Aleksander Ceferin

Aleksander Ceferin to słoweński prawnik, który od 2016 roku pełni funkcję prezydenta UEFA oraz wiceprezydenta FIFA. Były prezes Słoweńskiego Związku Piłki Nożnej.

fot. PressFocus

Aleksander Ceferin – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAleksander Ceferin
Data urodzenia13 października 1967 roku
Miejsce urodzenia Lublana
NarodowośćSłowenia
Miejsce pracyUEFA
Stanowiskoprezydent

Aleksander Ceferin – prezydent UEFA

Aleksander Ceferin ukończył prawo na Uniwersytecie w Lublanie, poczym rozpoczął karierę w rodzinnej kancelarii. Interesował się zwłaszcza reprezentowaniem zawodowych sportowców oraz klubów sportowych. Od 2005 roku formalnie związał się z lokalną piłką nożną, współpracując z zarządem futsalowego FC Litija. Krok po kroku zwiększał swoje wpływy w słoweńskiej piłce, aż wreszcie w 2011 roku został prezesem Słoweńskiego Związku Piłki Nożnej.

To otworzyło mu wiele drzwi, zwłaszcza że już w 2011 roku pełnił rolę jednego z wiceprzewodniczących Komisji Prawnej UEFA.

We wrześniu 2016 roku został siódmym prezydentem UEFA, automatycznie stając się też wiceprezydentem FIFA. Zdobył 42 głosy podczas Kongresu UEFA w Atenach, a jego rywal Michael van Praag – zaledwie trzynaście.

Podstawowym założeniem Ceferina w nowej, jakże istotnej roli, było zasypanie przepaści pomiędzy klubami elitarnymi, a tymi mniejszymi. Stąd Słoweniec mocno zainteresował się kwestią Finansowego Fair Play i egzekwowania kar wobec klubów, które zasad tych nie przestrzegają. Jego praca została oceniona na tyle pozytywnie, że w 2019 roku pozostał prezydentem UEFA na drugą kadencję, która trwa do dziś.

Prywatnie Ceferin kibicował za młodu Hajdukowi Split.

Aleksander Ceferin – aktualności