferovic, Mehmedi

Polska: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk, Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Grosicki, Milik, Lewandowski.

13:50 – Witamy w relacji LIVE dotyczącej starcia reprezentacji Polski ze Szwajcarią i jednocześnie zapraszamy do zapoznania się z naszą zapowiedzią do tego meczu.