AC Arles

AC Arles

Inne Ligi

AC Arles-Avignon to francuski klub, który w gablocie nie posiada trofeum za mistrzostwo kraju. Co więcej, AC Arles nigdy nie zwyciężyło Coupe de France. To niżej notowany klub, który na przestrzeni całej historii tylko raz grał na poziomie Ligue 1. To jednak drużyna, w której karierę zaczynali dość znani piłkarze tacy jak Djibril Cissé i Ismael Bennacer.

AC Arles – podstawowe informacje

Rok założenia: 1913

Przydomek: Lwy

Barwy: zółto-niebieskie

Adres:
Stade Fournier – BP 60008
Rue de Ferdinand de Lesseps
13633 Arles

Fax:
04.90.93.02.85

Telefon:
04.90.96.11.85

Prezes:
Marcel Salerno

Menedżer:
Pierre Mosca

Stadion:
Parc des Sports

Pojemność:
7,700

Sukcesy

AC Arles – informacje klubowe

AC Arles-Avignon – początki klubu

Przyjmuje się, że oficjalnie AC Arles powstał w 1912 roku. Wówczas w mieście funkcjonowały inne drużyny piłkarskie, a Athlétic Club Arles-Avignon został założony w wyniku fuzji: La Pédale Joyeuse, Arles Auto-Vélo i Arles Sports. W kolejnych latach do AC Arles dołączyły kolejne ekipy z regionu: Club Ouvrier i Sports Cheminots. Po II wojnie światowej nastąpiła kolejna fuzja. 

Prawdziwy przełom dla AC Arles-Avignon miał miejsce w latach 70. XX. wieku. To wtedy klub wykonał znaczący skok, bo awansował do rozgrywek 2. ligi. Wcześniej AC Arles grało tylko na szczeblu regionalnym i niższych lig francuskich. W debiucie w Ligue 2 AC Arles zajęło 13. miejsce. Po trzech latach klub z Avignon spadł do 3. ligi, ale po krótkim czasie znów wrócił na zaplecze francuskiej ekstraklasy.

Pełna nazwa klubu brzmi: Athlétic Club Arles-Avignon. We Francji stosuje się przydomek ACA lub Les Lions, co oznacza Lwy. Klubowe barwy są żółto-niebieskie. Od 2008 roku AC Arles domowe mecze rozgrywa na stadionie w Avignon, Parc des Sports. Wcześniej klub występował na Stade Fernand Fournier. Aktualny stadion AC Arles może pomieścić 17 tysięcy widzów.

Największe sukcesy

Sukcesy AC Arles? Tak jak wspominaliśmy wcześniej, to klub, który nie ma na koncie mistrzostwa Francji ani wygranej w krajowym pucharze. AC Arles nigdy nie zwyciężyło również rozgrywek Ligue 1. Tak naprawdę największym osiągnięciem jest awans do francuskiej ekstraklasy. Było to zwieńczenie niesamowitej passy w latach 2005-2010. W tym czasie klub przeszedł drogę od drużyny czwartoligowej do uczestnika Ligue 1. W sezonie 2009/2010 AC Arles jako trzecia drużyna w tabeli awansowała do francuskiej ekstraklasy. Wówczas obok Les Lions do Ligue 1 weszli też Caen i Brest.

Dla AC Arles kwalifikacja do Ligue 1 była historycznym osiągnięciem. Nigdy wcześniej klub ten nie grał na tak wysokim poziomie. W mieście zapanowała euforia. AC Arles do nowych rozgrywek przystępował jako beniaminek. Rywale szybko pokazali drużynie z Parc des Sports, że 1. liga to bardzo wysokie progi. Początkowo AC Arles miało kłopoty ze zdobywaniem jakichkolwiek punktów. Generalnie w 38 kolejkach Ligue 1 Les Lions zanotowali tylko 3 wygrane przy 24 porażkach. Taki bilans usytuował klub na ostatnim miejscu w tabeli. Rok po awansie do Ligue 1 AC Arles musiało wracać do drugoligowych rozgrywek. W kolejnych latach klub nie był w stanie powtórzyć wyczynu, jakim była kwalifikacja do 1. ligi.

Puchar Francji

Choć w rozgrywkach Ligue 1 AC Arles pojawiło się dopiero w XXI. wieku to dla wielu drużyn marka ta była już wcześniej znana. W latach 70. AC Arles dwukrotnie dochodziło do 1/8 Coupe de France. Wówczas klub ten występował w Ligue 2, co nie przeszkodziło w osiąganiu zaawansowanych rund w krajowym pucharze.

Europejskie puchary

AC Arles nie miało okazji do gry w europejskich pucharach. W przeszłości odbywał się Puchar UEFA, Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Europy. W żadnych tych rozgrywkach ani razu nie wystąpiło AC Arles Avignon. W czasach współczesnych również nie było szans na to, żeby Les Lions zameldowali się w Lidze Mistrzów lub Lidze Europy. To rozgrywki, w których występują takie francuskie drużyny jak Paris Saint Germain, Lille, AS Monaco, Olympique Lyon i Olympique Marsylia.

Piłkarze związani z AC Arles

Piłkarska szkółka AC Arles ma to do siebie, że co jakiś czas szkoli piłkarza, który trafia do czołowych klubów w Europie. Tak było chociażby z Djibrilem Cissé, który jest wychowankiem AC Arles. Pierwsze kroki w zawodowej piłce w tym klubie stawiał też Ismael Bennacer, który następnie grał w Arsenalu, a teraz AC Milan.