GKS Jastrzębie

GKS Jastrzębie

1. Liga

GKS Jastrzębie to polski klub piłkarski z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Zespół Ekstraklasy w sezonie 1988/1999, od 2018 roku nieprzerwanie występujący w I lidze.

GKS Jastrzębie – podstawowe informacje

Rok założenia: 1962

Przydomek: Jastrzębie

Barwy: zielono-czarno-żółte

Adres:
ul. Harcerska 14b
44-335 Jastrzębie Zdrój

Fax:
(32) 471 85 99

Telefon:
(32) 471 85 99

Prezes:
Marcin Ćwikła

Stadion:
Stadion Miejski

Pojemność:
15 000

Sukcesy

Aktualności klubowe

GKS Jastrzębie – początki

Górnik Jastrzębie powstał w 1961 roku jako klub wielosekcyjny. Każda z sekcji mogła liczyć na mecenat kolejnych powstających w mieście kopalni. Sekcja piłkarska znajdowała się pod opieką kopalni Moszczenica. W latach 70. GKS Jastrzębie zasłużyło na łatkę solidnego trzecioligowca. Właśnie wtedy gracze z Jastrzębia-Zdroju przeżyli jeden z największych sukcesów – dotarli do półfinału Pucharu Polski w sezonie 1975/1976. Po drodze pokonali, m.in., Legię Warszawa, Wisłę Kraków czy Stal Rzeszów. Dopiero gwiazdorska wówczas Stal Mielec wyeliminowała GKS z rozgrywek.

Kolejny kamień węgielny postawiono dwanaście lat później. GKS Jastrzębie w I lidze dostało się do baraży, gdzie okazało się lepsze od Piasta Nowa Ruda. Takim oto sposobem Jastrzębska GieKSa w sezonie 1988/1999 po raz pierwszy – i jak dotąd jedyny – zagrała w Ekstraklasie. Jako beniaminek zajęła 14. kokatę i po przegranych z Zawiszą Bydgoszcz barażach powróciła do I ligi.

GKS Jastrzębie obecnie

Początek XXI wieku to dla klubu wielka sinusoida. Drużyna rozegrała nawet sezon w klasie okręgowej, częściej występując jednak w IV czy III lidze. Obecnie, od 2018 roku, nieprzerwanie gra na poziomie I ligi.

Od listopada 2021 roku GKS Jastrzębie prowadzi trener Grzegorz Kurdziel. Funkcję kapitana pełni zaś Oliver Podhorin.

GKS Jastrzębie – terminarz i wyniki

Spotkania oraz terminarz GKS-u Jastrzębie; aktualne wyniki klubu w rozgrywkach ligowych.

GKS Jastrzębie – skład i statystyki piłkarzy

Zobacz aktualny skład GKS-u Jastrzębie oraz sprawdź statystyki poszczególnych piłkarzy.

Najlepsi strzelcy klubu w Fortuna 1. Lidze