Resovia

Resovia Rzeszów

1. Liga

CWKS Resovia Rzeszów to polski klub piłkarski, występujący obecnie w I lidze.

Resovia Rzeszów – podstawowe informacje

Rok założenia: 1910

Przydomek: Sovia

Barwy: biało-czerwono

Adres:
ul. Wyspiańskiego 22
35-111 Rzeszów

Fax:
(17) 853 01 71

Telefon:
(17) 832 01 70

Strona: :
cwka-resovia.pl

Prezes:
Adrian Rudawski

Trener:
Dawid Kroczek

Stadion:
Stadion Resovii

Pojemność:
3 420

Sukcesy

Aktualności klubowe

Resovia – początki i zamieszane z nim związane

Oficjalnie Resovia Rzeszów powstała w 1910 roku, z czym jednak nie zgadzają się lokalni kibice. Źródło wewnątrzklubowe przyjęło, że założenie Resovii miało miejsce w 1905 roku, powołując się na niejednoznaczne przesłanki, w tym rzekome tworzenie uczniowskich drużyn w tym właśnie roku. Dlatego też kibice Pasów dumnie nazywają się najstarszym polskim klubem, choć piłkarscy historycy nie są w stanie znaleźć doniesień o istnieniu Resovii w latach 1905-1909.

Sekcja piłkarska powstała na samym początku istnienia instytucji. W 1929 roku awansowała do lwowskiej A klasy, gdzie grała aż do wybuchu II wojny światowej. W 1937 roku zdobyła nawet w niej mistrzostwo, ale nie wykorzystała tego sukcesu, by awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Powojenny marazm i obecne, powolne budowanie pozycji w regionie

Po wojnie i przyjętej w 1949 roku reorganizacji fizycznej w wyniku uchwały Biura Politycznego KC PZPR, Resovię przemianowano na Ogniwo Rzeszów. Sześć lat później Ogniwo połączyło się ze Spójnią Rzeszów, tworząc zrzeszenie sportowe o nazwie Sparta Rzeszów. Sparta szybko wygrała rzeszowską A klasę i awansowała do II ligi, gdzie spędziła 17 lat jako CWKS Resovia Rzeszów.

Od lat 90. Resovia lawirowała między pierwszą, a nawet czwartą ligą, przy czym w pierwszej nie spędziła zbyt wiele czasu. Pewna stabilizacja i idący za tym awans sportowy nastała dopiero w sezonie 2019/2020. Wówczas Pasy, po barażowych derbach ze Stalą Rzeszów, wywalczyły awans do I ligi po raz pierwszy od 26 lat.

Od tamtej pory Resovia gra na zapleczu ekstraklasy. Od września 2021 roku trenerem Pasów jest Dawid Kroczek. Funkcję kapitana pełni zaś chorwacki pomocnik, Josip Soljic.

Resovia – terminarz i wyniki

Spotkania oraz terminarz Resovii; aktualne wyniki klubu w rozgrywkach ligowych.

Resovia – skład i statystyki piłkarzy

Zobacz aktualny skład Resovii oraz sprawdź statystyki poszczególnych piłkarzy.

Najlepsi strzelcy klubu w Fortuna 1. Lidze