Dean
Henderson

Dean Henderson to angielski piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Jest wychowankiem Manchesteru United, jednak klub regularnie wypożycza go do mniejszych zespołów. Reprezentant Anglii.

Czytaj dalej…

26
IMAGO/Mi News
Imię i nazwisko Dean Henderson
Data urodzenia 1997-03-12
Miejsce urodzenia Whitehaven
Narodowość Anglia
Aktualny klub Manchester United
Pozycja bramkarz
Waga 85 kg
Wzrost 188 cm

Dean Henderson – kariera

Dean Henderson jest wychowankiem Manchesteru United. Dołączył do akademii w wieku 14 lat. Szybko piął się w hierarchii drużyn młodzieżowych, a w 2015 roku podpisał swój pierwszy kontrakt z klubem.

Prawdziwym nemezis angielskiego bramkarza jest jednak David De Gea. To z jego powodu utalentowany golkiper nie może znaleźć miejsca w zespole Czerwonych Diabłów. Klub, z kolei, zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału piłkarza, przez co regularnie wypożycza go do kolejnych klubów. Od momentu podpisania profesjonalnej umowy reprezentował barwy takich zespołów, jak Stockport, Grimsby Town, Shrewsbury, Sheffield United czy Nottingham Forest.

W barwach Sheffield United doszło do przełomu w karierze Hendersona. W sezonie 2018/2019 pomógł Szablom awansować do Premier League, zachowując 21 czystych kont w 46 spotkaniach Championship. Klub przedłużył wypożyczenie o rok, a Anglik udowodnił swoją wartość również na poziomie Premier League, wyrastając, w powszechnej opinii, na jednego z najlepszych golkiperów ligi. Świetne występy zaowocowały debiutem w reprezentacji Anglii, a także powrotem do Manchesteru United. W latach 2020-2022 rozegrał jednak zaledwie 29 meczów. Uznał, że to za mało i ponownie poprosił o wypożyczenie. Kampanię 2022/2023 spędza w Nottingham Forest, gdzie dwoił się i troił, by pomóc ekipie w utrzymaniu się w elicie. Najprawdopodobniej latem 2023 roku będzie musiał podjąć ważną decyzję na temat swojej przyszłości. W wieku 26 lat z pewnością będzie chciał osiąść na stałe gdzieś, gdzie będzie mógł liczyć na regularny plac.

Wspomniany mecz towarzyski z Irlandią to jak dotąd jedyny występ Hendersona w seniorskiej reprezentacji Anglii. Wziął jednak udział w mistrzostwach Europy 2021, które Anglicy skończyli ze srebrnymi medalami.

Najczęściej zadawane pytania:

Dean Henderson – aktualności

Jaki numer na koszulce ma Dean Henderson?

Dean Henderson rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 26.

W jakich klubach grał Dean Henderson?

Dean Henderson w trakcie swojej kariery grał w klubach: Manchester United, Stockport, Grimsby Town, Shrewsbury Town, Sheffield United i Nottingham Forest.