Złota Piłka 2021. Kto (nie) głosował na Lewandowskiego?

Robert Lewandowski
PressFocus Na zdjęciu: Robert Lewandowski

Po raz siódmy w historii Złota Piłka trafiła do Lionela Messiego. Robert Lewandowski musiał uznać wyższość Argentyńczyka, choć różnica między nimi była niewielka. Poznaliśmy już dokładne informacje jak głosowali poszczególni dziennikarze. Zaskoczeń nie brakuje.

  • Uroczysta gala, podczas której rozstrzygnięty został plebiscyt Złotej Piłki 2021 na najlepszego piłkarza na świecie, odbyła się w Paryżu
  • Główną nagrodę zdobył Lionel Messi, natomiast Robert Lewandowski uplasował się na drugim miejscu
  • Organizatorzy gali ujawnili jak głosowali poszczególni dziennikarze

Złota Piłka. Decydowali dziennikarze

Wyborom zdobywcy Złotej Piłki praktycznie co roku towarzyszą duże emocje, także ze względu na wybory niektórych głosujących. O tym do kogo trafi nagroda dla najlepszego piłkarza na świecie w plebiscycie France Football decyduje bowiem głosowanie, w którym udział bierze ponad 180 dziennikarzy z całego świata, również z bardzo egzotycznych kierunków. Polskę od dłuższego czasu reprezentuje reporter TVP Sport Maciej Iwański.

Dziennikarze, którzy reprezentują swoje kraje w głosowaniu, dokonują wyboru spośród 30 nominowanych zawodników. Każdy z nich wskazuję piątkę zawodników, którym przyznaje odpowiednio sześć, cztery, trzy, dwa i jeden punkt. W tym roku na przesłanie swoich głosów mieli czas do 24 października.

Według oficjalnych wyników Messi zdobył 613 punktów, z kolei na konto Lewandowskiego trafiło 580 punktów. Trzeci w klasyfikacji Jorginho zgromadził na swoim koncie 100 punktów mniej od reprezentanta Polski. Po zakończeniu gali organizatorzy opublikowali także listę z dokładnymi informacjami, w jaki sposób głosowali poszczególni dziennikarze. Dzięki temu mogliśmy prześledzić jak rozkładał się głosy zarówno na Roberta Lewandowskiego, jak i Lionela Messiego. Zaskoczeń oczywiście nie brakowało.

Niezrozumiałe wybory

Umieszczenie Roberta Lewandowskiego i Lionela Messiego w pierwszej piątce wydawało się wręcz obowiązkowe. Jak się okazuje wielu głosujących miało w tej kwestii inne zdanie. Czterech z nich w swoich wynikach nie uwzględniło żadnego z nich. O ile takich głosów można było spodziewać się po dziennikarza z egzotycznych pod względem piłkarskich krajów – w tym przypadku Bhutan, Kirgistanu czy Mozambiku – to obecność na tej liście przedstawiciela Brazylii już zupełnie niezrozumiała. Pierwszy z nich uznał, że najlepszym piłkarzem świata powinien zostać Kevin de Bruyne, a ponadto swoje głosy oddał na Jorginho, Kyliana Mbappe, Romelu Lukaku i Neymara.

Lewandowski nie znalazł uznania w oczach łącznie 27 elektorów. Poza wspomnianą czwórką, żadnego głosu na Polaka nie zdecydowali się oddać dziennikarze z następujących krajów: Arabia Saudyjska, Argentyna, Bahrajn, Belize, Boliwia, Kamerun, Grecja, Grenada, Gwadelupa, Kajmany, Jordania, Kazachstan, Liechtenstein, Macedonia Północna, Maroko, Oman, Palestyna, St. Kitts/Nevis, Sudan, Surinam, Turkmenistan, Jemen.

Postawę Lewandowskiego w 2021 roku doceniło natomiast 45 dziennikarzy, którzy umieścili go na pierwszym miejscu.

Nie tylko Lewandowski i Messi

Najczęściej na pierwszym miejscu w głosowaniu znajdowali się oczywiście Lewandowski i Messi, ale duże grono głosujących stawiało także na Jorginho. To jednak niejedyni zawodnicy, którym dziennikarze dawali maksymalną liczbę punktów. W wynikach głosowania na pierwszych miejscach możemy znaleźć również N’Golo Kante (2), Mohameda Salaha (5), Kevina De Bruyne’a (2), Karima Benzemę (4) czy Kyliana Mbappe (1). Nie mogło również zabraknąć Cristiano Ronaldo, który cały czas ma dużą rzeszę fanów wśród dziennikarzy. Portugalczyka na pierwszym miejscu postawiło ośmiu głosujących.

Swoje przedstawiciela w głosowaniu ma również Polska. Jest nim dziennikarz TVP Sport Maciej Iwański, który przesłał do France Football głosy w następującej kolejności: Lewandowski, Jorgino, Messi, Ronaldo, Kjaer.

Pełne wyniki głosowania na Złotą Piłkę można znaleźć poniżej.

Zobacz także: Redaktor naczelny France Football przyznał, że głosował na Lewandowskiego, a nie na Messiego

Komentarze