Batalia prawna rozpoczęta. Superliga chce się zabezpieczyć

Florentino Perez
Florentino Perez PressFocus

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem powołania Superligi zapowiedziała wyciagnięcie poważnych konsekwencji wobec klubów, które przystąpią do tego projektu. Okazuje się jednak, że władze nowopowstających rozgrywek były przygotowane na takie stanowisko UEFA i już wcześniej podjęły kroki prawne mające na celu uniemożliwienie zablokowania ich planów.

Superliga: UEFA zapowiada poważne konsekwencję dla klubów

W niedzielę jako pierwszy o możliwym ogłoszeniu powołania Superligi poinformował New York Times. Kilka godzin później stało się to faktem, ale w międzyczasie oficjalne oświadczenie w tej sprawie wystosowała Europejska Unia Piłkarska (UEFA). W porozumieniu z władzami największych europejskich lig oraz federacji zagroziła w nim wszystkim klubom biorącym udział w projekcie wykluczenie ich ze wszystkich rozgrywek krajowych, europejskich i światowych.

Superliga idzie na wojnę z UEFA i FIFA

Okazuje się, że w międzyczasie na biurka władz UEFA oraz Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) trafił list od szefów Superligi. Jak poinformował dziennikarz New York Times Tariq Panja, władze Superligi w przesłanym liście ostrzegli prezydentów FIFA oraz UEFA, że podjęli już szereg kroków prawnych, aby uniemożliwić im zablokowanie ich planów. W tym celu złożono szereg wniosków w wielu sądach, dzięki czemu kluby założyciele Superligi chcą upewnić się, że nic nie stanie im na przeszkodzie.  Wejście na drogę prawną rozważają również UEFA, poszczególne ligi oraz federacje.

Wejście na drogę prawną jest także jednym ze środków podjętych przez kluby założycieli Superligi w celu ochrony zabezpieczonych środków finansowych, który suma ma opiewać nawet na cztery miliardy euro.

Wcześniej 12 klubów założycieli opuściło również szeregi Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA). Dotychczasowy prezydent tej organizacji Andrea Agnelli został wiceprezydentem Superligi. Jej szefem mianowany został natomiast Florentino Perez.

Dowiedz się więcej co to jest Superliga, jakie kluby wyraziły chęć uczestnictwa w tych rozgrywkach i jak na powstanie nowego formatu rozgrywek reagują władzę UEFA.

Komentarze