Jak będzie wyglądała Superliga? Format rozgrywek

Juventus - Milan
Juventus - Milan PressFocus

12 europejskich klubów oficjalnie potwierdziło przystąpienie do nowotworzonych rozgrywek – Superligi. Plan zakłada uczestnictwo w nich łącznie 20 klubów, ale na razie nie przekazano konkretnej informacji o możliwej dacie startu rywalizacji.

Na chwile obecną gotowość przystąpienia do Superligi, o której powołaniu oficjalnie poinformowano o północy, zadeklarowało 12 klubów z Anglii, Hiszpanii oraz Włoch. Wśród nich znalazły się  Manchester CityManchester UnitedLiverpool FCTottenham HotspurChelsea FCArsenal FCFC BarcelonaReal MadrytAtletico Madryt , AC MilanJuventus FC i Inter Mediolan.

Superliga – format rozgrywek

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizatorów, w rozgrywkach Superligi uczestniczyć miałoby 20 klubów. 15 z nich miałoby znaleźć się w gronie założycielskim, natomiast do wyłonienia pozostałej piątki przygotowany zostanie mechanizm kwalifikacyjny wyłaniający co roku nowych uczestników na podstawie osiągnięć w poprzednim sezonie.

Mecze Superligi miałyby być rozgrywane w środku tygodnia, a kluby w niej uczestniczące miałyby również kontynuować rywalizację w swoich ligach krajowych.

Rywalizacja w Superlidze miałaby się rozpoczynać w sierpniu, początkowo w dwóch grupach po 10 zespołów. Drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym, rozgrywając ze sobą po dwa spotkania. Trzy najlepsze drużyny z każdej grupy automatycznie kwalifikowałyby się do ćwierćfinałów, natomiast drużyny z miejsc czwartego i piątego mierzyłyby się w play-offach o pozostałe miejsca w 1/4 finału. W ćwierćfinałach i półfinałach drużyny rozgrywałyby dwa mecze – u siebie i na wyjeździe. Z kolei o triumfie w rozgrywkach decydowałby jeden mecz finałowy odbywający się na neutralnym obiekcie.

Kiedy wystartuje Superliga?

Oficjalny termin startu Superligi pozostaje na razie nieznany. Aktualnie jest zbyt wiele niewiadomych, aby jego określenie było niemożliwe. Według informacji Sky Sport Italia kluby założyciele najchętniej wystartowaliby z rozgrywkami już w tym roku, po zakończeniu Euro 2020, ale na chwilę obecną wydaje się to mało realne. Bardziej prawdopodobnym terminem startu jest 2022 rok.

Komentarze