Giuseppe Marotta

Giuseppe “Beppe” Marotta to włoski działacz piłkarski, który w latach 2010 – 2018 pełnił funkcję dyrektora generalnego Juventusu. Od grudnia 2018 roku prezes zarządu Interu Mediolan.

fot. IMAGO / Gribaudi/ImagePhoto

Giuseppe Marotta – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoGiuseppe Marotta
Data urodzenia25 marca 1957 roku
Miejsce urodzenia Varese
NarodowośćWłochy
Miejsce pracyInter Mediolan
Stanowiskoprezes zarządu

Giuseppe Marotta – jeden z największych działaczy we włoskim futbolu

Giuseppe Marotta już w wieku 21 lat zaczął karierę na szczeblu zarządzającym. Został wówczas dyrektorem sekcji młodzieżowej klubu Varese. Szybko piął się po szczeblach hierarchii, zostając dyrektorem generalnym. Pod jego wodzą klub awansował do Serie B. Już tam zapracował sobie na pewną rozpoznawalność, ale w latach 1986 – 2000 pracował w mniejszych klubach, takich jak Monza, Como, Ravenna czy Venezia.

Latem 2000 roku został już jednak prezesem Atalanty, gdzie pracował przez dwa sezony, zanim przeniósł się – w tej samej roli – do Sampdorii. W Genui pozostał przez siedem lat, najpierw jako prezes, a później jako kierownik sportowy.

Gdy w 2010 roku postanowił odejść – wraz z Fabio Paraticim – do Juventusu, Sampdoria wpadła w szał. Jako prezes Starej Damy, “Beppe” święcił największe triumfy. To on sprowadził do Turynu Antonio Conte oraz Massimiliano Allegriego, którzy łącznie zdobyli dla turyńczyków dziewięć mistrzostw Włoch z rzędu. Marotta nie był już jednak “ojcem” dwóch ostatnich tytułów, bo przeniósł się do Interu Mediolan. Tam, od grudnia 2018 roku, pełni funkcję prezesa zarządu. Za jego kadencji Nerazzurri sięgnęli po mistrzostwo Serie A w 2021 roku, po jedenastoletniej przerwie.

Giuseppe Marotta – aktualności