Dean Henderson

Dean Henderson

Dean Henderson to angielski piłkarz występujący na pozycji bramkarza. Jest wychowankiem Manchesteru United, jednak klub regularnie wypożycza go do mniejszych zespołów. Obecnie broni barw Nottingham Forest. Reprezentant Anglii.

Czytaj dalej…

Dean Henderson – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoDean Henderson
Data urodzenia12 marca 1997 roku
Miejsce urodzeniaWhitehaven
NarodowośćAnglia
Aktualny klubNottingham Forest
Pozycjabramkarz
Waga85 kg
Wzrost1,88 m

Dean Henderson – aktualności

Dean Henderson – kariera

Dean Henderson jest wychowankiem Manchesteru United. Dołączył do akademii w wieku 14 lat. Szybko piął się w hierarchii drużyn młodzieżowych, a w 2015 roku podpisał swój pierwszy kontrakt z klubem.

Prawdziwym nemezis angielskiego bramkarza jest jednak David De Gea. To z jego powodu utalentowany golkiper nie może znaleźć miejsca w zespole Czerwonych Diabłów. Klub, z kolei, zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału piłkarza, przez co regularnie wypożycza go do kolejnych klubów. Od momentu podpisania profesjonalnej umowy reprezentował barwy takich zespołów, jak Stockport, Grimsby Town, Shrewsbury, Sheffield United czy Nottingham Forest.

W barwach Sheffield United doszło do przełomu w karierze Hendersona. W sezonie 2018/2019 pomógł Szablom awansować do Premier League, zachowując 21 czystych kont w 46 spotkaniach Championship. Klub przedłużył wypożyczenie o rok, a Anglik udowodnił swoją wartość również na poziomie Premier League, wyrastając, w powszechnej opinii, na jednego z najlepszych golkiperów ligi. Świetne występy zaowocowały debiutem w reprezentacji Anglii, a także powrotem do Manchesteru United. W latach 2020-2022 rozegrał jednak zaledwie 29 meczów. Uznał, że to za mało i ponownie poprosił o wypożyczenie. Kampanię 2022/2023 spędza w Nottingham Forest, gdzie dwoi się i troi, by pomóc ekipie w utrzymaniu się w elicie. Najprawdopodobniej latem 2023 roku będzie musiał podjąć ważną decyzję na temat swojej przyszłości. W wieku 26 lat z pewnością będzie chciał osiąść na stałe gdzieś, gdzie będzie mógł liczyć na regularny plac.

Wspomniany mecz towarzyski z Irlandią to jak dotąd jedyny występ Hendersona w seniorskiej reprezentacji Anglii. Wziął jednak udział w mistrzostwach Europy 2021, które Anglicy skończyli ze srebrnymi medalami.

Najczęściej zadawane pytania:

Jaki numer na koszulce ma Dean Henderson?

Dean Henderson rozgrywa spotkania w koszulce z numerem 1.

W jakich klubach grał Dean Henderson?

Dean Henderson w trakcie swojej kariery grał w klubach: Manchester United, Stockport, Grimsby Town, Shrewsbury Town, Sheffield United i Nottingham Forest.