FIFPro i ligi europejskie chcą zmian ud UEFA, aby zapobiec powstaniu Superligi

Aleksander Ceferin
fot. PressFocus Na zdjęciu: Aleksander Ceferin


Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) i stowarzyszenie zawodowych lig europejskich (EUPPFL), zrzeszające mniej więcej 30 europejskich rozgrywek, we wtorek (26 października) zażądały zmian w piłce nożnej. Jednocześnie to kolejny ruch w kierunku reform w świecie futbolu po upadłym projekcie dotyczącym powstania Superligi.

  • Temat Superligi co jakiś czas jest powtarzany jak mantra
  • We wtorek w trakcie obrad w Brukseli z udziałem przedstawicieli Miedzynardodowej Federacji Piłkarzy Zawodowych (FIFPro) zażądano zmian w piłce nożnej
  • Przedstawiciele lig europejskich wyrazili też sprzeciw przeciwko rozgrywaniu mistrzostw świata co dwa lata

“Stanowcze nie” dla mundialu co dwa lata

Międzynarodowa Federacja Piłkarzy Zawodowych sugeruje, że pewien etap w świecie futbolu już się skończył. W związku z tym potrzebne są zmiany.

– Obecny system zarządzania nie jest już w stanie poradzić sobie z decyzjami, które muszą zostać podjęte. Podejmowanie wielkich, konstruktywnych decyzji stało się praktycznie niemożliwe. Nadszedł czas na znaczące zmiany w zarządzaniu piłką nożną – powiedział sekretarz generalny FIFA Jonas Baer-Hoffmann na spotkaniu w Brukseli.

W trakcie obrad, które miały miejsce w Belgii zabrakło głównych przedstawicieli UEFA, czy wpływowego Europejskiego Związku Klubów (ECA). – Na sali są potrzebne wszystkie ważne osoby ze świata piłki nożna, a niestety ich tu nie ma – rzekł Baer-Hoffmann.

Członkowie lig skarżyli się również na brak dialogu z przedstawicielami FIFA w sprawie propozycji rozgrywania turnieju co dwa lata. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest przede wszystkim dyrektor ds. rozwoju piłki nożnej na świecie Arsene Wenger.

– Prezentacja Wengera miała charakter czysto informacyjny. Chodzi o konsultacje z nami jako interesariuszami. Jeśli Twoja rola w sporcie ma zostać dostrzeżona, musisz odbyć te rozmowy przed prezentacją Wengera – mówił Bobby Barnes, zastępca dyrektora zarządzającego Association of English Professional Footballers.

W sprawozdaniu dotyczącym polityki sportowej w Unii Europejskiej wyrażono również sprzeciw wobec rozgrywania mistrzostw świata co dwa lata, stwierdzając, że organizacje sportowe muszą pogodzić się z ustaloną częstotliwością dużych międzynarodowych imprez sportowych.

Czytaj więcej: Temat Superligi powraca! Nadchodzi wieloczęściowy film dokumentalny

Komentarze