stadium-image
IMAGO/Frederic Chambert
Clermont Foot

Clermont Foot

Ligue 1
Rok założenia: 1911
Przydomek: Les Lanciers
Barwy: czerwono-granatowe
Prezes: Ahmet Schaefer
Trener: Pascal Gastien
Stadion: Stade Gabriel Montpied
Pojemność: 12678
Adres: 4 rue Adrien Mabrut, 63100 Clermont-Ferrand

Następny mecz

Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 5 marca 2024 12:34.

Clermont Foot - piłkarze

Newsy

Clermont Foot – terminarz i wyniki

Clermont Foot – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Clermont Foot w Ligue 1

Clermont Foot – transfery

Clermont Foot to francuski klub, który dopiero w 2021 roku świętował pierwszy awans do rozgrywek Ligue 1. "Les Lanciers" zagrają w sezonie 2021/2022 we francuskiej ekstraklasie, co jest dużym wydarzeniem dla tego klubu. Clermont Foot ma również polskie koneksje, bo ważną rolę niegdyś w tym zespole pełnił Andrzej Szarmach.

Clermont Foot - historia klubu

Wiele źródeł podaje, że już w 1905 roku został powołany do życia klub sportowy Clermont, który jednak na początku nie zajmował się piłką nożną. Przede wszystkim w Clermont skupiano się na rugby, a dopiero później wydzielono sekcję piłkarską. Oczywiście na początku Clermont występowało w regionalnych ligach. Co więcej, nazwa klubu brzmiała Stade Clermont, a następnie  Association sportive montferrandaise (AS Montferrand).

W latach 40. XX wieku Clermont brało udział w wojennych mistrzostwach Francji. Drużyna ta występowała w południowej dywizji i miała w swoim udziale drobne sukcesy, jak chociażby awans do Division 2. Po wojnie Clermont zagrało m.in. w 1/4 finału Pucharu Francji z Girondins Bordeaux, które wówczas występowało we francuskiej ekstraklasie.

W latach 80. doszło do fuzji dwóch klubów Clermont, czego efektem było powstanie nowego klubu Clermont Football Club. Tamta drużyna zaczęła zmagania od startu w rozgrywkach Division 3. Do 2021 roku Clermont czekało na tak znaczący sukces, jak awans do rozgrywek pierwszoligowych.

Sukcesy Clermont? To mały klub, który nigdy nie rywalizował o mistrzostwo Francji na szczeblu centralnym. Clermont nie zdobyło też nigdy Pucharu Francji lub Pucharu Ligi Francuskiej. Największym sukcesem Clermont Foot jest dwukrotny triumf w Championnat National w roku 2002 i 2007.

Clermont mecze domowe rozgrywa na stadionie Stade Gabriel-Montpied. Obiekt ten może pomieścić około 10 tysięcy widzów. Przydomek klubu to Les Lanciers, a barwy zespołu są czerwono-granatowe.

Clermont Foot w Ligue 1

Dla Les Lanciers sezon 2021/2022 jest debiutem na szczeblu ekstraklasy francuskiej. Do tej pory Clermont Foot mogło tylko marzyć o rywalizacji z PSG, AS Monaco, Lille czy Olympique Marsylia w Ligue 1. Dzięki udanej kampani 2020/21 Clermon wywalczyło awans z Ligue 2.

Podopieczni Pascala Gastiena wywalczyli wicemistrzostwo Ligue 2 kończąc rozgrywki za plecami Troyes. W 38 meczach Clermont odniosło 21 zwycięstw, 9 remisów i 8 porażek. To pozwoliło na bezpośredni awans do Ligue 1, bez konieczności gry barażu. Najlepszym strzelcem ligi okazał się napastnik Clermont, Mohamed Bayo, który na dystansie całego sezonu zdobył 22 gole.

Helena Costa i i Corinne Diacre

W 2014 roku w Clermont miała miejsce historyczna zmiana trenera. Pierwszy raz w historii zawodowej, męskiej piłki nożnej we Francji drużynę przejęła trenerka, Helena Costa. Portugalska menedżer jednak szybko zdecydowała się odejść z klubu, bo już po półtorej miesiąca pracy. Jej miejsce zajęła kolejna kobieta, była reprezentantka Francji w piłce nożnej, Corinne Diacre. Francuska w roli trenera Clermont funkcjonowała do 2017 roku. Następnie przejęła narodową kadrę w kobiecej piłce nożnej. Jej miejsce zajął Pascal Gastien, który został autorem historycznego awansu do Ligue 1.

Andrzej Szarmach

W 1987 roku do Clermont trafił Andrzej Szarmach. Polski napastnik grał wcześniej w innych klubach francuskich takich jak AJ Auxerre i En Avant Guingamp. W latach 1973 - 1982 Andrzej Szarmach był reprezentantem Polski. To m.in. dwukrotny medalista Mistrzostw Świata z 1974 i 1982 roku.

Andrzej Szarmach trafiając do Clermont był już doświadczonym piłkarzem, który zbliżał się do końca kariery. We francuskim klubie przejął obowiązki grającego trenera. Co to oznacza? To że Szarmach zarówno był trenerem Clermont, jak i występował na pozycji napastnika. Polak przebywał w Clermont w latach 1987-1989. Jako piłkarz rozegrał dla tego klubu 32 mecze, strzelając 20 goli.

Pod wodzą Szarmacha Clermont wywalczyło awans do Ligue 2 w sezonie 1987/1988. W rozgrywkach Ligue 2 w sezonie 1988/1989 Clermont wpadło w kłopoty finansowe, co wiązało się z ogłoszeniem upadłości. Wówczas to Andrzej Szarmach ostatecznie zakończył karierę w barwach tego klubu w wieku 39 lat.

Znani piłkarze w barwach Clermont

Andrzej Szarmach to nie jedyny reprezentant kraju, który grał dla Clermont. Co ciekawe, w tym klubie występowali również zawodnicy, którzy reprezentowali barwy francuskiej reprezentacji. O kim mowa? O takich graczach jak Serge Chiesa, Bernard Diomède i Corentin Martins. Pozostali reprezentanci dotyczą przede wszystkim piłkarzy afrykańskich. To m.in. zawodnicy Togo: Ludovic Assemoassa, Affo Erassa, Nigerii: Kola Adams, Kamerunu: Marcel Mahouvé czy Beninu: Sylvain Remy.

Clermont w europejskich pucharach

Klub Clermont jak na razie nie miał okazji występów w Pucharze UEFA/Lidze Europejskiej czy Lidze Mistrzów. Drużyna ta przez cały czas aż do 2021 roku występowała w niższych ligach francuskich, co uniemożliwiało grę na międzynarodowej arenie. Na debiut w europejskich rozgrywkach fani Clermont wciąż czekają.