Ostra reakcja UEFA i lig ws. Superligi. Bez pobłażania i surowe kary dla największych

Liverpool - Real Madryt
Liverpool - Real Madryt PressFocus

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) bardzo ostro zareagowała na doniesienia o możliwym ogłoszeniu przez kilka czołowych europejskich klubów planów utworzenia Superligi. Organ zarządzający europejskimi rozgrywkami, wspólnie z przedstawicielami czołowych europejskich lig i federacji, zagroził wykluczeniem zaangażowanych w projekt klubów ze wszystkich rozgrywek.

Najwięksi chcą Superligi

O planach Superligi mówi się od dłuższego czasu. Działania mające na celu jej utworzenie miały nabrać tempa w ostatnich miesiącach, a jak poinformował New York Times zaangażowane kluby mogłyby ogłosić swoje plany już w niedzielę. Informacje te spotkały się z ostrą reakcją UEFA.

Według medialnych informacji zainteresowanych udziałem w projekcie miało być co najmniej 12 klubów z Anglii, Hiszpanii i Włoch. Na jego czele mają stać Real Madryt, FC Barcelona, Manchester United, Liverpool, Juventus i AC Milan, ale chęć uczestnictwa wyraziły również Arsenal, Chelsea, Manchester City, Tottenham Hotspur, Atletico Madryt i Inter Mediolan. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali również przedstawiciele Bayernu Monachium, Borussii Dortmund i Paris Saint-Germain, ale zgodnie odmówili.

UEFA opublikowała oficjalne oświadczenie

Weekend był bardzo intensywny dla władz Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), a także przedstawicieli najważniejszych europejskich federacji i lig. Wspólnie zastanawiali się nad opcjami umożliwiającymi zablokowanie planowanego projektu. Efektem jest oświadczenie, które UEFA wystosowała w niedzielne popołudnie.

UEFA zapowiedziała w nim wyciągnięcie poważnych konsekwencji wobec wszystkich klubów gotowych przystąpić do projektu Superligi. Miałyby one zostać wykluczone ze wszystkich rozgrywek na szczeblu krajowym, europejskim i światowym, a zawodnicy poszczególnych zespołów nie mogliby także występować w swoich reprezentacjach.

Komunikat Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA):

“UEFA, Angielski Związek Piłki Nożnej (FA) i Premier League, Hiszpańska Federacja Piłkarska (RFEF) i La Liga oraz Włoska Federacja Piłkarska (FGIC) i Lega Serie A dowiedziały się, że kilka angielskich, hiszpańskich i włoskich klubów może planować ogłoszenie utworzenia zamkniętych rozgrywek, tak zwanej Superligi”.

“Jeśli tak by się stało, pragniemy powtórzyć, że my – UEFA, FA, RFEF, FIGC, Premier League, La Liga, Lega Serie A, ale także FIFA i wszystkie nasze federacje członkowskie – pozostaniemy zjednoczeni w naszych wysiłkach, aby powstrzymać ten cyniczny projekt. Projekt, który opiera się na własnym interesie kilku klubów w czasie, gdy społeczeństwo potrzebuje solidarności bardziej niż kiedykolwiek”.

“Rozważymy wszystkie dostępne nam środki, na wszystkich poziomach, zarówno sądowych, jak i sportowych, aby zapobiec takim sytuacjom. Piłka nożna opiera się na otwartych rozgrywkach i sportowych zasadach i nie może być inaczej”.

“Jak już wcześniej ogłosiła FIFA i sześć federacji, zainteresowane kluby otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek innych rozgrywkach na szczeblu krajowym, europejskim lub światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych”.

“Dziękujemy tym klubom z innych krajów, zwłaszcza francuskim i niemieckim, które odmówiły podpisania się pod tym. Wzywamy wszystkich miłośników piłki nożnej, kibiców i polityków, aby przyłączyli się do nas w walce przeciwko takiemu projektowy, jeśli zostałby ogłoszony. Ten permanentny interes własny nielicznych trwa już zbyt długo. Dość już tego”  

Komentarze