stadium-image
PressFocus Na zdjęciu: Stadion GKS-u Jastrzębie
GKS Jastrzębie

GKS Jastrzębie

Inne Ligi
Rok założenia: 2010
Przydomek: Jastrzębianie
Barwy: zielono-czarno-żółte
Prezes: Adrian Brachaczek
Trener: Piotr Dziewicki
Stadion: Stadion Miejski
Pojemność: 15000
Adres: ul. Harcerska 14b, 44-335 Jastrzębie Zdrój

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Newsy

GKS Jastrzębie – terminarz i wyniki

GKS Jastrzębie to polski klub piłkarski z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Zespół Ekstraklasy w sezonie 1988/1999, od 2018 roku nieprzerwanie występujący w II lidze.

GKS Jastrzębie – początki

Górnik Jastrzębie powstał w 1961 roku jako klub wielosekcyjny. Każda z sekcji mogła liczyć na mecenat kolejnych powstających w mieście kopalni. Sekcja piłkarska znajdowała się pod opieką kopalni Moszczenica. W latach 70. GKS Jastrzębie zasłużyło na łatkę solidnego trzecioligowca. Właśnie wtedy gracze z Jastrzębia-Zdroju przeżyli jeden z największych sukcesów – dotarli do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1975/1976. Po drodze pokonali, m.in., Legię Warszawa, Wisłę Kraków czy Stal Rzeszów. Dopiero gwiazdorska wówczas Stal Mielec wyeliminowała GKS z rozgrywek.

Kolejny kamień węgielny postawiono dwanaście lat później. GKS Jastrzębie w I lidze dostało się do baraży, gdzie okazało się lepsze od Piasta Nowa Ruda. Takim oto sposobem Jastrzębska GieKSa w sezonie 1988/1999 po raz pierwszy – i jak dotąd jedyny – zagrała w Ekstraklasie. Jako beniaminek zajęła 14. kokatę i po przegranych z Zawiszą Bydgoszcz barażach powróciła do I ligi.