Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA)

FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) to międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca 211 narodowych federacji piłki nożnej. Najważniejszy organ światowego futbolu, odpowiedzialny, m.in., za organizację mistrzostw świata mężczyzn oraz kobiet. Od 2016 roku przewodniczącym federacji jest Gianni Infantino.

Gianni Infantino, fot. IMAGO / PA Images

FIFA – podstawowe informacje

Pełna nazwaMiędzynarodowa Federacja Piłki Nożnej
Skrócona nazwaFIFA
Data założenia21 maja 1904
SiedzibaZurych
PrezesGianni Infantino

FIFA – nadzór światowej piłki nożnej

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej powstała w 1904 roku w Paryżu przez reprezentantów takich krajów, jak Francja, Belgia, Dania, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i hiszpańskiego klubu Madryt CF. Jest ona odpowiedzialna za zarządzanie światową piłką nożną, piłką plażową oraz futsalem. Jej siedziba główna znajduje się w szwajcarskim Zurychu. W FIFA zrzeszonych jest obecnie 211 narodowych federacji [stan na 22 marca 2023 roku – przyp. red.]. Z kolei każda z nich musi być też obecna w jednej z sześciu regionalnych konfederacji kontynentalnych.

FIFA określa zmiany w statucie organizacyjnym. Odpowiada za rozwój federacji na arenie międzynarodowej, dąży do zapewnienia dostępności piłki nożnej dla każdego, odpowiada za uczciwość i zasady fair play. Jest też odpowiedzialna za organizację i promocję najważniejszych międzynarodowych turniejów futbolowych. Spośród nich najważniejsze są mistrzostwa świata w piłce nożnej. Pierwszy mundial miał miejsce w 1930 roku i odbywa się regularnie co cztery lata. To turniej powszechnie uważany za najważniejszy w tej dyscyplinie sportu. FIFA bierze też czynny udział w tworzeniu i zmienianiu zasad gry w piłkę nożną.

Raporty dziennikarzy śledczych wielokrotnie wiązały FIFA z korupcją, przekupstwem i fałszerstwami wyborczymi – zwłaszcza za kadencji Seppa Blattera. Nie zmieniło to jednak pozycji federacji w światowym futbolu.

Od 2016 roku funkcję przewodniczącego FIFA pełni Gianni Infantino.

FIFA – władze

PrezydentGianni Infantino
Wiceprezydent seniorSalman bin Ibrahim Al Khalifa (AFC)
WiceprezydentAlejandro Dominguez (CONMEBOL)
WiceprezydentAleksander Ceferin (UEFA)
WiceprezydentLambert Maltock (OFC)
WiceprezydentPatrice Motesepe (CAF)
WiceprezydentVictor Montagliarni (CONCACAF)
WiceprezydentSandor Csany
Sekretarz generalnyFatma Samoura