REKLAMA
REKLAMA

Zalecenia FIFA ws. kontraktów zawodników i okien transferowych

dodał: Marcin Mondorowicz  |  źródło: FIFA.com  |  07.04.2020 19:27
Zalecenia FIFA ws. kontraktów zawodników i okien transferowych

Gianni Infantino  |  fot. Grzegorz Wajda

Jak odebrać najlepszy bonus od bukmachera?
Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) wypracowała szereg zaleceń oraz wytycznych w celu rozwiązania niektórych problemów wynikających z pandemii koronawirusa. Dotyczą one między innymi kontraktów zawodników oraz systemu transferowego.

- Pandemia koronawirusa wyraźnie zmieniła wszystkie okoliczności faktyczne dotyczące piłki nożnej w tym sezonie. FIFA, wraz z zainteresowanymi stronami, przedstawiła kilka praktycznych pomysłów i propozycji rozwiązania tych nowych problemów. Chociaż nie rozwiąże to każdego problemu, powinno to służyć zapewnieniu piłce pewnej stabilności i przejrzystości w przewidywalnej przyszłości. Mamy nadzieję, że ten wspólny wysiłek, pod przewodnictwem FIFA, może stanowić przykład tego, jak piłka może się zjednoczyć i pokazać jedność, solidarność i ducha kompromisu w celu stawienia czoła wyzwaniom, które czekają nas w przyszłości. Ale zanim nadejdą te czasu, jedna rzecz musi być jasna dla wszystkich, szczególnie teraz: zdrowie jest najważniejsze, zdecydowanie przed piłką - powiedział prezydent FIFA Gianni Infantino.

Poniżej przedstawiamy zestaw zasad, który został dziś zatwierdzony przez prezydium FIFA.

Wygaśnięcie i rozpoczęcie kontraktów zawodników


Wygasające kontrakty zawodników zwykle kończą się w momencie zakończenia sezonu, z taką zakończenia, która pokrywa się z końcem sezonu. Przy obecnym zawieszeniu gry w większości krajów, jest teraz oczywiste, że obecny sezon nie zakończy się wtedy, kiedy planowano. Dlatego też, proponuje się, aby kontrakty były przedłużane do takiego czasu, aby sezon rzeczywiście dobiegł końca. Powinno to być zgodne z pierwotną intencją stron, gdy kontrakt był podpisywany, a także powinno zachować sportową uczciwość i stabilność.

Podobna zasada ma zastosowanie do kontraktów, które mają się rozpocząć w momencie rozpoczęcia nowego sezonu, co oznacza, że wejście w życie tych kontraktów jest opóźnione do momentu faktycznego rozpoczęcia następnego sezonu.

Umowy, które nie mogą być dłużej realizowane


Pandemia koronawirusa wyraźnie wywarła duży wpływ na przychody klubów, zwłaszcza, że mecze nie mogą być rozgrywane. Piłka nożna, podobnie jak inne sektory gospodarki, musi znaleźć uczciwe i sprawiedliwe rozwiązania dostosowane do tych okoliczności, mając nadzieję na ochronę miejsc pracy i osiągnięcie sprawiedliwej i rozsądnej równowagi między interesami zawodników i klubów.

W związku z tym FIFA zdecydowanie zachęca kluby i zawodników do współpracy w celu znalezienia porozumień i rozwiązań w okresie, w którym piłka nożna pozostaje w zawieszeniu.

Podczas gdy znalezienie rozwiązań odpowiadających okolicznościom panujących w ich własnym kraju leży przede wszystkim w gestii odpowiednich stron na szczeblu krajowym, FIFA zaleca bezstronne przyjrzenie się aspektom każdej z tych sytuacji, w tym jak środki rządowe są stosowane w celu wspierania klubów i zawodników, czy wynagrodzenia powinny zostać odroczone, czy też obniżone oraz jaka ochrona ubezpieczeniowa może występować.

Jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia i w konsekwencji sprawa trafi do FIFA, przypadki, czynniki, które zostaną zbadane, będą obejmować następujące kwestie:
- czy klub rzeczywiście próbował osiągnąć porozumienie z zawodnikami;
- jaka jest sytuacja ekonomiczna klubu;
- proporcjonalność wszelkich dostosowań do kontraktów zawodników;
- przychody netto zawodników po ewentualnym dostosowaniu kontraktów; oraz
- czy zawodnicy byli traktowani jednakowo czy nie.

W ten sposób FIFA ma nadzieję, że będzie w stanie znaleźć rozwiązania, które będą sprawiedliwe i zbalansowane dla obu stron.

Okna transferowe


W odniesieniu do okien transferowych, ponownie, konieczne jest dostosowanie aktualnych regulacji do nowych okoliczności faktycznych. W związku z tym FIFA będzie elastyczna i pozwoli na przesuwanie odpowiednich okien transferowych, tak aby wypadały one pomiędzy końcem starego a początkiem nowego sezonu.

Jednocześnie FIFA będzie starała się zapewnić, tam gdzie to możliwe, ogólny poziom koordynacji, a także będzie miała na uwadze potrzebę ochrony prawidłowości, uczciwości i prawidłowego funkcjonowania rozgrywek, tak aby wyniki sportowe wszelkich rozgrywek nie były nieuczciwie zakłócane.


OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 6 komentarzy

sortowanie: rosnąco | malejąco

DiffretAngle | 08.04.2020 01:28

Dyrdymały. Sportowcy są zatrudniani na podstawie umów kontraktowych, stosownych do prawa pracy w krajach, w których grają ligi. Stąd problemy z pozwoleniem na pracę, jakie miewali obcokrajowcy w WB, limit 3 graczy spoza UE w Hiszpanii, obowiązek klauzul w tejże, czy kształt podatków we Włoszech.
Ciekaw jestem sytuacji, w jakiej klub wymusza na piłkarzu, przedłużenie kontraktu (np. Chelsea Willianowi) do końca przedłużonego sezonu, w myśl przepisów FIFA, zawodnik ma w tyłku, podpisuje kontrakt z nowym klubem na 3 lata, strony - 2 kluby i zawodnik spotykają się w sądzie. Wyjątek Willana gotowy :D.

dalmare | 08.04.2020 02:47

^ "...zawodnik ma w tyłku, podpisuje kontrakt z nowym klubem..."-  nowy klub też ma przesunięcie sezonu; odmowa dokończenia może wyjść od gracza kończącego karierę lub idącego do ligi egzotycznej o innym kalendarzu; oczywiście związki krajowe piłkarzy czepią się bo od tego są lecz w sytuacji siły wyższej zapewne będzie liczyć się intencja pierwotnej umowy nie jej litera

TteamWand | 08.04.2020 12:32

"zapewne będzie liczyć się intencja pierwotnej umowy nie jej litera"

mhm:)
Wszystkie umowy zawierane są w oparciu o krajowe przepisy prawne. Nie ma tak że jakiś podmiot zatrudnia sobie ludzi na zasadach na jakich mu się podoba. Fifa może rozkazywać klubom, spoko, ale klub podpisuje umowę z pracownikiem na zasadach prawnych obowiązujących w danym kraju i koniec kropka. Tu nie ma żadnego pola do interpretacji.

Oczywiście Fifa może naciskać na piłkarzy przez wprowadzenie różnych przepisów o dopuszczeniu zawodnika do rozgrywek.

FCHollywood | 08.04.2020 15:30

Jaki nowy klub ma przesunięcie sezonu? Hiszpania i Włochy, tak. Ale na przykład Bundesliga zakończy się w czerwcu, bo w maju mogą startować. Nie trzeba mu egzotyki.

dalmare | 08.04.2020 21:28

up up: patrz > wykładnia 'pierwotnej intencji stron przy podpisywaniu umowy' (intencją było 'do końca sezonu') i okoliczność ogłoszenia stanu wyjątkowego (stanu epidemii) imo;
(zostało to napisane w komentarzu)

dalmare | 08.04.2020 21:44

"...Bundesliga zakończy się w czerwcu..."-
>  calcionews24.com/rummenigge-contrat ti-oltre-il-30-giugno-dobbiamo-parl are-con-infantino/goal.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy