Andrea Agnelli

Andrea Agnelli to włosi biznesmen, który przez dwanaście przepełnionych sukcesami lat był prezesem jednego z największych klubów na świecie – Juventusu.

fot. PressFocus

Andrea Agnelli – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoAndrea Agnelli
Data urodzenia6 grudnia 1975 roku
Miejsce urodzenia Turyn
NarodowośćWłochy
Miejsce pracybrak
Stanowiskobrak

Andrea Agnelli – wielkie sukcesy i spektakularny upadek

Andrea Agnelli jest synem byłego prezesa Juventusu – Umberto Agnelliego. Nie może zatem dziwić, że jest też członkiem zarządu FIAT-a.

Po studiach Andrea Agnelli pracował w biznesie w Anglii oraz Francji, zbierając doświadczenie. Dopiero w maju 2010 roku mianowano go przewodniczącym rady dyrektorów Juventusu, przez co przedłużył linię Agnellich rządzących Starą Damą.

Stał przed niełatwym zadaniem. Klub dopiero co poradził sobie z trudami po aferze Calciopoli, a do tego szykował się do przeprowadzki na nowy stadion. Agnelli, jak się zdawało, gwarantował finansową stabilność i ogromne sukcesy sportowe. Najważniejszą z nich jest bezprecedensowa seria dziewięciu kolejnych mistrzostw Serie A. Do tego należy doliczyć pięć Pucharów Włoch czy dotarcie do dwóch finałów Ligi Mistrzów w sezonach 2014/2015 oraz 2016/2017.

W 2022 roku Agnelli został zmuszony do odejścia z klubu w wyniku śledztwa dotyczącego nieprawidłowości finansowych. Prokuratura uważa, że Juventus płacił często nierynkowe ceny za zawodników i dopuszczał się licznych machlojek podatkowych. W wyniku tego śledztwa, początkiem 2023 roku Stara Dama została ukarana odjęciem 15 punktów w tabeli ligowej, co wykluczyło ją, de facto, z walki o mistrzostwo. Kibice uważają, zapewne niebezpodstawnie, choć śledztwo się jeszcze nie zakończyło, iż to właśnie Agnelli oraz otaczający go dyrektorzy są w głównej mierze winni problemów, z jakimi mierzy się obecnie Stara Dama.

Andrea Agnelli – aktualności