Dragan Stojković

Dragan Stojković to selekcjoner Serbii, który w przeszłości reprezentował barwy Jugosławii. To osoba z bogatą karierą piłkarską, która w przeszłości piastowała też kierownicze funkcje w piłkarskim związku i klubie. W ostatnim czasie Dragan Stojković koncentruje się stricte na pracy szkoleniowej.

Dragan Stojković
fot. PressFocus

Dragan Stojković – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoDragan Stojković
Data urodzenia3 marca 1965
Miejsce urodzenia Niš 
NarodowośćSerbia
Aktualny klubReprezentacja Serbii
Wzrost1,75 m

Dragan Stojković – początki kariery

To niezwykle zasłużony zawodnik dla reprezentacji Jugosławii. Dragan Stojković ma za sobą dwukrotny udział w Mistrzostwach Świata, a także Euro. Niegdyś był podstawowym reprezentantem Jugosławii. Co więcej, na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles zdobył brązowy medal.

Jeśli chodzi o przygodę piłkarską Dragana Stojkovića, to wszystko zaczęło się od serbskiego klubu, Radnički Nisz. Tam młody wówczas zawodnik występował przez kolejnych pięć lat. W tym czasie Stojković wystąpił w 70 meczach, strzelając 8 goli. Następnie przeniósł się do najlepszego klubu w Serbii, czyli FK Crvena Zvezda. Tam Stojković grał przez kolejne cztery lata. W tym czasie dwukrotnie zdobył mistrzostwo Jugosławii. To poskutkowało transferem do Ligue 1. Dragan Stojković został kupiony przez Olympique Marsylię. W tym klubie grał do 1994 roku. Raz zwyciężył mistrzostwo tego kraju w sezonie 1990/1991.

Po wypełnieniu kontraktu z Marsylią Dragan Stojković postanowił zmienić kontynent. Serb trafił do japońskiego Nagoya Grampus. Tam grał przez siedem lat, żeby w 2001 roku ostatecznie zakończyć karierę. W barwach Nagoya wystąpił w 183 spotkaniach. W 1995 roku został wybrany na najlepszego piłkarza J-League.

Co ciekawe, po zakończeniu kariery Dragan Stojković początkowo nie myślał o pracy w roli trenera. W tym samym roku objął stery w piłkarskim związku w Jugosławii. Wówczas cieszył się on dużym autorytetem, ale jego prezesura zakończyła się fiaskiem. Jugosławia nie awansowała na Euro 2004, co zostało odebrane jako wielka porażka. Po odejściu ze związku Dragan Stojković został zatrudniony w roli prezesa klubu FK Crvena Zvezda. Dopiero po tej kadencji Serb zdecydował się na trenowanie drużyn piłkarskich. W tym przypadku jego pierwszym klubem była Nagoya Grampus. Następnie Stojković pracował w Chinach, by ostatecznie objąć funkcję selekcjonera Serbii.

Roberto Martinez – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Nagoya Grampus1 lutego 200831 stycznia 2014
Guangzhou R&F24 sierpnia 20153 stycznia 2020
reprezentacja Serbii3 marca 2021

Nagoya Grampus

W zespole Nagoya Grampus Dragan Stojković mógł liczyć na status tamtejszej legendy. To ułatwiło mu pracę w klubie. Serb szybko spłacił pokładane w nim oczekiwania. Nagoya Grampus pod jego wodzą wywalczyła mistrzostwo Japonii w sezonie 2009/2010. Co więcej jego podopieczni rok później triumfowali w krajowym pucharze.

Generalnie pod wodzą Dragana Stojkovića Nagoya rozegrała 278 meczów, z których zwyciężyła 141 pojedynków. Tym samym serbski trener mógł się pochwalić ponad 50-procentową skutecznością.

Guangzhou R&F

W Japonii Dragan Stojković pracował do 2013 roku. Następnie przez dwa lata miał rozbrat z futbolem, żeby wrócić do trenowania w Chinach. W 2015 roku Serb otrzymał ofertę od Guangzhou R&F. W tym zespole spędził kolejne pięć lat. Jako trener Guangzhou R&F Stojković nie odniósł wielkich sukcesów. W roli szkoleniowca tego klubu zastąpił go Giovanni van Bronckhorst.

Co ciekawe, Dragan Stojković jest najdłużej pracującym trenerem w Guangzhou R&F. W tym czasie jego podopieczni rozegrali 141 spotkań, wygrywając 57 meczów. To oznacza, że Stojković, jako trener, miał gorszą statystykę zwycięstw niż w Nagoya Grampurs. W chińskim klubie wygrał 40% spotkań.

Serbia

Wiosną 2021 roku Dragan Stojković został zatrudniony na funkcję selekcjonera Serbii. Nowy szkoleniowiec otrzymał misję awansu na mundial 2022. Stojković wypełnił zadanie, dzięki wygranej w ostatnim meczu przeciwko Portugalii 2:1. Tym samym Serbia wygrała grupę, a ich największy rywal trafił do barażów. Stojković w krótkim czasie zdołał zbudować zespół, który zdołał zakwalifikować się na mundial. Tym samym Serb będzie miał okazję wystąpić na Mistrzostwach Świata jako selekcjoner, po tym, gdy dwukrotnie grał na tym turnieju w roli zawodnika.

Dragan Stojković – aktualności