Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA)

UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca związki piłki nożnej z Europy, a także kilka z Azji. Zrzesza 54 federacje piłki nożnej. Najważniejszy organ europejskiego futbolu, odpowiedzialny, m.in., za organizację mistrzostw Europy, a także rozgrywek Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji. Od 2016 roku funkcję prezydenta UEFA pełni Aleksander Ceferin.

Aleksander Ceferin, fot. IMAGO / Pixsell

UEFA – podstawowe informacje

Pełna nazwaUnia Europejskich Związków Piłkarskich
Skrócona nazwaUEFA
Data założenia15 czerwca 1954 roku
SiedzibaNyon
PrezesAleksander Ceferin

UEFA – nadzór europejskiej piłki nożnej

UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) powstała 15 czerwca 1954 roku w Bazylei. Konsultacje na ten temat prowadziły federacje: włoska, francuska i belgijska. Na zebraniu założycielskim obecnych było 25 członków, ale sześciu kolejnych nieobecnych również uznano za założycieli. Obecnie UEFA zrzesza już aż 54 krajowe federacje, a sama należy do FIFA. W 2022 roku federacja zawiesiła prawa członkowskie Rosji, po tym, jak ta rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Unia odpowiedzialna jest za organizację najważniejszych europejskich rozgrywek klubowych: Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Ligi Konferencji, Superpucharu Europy. Do tego doliczyć należy prestiżowy turniej międzynarodowy: mistrzostwa Europy (od 1960 roku).

Siedzibą UEFA znajduje się w szwajcarskim Nyonie. Od 2016 roku funkcję prezydenta unii pełni Aleksander Ceferin.

UEFA – władze

PrezydentAleksander Ceferin
Pierwszy wiceprezydentKarl-Erik Nilsson
WiceprezydentZbigniew Boniek
WiceprezydentSandor Csanyi
WiceprezydentLuis Rubiales
WiceprezydentFernando Gomes
WiceprezydentMichele Uva
Sekretarz generalnyTheodore Theodoridis