Stadion Miejski (Polska, Gliwice)

Stadion Miejski w Gliwicach to obiekt, na którym swoje domowe mecze rozgrywa drużyna Ekstraklasy, Piast Gliwice. Stadion otwarto w 2011 roku i może on pomieścić niespełna 10 tysięcy widzów.

fot. PressFocus

Stadion Miejski w Gliwicach – podstawowe informacje

KrajPolska
MiastoGliwice
Adresul. Okrzei 20, 44-100 Gliwice
Data otwarcia05.11.2011
Pojemność10 037
Drużyna rozgrywająca mecze na obiekciePiast Gliwice

Spis treści:

Stadion Miejski w Gliwicach – dom Piasta Gliwice

Na początku XXI wieku podjęto decyzję o konieczności przeprowadzki Piasta Gliwice z wiekowego stadionu przy ul. Okrzei, który powstał w 1927 roku. We wrześniu 2010 roku Piastunki rozegrały swój ostatni mecz na starym obiekcie, a dwa dni później rozpoczęła się budowa nowego. Po całkowitym wyburzeniu zaczął powstawać stadion będący niemal wierną kopią niemieckiego Benteler-Arena, na którym swe mecze rozgrywa SV Paderborn 07. Początkowo koszt budowy Stadionu Miejskiego miał wynieść 54 miliony złotych, ale ze względu na konieczność przeprojektowania systemu monitoringu, koszt ten wzrósł.

Mecz otwarcia przypadł na listopad 2011 roku, a Piast wygrał z Wisłą Płock 2:1. Nowy obiekt poniósł graczy, którzy już w pierwszym sezonie na nim wywalczyli awans do Ekstraklasy, gdzie pozostają do dziś. Mało tego, w 2016 roku Stadion Miejski był gospodarzem meczu, po którym Piastunki mogły cieszyć się z pierwszego w historii wicemistrzostwa kraju. Trzy lata później Piast wygrał pierwszy czempionat.

Na obiekcie znajduje się 9913 miejsc, ale istnieje możliwość powiększenia go o kolejne pięć tysięcy.

Najważniejsze wydarzenia na Stadionie Miejskim (Gliwice):

  • 05.11.2011: mecz otwarcia, Piast Gliwice – Wisła Płock 2:1
  • 19.05.2019: rekord frekwencji i mecz pieczętujący pierwsze mistrzostwo, Piast Gliwice – Lech Poznań 1:0