Motherwell

Motherwell FC

Inne Ligi

Motherwell FC to szkocki klub, który posiada ponad stuletnią tradycję. Motherwell powstało jeszcze w XIX wieku, a w swojej gablocie zgromadziło najcenniejsze trofea w szkockim futbolu. W skali europejskiej to mały klub, ale na Wyspach odgrywa ważną rolę. To drużyna, która regularnie występuje w Scottish Premiership.

Motherwell FC – aktualności klubowe

Rok założenia: 1886

Przydomek: The Well, Steelmen

Barwy: bordowo-pomarańczowe

Adres:
Fir Park  
1-39 Firpark Street  
Motherwell  
ML1 2QN

Fax:

Telefon:
01698-333333

Prezes:
Jim McMahon

Menedżer:
Graham Alexander

Stadion:
Fir Park

Pojemność:
13,742

Motherwell FC – początki klubu

Pierwsze wzmianki o klubie piłkarskim Motherwell FC datowane są na 1886 rok. To wtedy połączyły się dwie lokalne, robotnicze drużyny i stworzyły jeden klub o nazwie Motherwell. Pierwsze spotkanie pod tym szyldem piłkarzem Motherwell FC rozegrali tego samego roku. Co więcej, od razu zanotowali udany początek, bo zwyciężyli 3:2 Hamilton Accies.

Po kilku latach od powstania Motherwell zadebiutowało w zawodowych rozgrywkach. Miało to miejsce 1893 roku. Kilkanaście lat później drużyna ta awansowała do szkockiej ekstraklasy. W latach 30. XX wieku zespół ten triumfował w krajowych mistrzostwach.

Od 1895 roku Motherwell FC występuje na stadionie Fir Park. To kameralny obiekt, który może pomieścić 13 tysięcy widzów. Jeśli chodzi o rekord frekwencji, to w 1952 roku spotkanie Motherwell – Rangers oglądało na nim ponad 35 tysięcy widzów.

Dla klubu funkcjonują dwa przydomki: The Well i The Steelmen. Od początku klubowe barwy są bursztynowo-kasztanowe. To właśnie tego rodzaju stroje charakteryzują zespół Motherwell FC.

Największe sukcesy

Motherwell w swoim dorobku ma wszystkie najcenniejsze skalpy w szkockim futbolu. Klub ten wygrywał mistrzostwo ligi, krajowy i ligowy puchar. Do tej pory najlepiej piłkarzom Motherwell FC wiodło się w rozgrywkach o Puchar Szkocji. To trofeum, które zdobywali dwukrotnie. Poza tym aż pięć razy występowali w  finale tego turnieju. Patrząc na dokonania Motherwell FC widać, że najlepszy okres w historii klub ten ma za sobą. Wystarczy zauważyć, że jedyne mistrzostwo kraju The Steelmen zdobyli w sezonie 1931/1932. Wówczas pod wodzą Johna “Sailor” Huntera zostawili za swoimi plecami Rangers i Celtic.

Po triumfie w szkockiej Premiership Motherwell FC zdołało dwa razy zwyciężyć Puchar Szkocji. Ostatni raz ta sztuka udała im się w 1991 roku. Wówczas w decydującym starciu pokonali Dundee United 4:3. W sezonie 2017/2018 Motherwell znów występowało w finale krajowego trofeum, ale w ostatnim spotkaniu lepszy okazał się Celtic.

Na koncie Motherwell FC znajduje się też Puchar Ligi Szkockiej wywalczony w 1951 roku.

Europejskie puchary

W ostatnich latach Motherwell FC gra tylko w kwalifikacjach do Ligi Europy lub Ligi Mistrzów. The Well nie są w stanie awansować do fazy grupowej tych rozgrywek. W 2021 roku w trzeciej rundzie kwalifikacji do Ligi Europy zatrzymali się na  Hapoelu Beer Szewa. Z kolei w 2013 roku w eliminacjach do Champions League ulegli Panathinaikosowi Ateny. 

Ostatni raz w głównej rundzie europejskich zmagań Motherwell FC wystąpiło w sezonie 2008/2009. Wówczas zmierzyło się w pierwszej rundzie Pucharu UEFA z AS Nancy. W dwumeczu górą była francuska ekipa zwyciężając 3:0.

Co ciekawe, Motherwell niegdyś w Europie konfrontowało się też z polskim klubem. W sezonie 1991/1992 rywalem szkockiej drużyny w Pucharze Zdobywców Pucharu był GKS Katowice. Wówczas do kolejnej rundy awansował przedstawiciel polskiego futbolu.

Czasy współczesne

W ostatniej dekadzie Motherwell FC dwukrotnie zostawało wicemistrzem Szkocji. Tak było w kampanii 2012/2013 i 2013/2014. W tych latach za każdym razem Motherwell musiało uznać wyższość Celticu. Różnice punktowe były znaczące, bo w 2013 roku wynosiła 16 oczek, a w 2014 roku – 29 punktów.

W 2020 roku klub zmienił menedżera. Miejsce Stephena Robinsona zajął Graham Alexander. Wcześniej prowadził on takie drużyny jak Salford City, Scunthorpe United i Fleetwood Town.

Motherwell – terminarz i wyniki

Motherwell – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy Motherwell w Premiership