Południowoamerykańska Konfederacja Piłkarska (CONMEBOL)

CONMEBOL (południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej) powstała w 1916 roku. Najstarsza na świecie konfederacja piłkarska z siedzibą w paragwajskim mieście Luque. Zrzesza 10 krajowych federacji. Od 2016 roku funkcję prezydenta CONMEBOL pełni Alejandro Dominguez.

Patrice Motesepe, fot. IMAGO / PA Images

CONMEBOL – podstawowe informacje

Pełna nazwaPołudniowoamerykańska Konfederacja Piłakrska
Skrócona nazwaCONMEBOL
Data założenia9 lipca 1916 roku
SiedzibaLuque
PrezesAlejandro Dominguez

CONMEBOL – nadzór południowoamerykańskiej piłki nożnej

W 1916 roku w Argentynie odbyła się pierwsza edycja turnieju, który dziś znamy jako Copa America. Cztery federacje biorące w nim udział spotkały się w Buenos Aires, by oficjalnie otworzyć organ zarządzający, który ułatwi organizację mistrzostw. Tak 9 lipca 1916 roku powstał CONMEBOL. Pierwszym prezydentem został, Hector Rivadavia Gomez, a wśród założycieli były związki piłkarskie Argentyny, Brazylii, Chile i Urugwaju, czyli ojczyzny Gomeza.

Obecnie CONMEBOL zrzesza dziesięć federacji narodowych. Konfederacja jest odpowiedzialna za organizację Copa America, ale też Copa Libertadores (odpowiednik europejskiej Ligi Mistrzów) czy Copa Sudamericana. Eliminacje do mistrzostw świata w tym regionie powszechnie uważane są za najtrudniejsze. Ma to związek z obecnością czołowych reprezentacji, ale i szybkim rozwojem tych mniejszych, warunkami klimatycznymi i geograficznymi, a także niezwykle gorącymi trybunami wypełnionymi zagorzałymi kibicami.

Reprezentacje zrzeszone w CONMEBOL wygrały aż dziesięć edycji mistrzostw świata. Pięciokrotnie uczyniła to Brazylia, trzykrotnie Argentyna, a dwukrotnie Urugwaj). Konfederacja ma siedzibę w paragwajskim mieście Luque. Funkcję prezydenta CONMEBOL od 2016 roku pełni Alejandro Dominguez.