stadium-image
PressFocus
Resovia

Resovia Rzeszów

1. Liga
Rok założenia: 1910
Przydomek: Malta
Barwy: biało-czerwone
Prezes: Leszek Bartnicki
Trener: Mirosław Hajdo
Strona: cwks-resovia.pl
Stadion: Stadion Miejski
Pojemność: 3420
Adres: ul. Wyspiańskiego 22, 34-111 Rzeszów

Następny mecz

GKS Tychy

1. liga |

20 kwietnia 2024

15:00

Kursy nie są obecnie dostępne.
Resovia
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 13 kwietnia 2024 11:17.

Sukcesy

Półfinał Pucharu Polski

1 raz

Osiągnięty w 1981

Newsy

Resovia – terminarz i wyniki

Najlepsi strzelcy Resovii w 1 Lidze

CWKS Resovia Rzeszów to polski klub piłkarski, występujący obecnie w I lidze.

Resovia – początki i zamieszane z nim związane

Oficjalnie Resovia Rzeszów powstała w 1910 roku, z czym jednak nie zgadzają się lokalni kibice. Źródło wewnątrzklubowe przyjęło, że założenie Resovii miało miejsce w 1905 roku, powołując się na niejednoznaczne przesłanki, w tym rzekome tworzenie uczniowskich drużyn w tym właśnie roku. Dlatego też kibice Pasów dumnie nazywają się najstarszym polskim klubem, choć piłkarscy historycy nie są w stanie znaleźć doniesień o istnieniu Resovii w latach 1905-1909.

Sekcja piłkarska powstała na samym początku istnienia instytucji. W 1929 roku awansowała do lwowskiej A klasy, gdzie grała aż do wybuchu II wojny światowej. W 1937 roku zdobyła nawet w niej mistrzostwo, ale nie wykorzystała tego sukcesu, by awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Powojenny marazm i obecne, powolne budowanie pozycji w regionie

Po wojnie i przyjętej w 1949 roku reorganizacji fizycznej w wyniku uchwały Biura Politycznego KC PZPR, Resovię przemianowano na Ogniwo Rzeszów. Sześć lat później Ogniwo połączyło się ze Spójnią Rzeszów, tworząc zrzeszenie sportowe o nazwie Sparta Rzeszów. Sparta szybko wygrała rzeszowską A klasę i awansowała do II ligi, gdzie spędziła 17 lat jako CWKS Resovia Rzeszów.

Od lat 90. Resovia lawirowała między pierwszą, a nawet czwartą ligą, przy czym w pierwszej nie spędziła zbyt wiele czasu. Pewna stabilizacja i idący za tym awans sportowy nastała dopiero w sezonie 2019/2020. Wówczas Pasy, po barażowych derbach ze Stalą Rzeszów, wywalczyły awans do I ligi po raz pierwszy od 26 lat. Od tamtej pory Resovia gra na zapleczu ekstraklasy.