Francuski Związek Piłki Nożnej

Francuski Związek Piłki Nożnej (FFF) to ogólnokrajowy związek sportowy działający na terenie Francji i Monako. Jedyny prawny reprezentant francuskiej piłki nożnej – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – w kraju i za granicą. Powstała w 1919 roku. Od 2023 roku funkcję prezydenta związku pełni Philippe Diallo.

Francuski Związek Piłki Nożnej – podstawowe informacje

Pełna nazwaFederation Francaise de Football
Skrócona nazwaFFF
Data założenia7 kwietnia 1919 roku
SiedzibaParyż
PrezydentPhilippe Diallo

FFF – nadzór francuskiej piłki nożnej

Francuski Związek Piłki Nożnej powstał w 1919 roku w Paryżu. Zastąpił dwie istniejące wcześniej organizacje, zajmujące się sprawami piłki nożnej we Francji oraz Monako: Comite francais interfederal (CFI) oraz Union des societes francaises de sports athletiques (USFSA). Pierwszym prezydentem został Philippe Diallo.

FFF ma pieczę nad jedną z najsilniejszych lig piłkarskich na świecie, czyli Ligue 1, ale też nad innymi rozgrywkami w tym kraju, takimi jak Puchar Francji. Związek ten to również jedyny reprezentant czołowej kadry narodowej na świecie. Les Bleus wygrali dwa mistrzostwa świata, tyle samo razy triumfowali na czempionacie Europy.

Siedziba Federation Francaise de Football mieści się w Paryżu. Od 2023 roku funkcję prezydenta FFF tymczasowo pełni Philippe Diallo.