Rewolucja w przepisach dotyczących rzutów karnych

Szykuje się poważna zmiana w przepisach dotyczących rzutów karnych. Bramkarze nie będą mogli rozpraszać wykonawcy jedenastki. Jest to między innymi odpowiedź na szeroko komentowane po mundialu zachowanie Emiliano Martineza.

Emiliano Martinez
Obserwuj nas w
Emiliano Martinez #1 of Aston Villa applauds the home fans after the Premier League match Aston Villa vs Bournemouth at Villa Park, Birmingham, United Kingdom, 18th March 2023 (Photo by Ben Roberts/News Images) in Birmingham, United Kingdom on 3/18/2023. (Photo by Ben Roberts/News Images/Sipa USA) 2023.03.18 Birmingham pilka nozna liga angielska Aston Villa - Bournemouth Foto Ben Roberts/News Images/SIPA USA/PressFocus !!! POLAND ONLY !!! Na zdjęciu: Emiliano Martinez
  • IFAB zapowiedziała spore zmiany w przepisach piłki nożnej
  • Bramkarze nie będą mogli już dekoncentrować wykonawców rzutów karnych
  • Zmianie ulegną również inne drobniejsze zasady

Bramkarze niezadowoleni z zapowiedzianych zmian

Wielu kibiców i ekspertów po Mistrzostwach Świata w Katarze krytykowało zachowanie Emiliano Martineza. Bramkarz reprezentacji Argentyny starał się rozpraszać wykonujących rzuty karne Francuzów, co przyniosło zamierzony efekt. Zdaniem wielu jego zachowanie dalekie było od idei, która przyświeca grze w piłkę nożną.

Między innymi w odpowiedzi na to organizacja IFAB zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów piłkarskich zapowiedziała spore zmiany. Od 1 lipca 2023 roku “Bramkarz nie może zachowywać się w sposób, który nie okazuje szacunku grze i przeciwnikowi, rozprasza wykonawcę rzutu karnego, np. opóźnia wykonanie jedenastki lub dotyka słupków bramkowych, poprzeczki lub siatki bramkowej”.

W praktyce ma to wyeliminować wpływanie przez golkiperów na wykonawców rzutów karnych. Nie została ona jednak dobrze odebrana przez samych zainteresowanych. Nowe przepisy zdążył już skrytykować Mike Maignan. 

Nie są to jedyne zmiany, które zostały zapowiedziane. Unowocześnieniu ulegną również przepisy dotyczące celebracji bramek, czy doliczania minut do podstawowego czasu gry.

Także u nas: Wyróżnienie dla mistrza świata. “Tu czuje się wyjątkową energię”

Komentarze