Charlton Athletic

Charlton Athletic

Inne Ligi

Charlton to angielski klub, który mieści się w Londynie. Niegdyś drużyna ta występowała w Premier League, ale w ostatnich latach częściej grywa w niższych klasach rozgrywkowych. W przeszłości Charlton triumfowało w Pucharze Anglii. To klub z ponad stuletnią tradycją.

Charlton Athletic – podstawowe informacje

Rok założenia: 1905

Przydomek: The Addicks

Barwy: czerwono-białe

Adres:
The Valley, Floyd Road, Charlton, London, SE7 8BL

Fax:
(0) 208 333 4000

Telefon:
(0) 208 333 4000

Strona: :
www.cafc.co.uk

Prezes:
Thomas Sandgaard

Menedżer:
Johnnie Jackson

Stadion:
The Valley

Pojemność:
26,500

Charlton Athletic – sukcesy

Puchar Anglii:
1 tytuł

Zdobyty w 1947

Charlton Athletic – terminarz i wyniki

Charlton Athletic – skład i statystki piłkarzy

Najlepsi strzelcy Charlton Athletic w lidze

Charlton Athletic – początki klubu

To kolejny z londyńskich klubów po Arsenalu, Chelsea, Tottenhamie czy West Hamie, który znajduje się na piłkarskiej mapie Anglii. Skąd nazwa? Od jednej z dzielnic miasta, gdzie w 1905 roku powstała drużyna piłkarska. Tak o oto narodziło się Charlton Athletic, które mieści się w południowo-wschodniej części Londynu. W 1920 roku Charlton zostało uznane za zawodowy klub, co pozwoliło rok później na dołączenie do rozgrywek Football League. 

Przez wiele lat Charlton występowało w angielskiej ekstraklasie. Ostatni raz w 2007 roku.

W przeszłości Charlton z konieczności występowało m.in. na stadionie Crystal Palace i West Ham United. Od 1919 roku domem tego klubu jest The Valley, czyli obiekt, który może pomieścić 27 tysięcy widzów. Barwy Charlton są czerwono-białe. Przydomek klubu to The Addicks.

W 1937 roku Charlton wywalczyło wicemistrzostwo kraju. Jeśli chodzi o krajowe rozgrywki to najwyższe miejsce w historii tego klubu. Do tej pory Charlton nie miało okazji, żeby zadebiutować w europejskich rozgrywkach. Klub ten nie grał ani w Lidze Mistrzów, ani Lidze Europy.

Największe sukcesy

W latach 1946-1947 Charlton dwukrotnie grało w finale Pucharu Anglii. Na Wyspach to bardzo istotne rozgrywki, które są stawiane na tym samym poziomie, co Premier League. Za pierwszym razem The Addicks nie sprostali batalii finałowej. W decydującego rozgrywce na Wembley ulegli Derby County 1:4. Rok później wykorzystali to doświadczenie, bo znów awansowali do finału, który tym razem zwyciężyli. W 1947 roku w finale FA Cup Charlton pokonało Burnley 1:0. W tamtym czasie menedżerem klubu był Jimmy Seed.

Wygrana w FA Cup to jedyne krajowe trofeum w dorobku Charlton. Nigdy później The Addicks nie zbliżyli się do tego sukcesu. W tamtym czasie nie były organizowane europejskie puchary, a więc Charlton dzięki temu zwycięstwu nie mogło wziąć udziału chociażby w takich rozgrywkach, jak Puchar Zdobywców Pucharu.

Premier League

Występy Charlton w Premier League można podzielić na cztery okresy. Pierwsza faza gry w angielskiej ekstraklasie rozpoczęła się w 1936 roku i trwała aż do 1957 roku. To wtedy piłkarze z The Valley zostali wicemistrzami kraju. Kolejny etap miał miejsce w okresie 1986-1990. Jak widać po 1957 roku Charlton na długie lata zniknęło z angielskiej elity. W latach 90. klub ten miał tylko krótki epizod w Premier League – było to w sezonie 1998/1999. Ostatni długi czas, kiedy to kibice mogli cieszyć się z ekstraklasy to lata 2000 – 2007. Po 2007 roku zespół spadł do Championship, a z czasem trafił również do League One (trzeci poziom rozgrywkowy w Anglii).

Derby

Charlton rywalizuje z ekipami z południowego Londynu, a są nimi przede wszystkim Crystal Palace i Millwall. Co ciekawe, stadiony Charlton (The Valley) i Millwall (The Den) oddalone są od siebie raptem 6.4 km.

Czasy współczesne

Od 2020 roku Charlton występuje w League One. Ostatnio drużynę prowadził m.in. Nigel Adkins, który ma doświadczenie w pracy z klubami w Premier League. Po serii niekorzystnych wyników został zwolniony, a jego następcą stał się Johnnie Jackson. Celem drużyny jest powrót do Championship.

Polscy piłkarze

W Charlton w przeszłości występowali polscy piłkarzy tacy jak Krystian Bielik i Piotr Parzyszek. Ten pierwszy był wypożyczony do tego klubu z Arsenalu w sezonie 2018 – 2019. Bielik dla The Addicks zagrał 31 meczów, strzelając 3 gole. Piotr Parzyszek był piłkarzem Charlton przez dwa lata, ale w tym czasie wystąpił tylko w jednym spotkaniu. Polskiemu napastnikowi nie udało się zdobyć gola dla tego klubu w oficjalnym meczu.