Hiszpania – Włochy na Euro 2024. Statystyki OPTA przed hitem grupy B

Przed nami starcie gigantów i to już w fazie grupowej Euro 2024. Po pokonaniu Chorwacji, Hiszpanie staną przed kolejnym trudnym zadaniem, jakim bez wątpienia jest mecz z reprezentacją Włoch. Co mówi nam o tym meczu OPTA?

Hiszpania - Włochy na Euro 2020
Obserwuj nas w
Pressfocus Na zdjęciu: Hiszpania - Włochy na Euro 2020

Hiszpania – Włochy: 20 czerwca 2024 godz. 21:00

Będzie to jedenaste spotkanie pomiędzy Hiszpanią a Włochami na dużym turnieju. Giganci światowego futbolu grali ze sobą ośmiokrotnie na Mistrzostwach Europy i trzykrotnie na Mistrzostwach Świata. Jest to rekord liczby bezpośrednich spotkań pomiędzy europejskimi zespołami. To również piąty kolejny turniej Euro, na którym zobaczymy starcie Hiszpanii i Włoch. Drużyny te grają ze sobą nieprzerwanie od 2008 roku.

Z wyjątkiem rzutów karnych, Włosi przegrali tylko jeden ze swoich dziesięciu meczów przeciwko Hiszpanii na Euro i Mistrzostwach Świata, wygrywając pięć i cztery remisując. Jedyna porażka miała miejsce w finale EURO 2012 (0-4).

Zobacz także: Statystyki OPTA przed meczem Dania – Anglia

Hiszpania – Włochy: Statystyki

Hiszpania wygrała swoje dwa ostatnie mecze przeciwko Włochom, oba w ramach Ligi Narodów UEFA. Nigdy wcześniej jednak nie wygrała trzech kolejnych meczów z tym przeciwnikiem. Włosi są niepokonani w swoich ostatnich dziesięciu meczach na Mistrzostwach Europy (7 wygranych, 3 remisy). Przy czym pierwszym meczem w tej serii było zwycięstwo 2-0 nad Hiszpanią na Euro 2016. Ich ostatnia porażka na Euro miała miejsce w meczu przeciwko Irlandii w fazie grupowej w 2016 roku.

Hiszpania przegrała tylko jeden z jedenastu swoich meczów pod wodzą Luisa de la Fuente (9 wygranych, jeden remis). Wygrała każdy z ostatnich siedmiu meczów z rzędu. Ostatni raz miała tak długą serię zwycięstw w meczach o stawkę między październikiem 2016 a październikiem 2017. Wtedy Hiszpanie wygrali osiem razy z rzędu.

Od porażki z Hiszpanią w Lidze Narodów UEFA w czerwcu 2023 roku (1-2), Włochy przegrały tylko jeden z ostatnich dwunastu meczów we wszystkich rozgrywkach (8 wygranych, 3 remisy). Jedyna porażka to wynik 1-3 z Anglią w eliminacjach do Euro w październiku zeszłego roku.

Hiszpania - Włochy h2h
Hiszpania – Włochy h2h

Statystyki zawodników

 • Álvaro Morata strzelił 10 bramek w 15 występach na dużych turniejach dla Hiszpanii (Mistrzostwa Świata/Euro), a David Villa (13) jest jedynym innym graczem, który zdobył dwucyfrową liczbę goli dla La Roja
 • Nicolò Barella miał bezpośredni udział w pięciu bramkach w swoich ostatnich siedmiu występach dla reprezentacji Włoch (dwa gole, trzy asysty). Licząc w tym bramkę w meczu otwarcia Euro 2024 przeciwko Albanii.
 • Barella będzie starał się zdobyć bramkę w trzecim kolejnych meczu reprezentacji. Byłby to pierwszy taki wyczyn w jego karierze.
 • Fabián Ruiz był bezpośrednio zaangażowany w dwie z trzech bramek Hiszpanii przeciwko Chorwacji, asystując przy bramce Álvaro Moraty i strzelając drugą.
 • Od czasu debiutu w reprezentacji w czerwcu 2019 roku, tylko Jordi Alba (9) zaliczył więcej asyst dla La Roja niż pomocnik Paris Saint-Germain (8).

Hiszpania – statystyki przed meczem z Włochami

 • Hiszpania bierze udział w swoim 12. turnieju Euro – wygrali trzykrotnie (1964, 2008, 2012). Razem z Niemcami mają najwięcej zwycięstw na koncie.
  Niemcami.
 • Hiszpanie są jedynym krajem, który wygrał Euro dwa razy z rzędu.
 • Z wyłączeniem rzutów karnych, Hiszpania przegrała tylko dwa z ostatnich 22 meczów na Euro (13 zwycięstw, 7 remisów).
 • Awansowali do fazy pucharowej w sześciu z ostatnich siedmiu występów. Jedynym wyjątkiem był rok 2004.
 • Ostatnie 50 goli Hiszpanii na Euro padło z wewnątrz pola karnego. Ich ostatni gol z dystansu to strzał Raula przeciwko Słowenii w fazie grupowej edycji 2000.
 • Ostatnie pięć meczów pucharowych Hiszpanii na dużych turniejach (MŚ + Euro) kończyło się dogrywką, z czego cztery z nich zakończyły się rzutami karnymi.
 • Tylko Cristiano Ronaldo (8) i Antoine Griezmann (7) strzelili więcej goli niż Álvaro Morata (6) w ostatnich dwóch turniejach Euro.
 • Żaden europejski piłkarz nie zaliczył więcej asyst w ostatnich dwóch dużych turniejach międzynarodowych niż Dani Olmo – cztery (3 na Euro 2020, 1 na Mistrzostwach Świata 2022).
 • Luis de la Fuente będzie pierwszym selekcjonerem Hiszpanii od czasów Javiera Clemente (Mistrzostwa Świata 1998), który poprowadzi La Roja
  na dużym turnieju (Mistrzostwa Świata/Euro) nie będąc wcześniej reprezentantem kraju jako zawodnik.

Włochy – statystyki przed meczem z Hiszpanią

 • Euro 2024 to 11. występ Włoch w tych rozgrywkach – tylko Niemcy i Hiszpania wygrali więcej razy niż Squadra Azzurra (2, w 1968 i 2020 roku).
 • Włochy będą próbowały zostać drugą drużyną, która wygra turniej dwa razy z rzędu, po Hiszpanii (2008, 2012).
 • Włochy nigdy nie straciły więcej niż jednego gola w swoich ostatnich dwóch uczestnictwach w Euro, w 2016 i 2020 roku. To łącznie sześć straconych goli w ostatnich 12 meczach.
 • W 45 meczach Włoch na Euro padło średnio 1,84 gola na mecz (52 strzelone, 31 straconych), co jest najniższym wskaźnikiem spośród wszystkich 25 drużyn, które brały udział w 10 lub więcej meczach na Euro.
 • Nicolò Barella zaliczył więcej asyst niż jakikolwiek inny zawodnik Włoch podczas kwalifikacji do Euro 2024 (3) i stworzył o siedem więcej okazji niż jakikolwiek inny włoski zawodnik (15).
 • Barella również asystował przy dwóch golach podczas zwycięskiego Euro 2020.
 • To będzie pierwszy duży międzynarodowy turniej Luciano Spallettiego jako selekcjonera. Włochów na Euro nigdy nie prowadził żaden zagraniczny trener.

Komentarze