Koniec serii gier FIFA. Organizacja nie doszła do porozumienia z EA Sports

Prezydent FIFA – Gianni Infantino
Pressfocus Na zdjęciu: Prezydent FIFA – Gianni Infantino

Zapowiadany już jesienią ubiegłego roku koniec serii gier FIFA został we wtorek potwierdzony. Gra niedługo zacznie funkcjonować pod nową nazwą, po tym jak marka EA Sport nie doszła do porozumienia z organizacją w sprawie przedłużenia kontraktu.

  • Gry z serii FIFA ukazują się od 1994 roku
  • EA Sport nie osiągnęło porozumienia z organizacją w kwestii przedłużenia licencji
  • W związku z tym zmieni się nazwa gry, a od teraz funkcjonować będzie ona jako EA Sports FC

Koniec “FIFY” końcem pewnej epoki

EA Sports prawa do nazwy FIFA od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej nabyło w 1994 roku. Od tamtej pory co roku ukazują się najpopularniejsze gry symulujące piłkę nożną. W ostatnich latach marka bardzo się rozwinęła, a spore grono europejskich klubów posiada także swoje sekcje e-sportowe, które rywalizują w turniejach rozgrywanych właśnie w “FIFĘ”.  

FIFA widząc jaki rozwój zanotowała marka EA Sports, upatrzyła w tym okazję do większego zarobku. Organizacja zażądała od twórców gry dwukrotnie większych aniżeli do tej pory zarobków. Te były szacowane na ok. 150 milionów euro rocznie. Studio nie chciało zgodzić się na tak wysoką kwotę, a jak donosi New York Times, ostatnie spotkanie negocjacyjne w tej sprawie zakończyło się fiaskiem. Wobec tego gra nie będzie mogła już korzystać z nazwy FIFA. Rozbieżności dotyczyły nie tylko kwoty, ale także dodatkowych żądań organizacji. FIFA chciała dołączenia swojej marki do innych produktów cyfrowych producenta.

W związku z tym gra nie będzie nazywała się już FIFA, tylko EA Sports FC. W kolejnych edycjach gry nie będą także już dostępne rozgrywki Mistrzostw Świata.  

– Sama gra niewiele się zmieni. Większość znanych drużyn i gwiazd będzie dostępna dzięki osobnym umowom licencyjnym z klubami i ligami. Nie będą już uwzględniane mistrzostwa świata i inne rozgrywki kontrolowane przez FIFA – podaje New York Times.

FIFA poszuka teraz nowego partnera w dziedzinie gier komputerowych, ale z uwagi na ograniczenia licencyjne może nie być to proste zadanie. Marka EA Sport posiada na wyłączonych wiele rozgrywek, a także praw do nazwy klubów piłkarskich.

Czytaj dalej: Kuriozalna decyzja FIFA. Grupowy rywal Polski na mundialu musi… rozegrać mecz w eliminacjach

Komentarze