FC Metz

FC Metz

Ligue 1

FC Metz to klub francuski, który ma w dorobku m.in. krajowy pucharach. Z Metz przez wiele lat związany był Henryk Kasperczak – najpierw jako piłkarz, a później jako trener. W ostatnich latach klub ten regularnie grywa na poziomie Ligue 1. FC Metz wciąż czeka na tak wielki sukces jak mistrzostwo Francji.

FC Metz – podstawowe informacje

Rok założenia: 1932

Przydomek: Les Grenats

Barwy: bordowo-białe

Adres:
3, allée Saint Symphorien BP 40292
57006 Metz Cedex 01

Fax:
03 87 56 14 29

Telefon:
03 87 66 72 15

Strona: :
www.fcmetz.com

Prezes:
Bernard Serin

Menedżer:
Frederic Antonetti

Stadion:
Stade Saint Symphorien

Pojemność:
25,636

Sukcesy

Puchar Francji:
1 tytuł

Zdobyte w 1984 trener

Puchar Ligi:
2 tytułów

Zdobytych w 1986, 1996

Mistrzostwo Ligue 2:
1 tytuł

Zdobyte w 1935

FC Metz – aktualności

FC Metz – początki klubu

Metz to miasto w regionie francuskim zwanym Lotaryngia. To klub, który powstał w 1932 w wyniku fuzji dwóch mniejszych drużyn piłkarskich. FC Metz nie od razu stało się profesjonalnym klubem piłki nożnej. Drużyna ta wzięła udział w pierwszych mistrzostwach Francji i od razu spadła do niższej klasy rozgrywkowej.

W kolejnych sezonach FC Metz częściej występowało w Ligue 2 aniżeli Ligue 1. Od połowy lat 60. XX wieku Metz ukształtowało swoją pozycję we francuskim futbolu. Z czasem klub ten zaczął również występować na arenie międzynarodowej.

Co prawda FC Metz wciąż czeka na ten najważniejszy sukces we Francji, a więc wygraną w Ligue 1, ale w gablocie z trofeami może pochwalić się dwukrotnym triumfem w pucharze kraju. Co więcej, FC Metz zwyciężało także Puchar Ligi. Jak na możliwości tego klubu to wyniki, które warto odnotować.

O piłkarzach, jak i o klubie FC Metz zwykło się mówić Les Grenats, co oznacza Kasztanowi. Barwy tego zespołu są właśnie kasztanowo-białe. W 1923 roku w mieście powstał stadion Stade Municipal Saint-Symphorien. To domowy obiekt FC Metz, który może pomieścić 25 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Pierwszy, większy sukces w historii FC Metz miał miejsce w sezonie 1983/1984. Wówczas zespół, który był prowadzony przez Henryka Kasperczaka, triumfował w Pucharze Francji. W decydującym meczu FC Metz zwyciężyło AS Monaco 2:0. Dla klubu z Lotaryngii był to wielki triumf, bo po raz pierwszy w historii Metz sięgnęło po krajowe trofeum. Cztery lata później wyczyn ten udało się powtórzyć. Wówczas na ławce szkoleniowej nie zasiadał już Henryk Kasperczak, ale i tak Les Grenats sięgnęli po ten triumf. Tym razem w finale po konkursie rzutów karnych uporali się z Sochaux.

FC Metz ma też swoje zasługi w Pucharze Ligi Francuskiej. W tych rozgrywkach klub ten również zdołał dwukrotnie triumfować. Które to lata? Pierwsze zwycięstwo miało miejsce w 1986 roku, a drugi triumf w 1996 roku. W ostatnim finale Pucharu Ligi, w którym wystąpili Lest Grenats pokonali Olympique Lyon. Wtedy po 120 minutach gry był remis 0:0, a o wyniku zadecydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali piłkarze FC Metz.

Ligue 1

W latach 90. FC Metz znajdowało się w czołówce ligi francuskiej. Ba, drużyna ta była o krok od końcowego triumfu. Tak było w sezonie 1997/1998. W tym czasie FC Metz na koniec ligi zanotowało taki sam bilans punktowy, co mistrzowskie RC Lens. Oba kluby skompletowały po 68 punktów. Tytuł Ligue 1 przypadł jednak RC Lens, które zwyciężyło dzięki lepszemu stosunkowi bramek. Wówczas jedną z wiodących postaci w FC Metz był Robert Pires, który po tym sezonie odszedł do Olympique Marsylia. Pires w Metz grał w latach 1993 – 1998.

Europejskie puchary

Dzięki wygranej Pucharu Francji FC Metz mogło zadebiutować w europejskich rozgrywkach pod nazwą Puchar Zdobywców Pucharu. Tam w pierwszej rundzie klub z Lotaryngii wyeliminował FC Barcelonę. W kolejnej serii gier było gorzej, bo FC Metz zostało wyeliminowane przez Dynamo Drezno.

W kolejnych latach FC Metz szybko żegnało się z europejskimi pucharami. W sezonie 1985/1986 nie było w stanie przebrnąć pierwszej rundy Pucharu UEFA, a rok później historia ta się powtórzyła w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharu.

W sezonie 1996/1997 FC Metz doszło do 1/8 finału Pucharu UEFA. Po drodze eliminowało FC Tirol Innsbruck i Sporting CP. W starciu o ćwierćfinał lepsze okazało się Newcastle.

Henryk Kasperczak

Henryk Kasperczak najpierw grał w FC Metz na pozycji obrońcy w latach 1978-1980, a w trakcie tej kariery rozpoczął również trenowanie tej drużyny. Jako trener FC Metz zdobył historyczny dla tego klubu Coupe de France. W 1984 roku odszedł do AS Saint-Étienne.

Informacje
NazwaMetzMetz
Kraj
Francja
FRA
TrenerLaszlo Boloni
Witryna internetowawww.fcmetz.com
Forma
Statystyki
Turniej
Ligue 2
Rozegrane mecze
15
Bramki
24
Straconych bramek
21
Czyste konto
5
Żółte kartki
31
Czerwone kartki
6
Turniej
Puchar Francji
Rozegrane mecze
1
Bramki
2
Straconych bramek
1
Turniej
Puchar Ligi Francuskiej
Rozegrane mecze
1
Bramki
1
Straconych bramek
1

FC Metz – terminarz i wyniki

FC Metz – skład i statystyki zawodników

Najlepsi strzelcy FC Metz w Ligue 1