FC Barcelona ma nowego prezydenta

Joan Laporta
Joan Laporta fot. PressFocus

FC Barcelona ma nowego prezydenta. Niedzielne wybory zakończyły się pewnym zwycięstwem uważanego za ich faworyta Joana Laporty. 58-latek wraca na stanowisku po jedenastoletniej przerwy.

Laporta nie dał szans rywalom

W niedzielę kataloński klub ogłosił oficjalne wyniki po przeliczeniu wszystkich głosów. Następcą Josepa Marii Bartomeu, który podał się do dymisji w październiku ubiegłego roku został Joan Laporta, który nie dał szans swoim rywalom. Oddano na niego 54,28 procent wszystkich głosów.

Najpoważniejszym rywalem Laporty okazał się Victor Font, który uzyskał 29,99% wszystkich głosów. Na najniższym stopniu podium uplasował się Toni Freixa z 8,58% głosów.

W głosowaniu udział wzięła rekordowa liczba członków klubów – frekwencja wyniosła ponad 50%. Głosy można było oddawać zarówno osobiście, jak i drogą pocztową, co było szczególnie ważne w czasach pandemii

Laporta wraca na fotel prezydenta

Laporta przez najbliższe sześć lat ponownie będzie miał możliwość rządzić katalońskim klubem. Wcześniej funkcję prezydenta klubu sprawował w latach 2003-2010, które przypadały na okres najlepszej Barcelony w historii. W 2009 roku zespół z Camp Nou prowadzony przez Josepa Guardiolę zdobył sześć trofeów.

Teraz przed Laportą stoi bardzo trudne zadanie, jakim będzie nie tylko odbudowanie klubu na poziomie sportowym, ale przede wszystkim finansowym. Nie jest bowiem tajemnicą, że Barcelona znajduje się w bardzo trudnej sytuacji po okresie fatalnych rządów Josepa Marii Bartomeu.

Komentarze