Włoski Związek Piłki Nożnej

Włoski Związek Piłki Nożnej (FIGC) to ogólnokrajowy związek, działający na terenie Włoch. To jedyny prawny reprezentant włoskiej piłki nożnej, zarówno męskiej, jak i damskiej, w kraju i za granicą. Założony już w 1898 roku. Od 2018 roku funkcję prezydenta FIGC pełni Gabriele Gravina.

Prezes FIGC Gabriele Gravina, fot. IMAGO / ZUMA Wire

Włoski Związek Piłki Nożnej- podstawowe informacje

Pełna nazwaFederazione Italiana Giuoco Calcio
Skrócona nazwaFIGC
Data założenia26 marca 1898 roku
SiedzibaRzym
PrezydentGabriele Gravina

FIGC – nadzór włoskiej piłki nożnej

Włoski Związek Piłki Nożnej powstał 26 marca 1898 roku jako Federazione Italiana de Football. Dziewięć lat później zmienił nazwę na obecną. Wśród założycieli znalazły się takie kluby, jak Genoa Cricket and Football Club, Football Club Torinese, Internazionale Torino i Ginnastica Torino, Unione Pro Sport Alessandria. Jako pierwszego prezydenta wybrano Mario Vicary’ego.

FIGC sprawuje pieczę nad jedną z najsilniejszych lig sportowych na świecie, czyli Serie A. Odpowiada też za organizację takich rozgrywek, jak Puchar Włoch. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii tamtejszego futbolu było zorganizowanie Mistrzostw Świata 2006. Wtedy też, jednak, włoskim futbolem wstrząsnęła afera korupcyjna, w wyniku której mistrz kraju, Juventus, zdegradowano do Serie B (drugiego poziomu rozgrywkowego).

Siedziba Włoskiego Związku Piłki Nożnej znajduje się w Rzymie, zaś jej dział techniczny ma miejsce we Florencji.

Od 2018 roku funkcję prezydenta FIGV pełni Gabriele Gravina.