Porównanie i ranking bukmacherów live

Tekst zawiera treści reklamowe | +18 | Obowiązuje regulamin

W ciężkich czasach koronawirusa, gdy z oczywistych względów bukmacherzy nie mieli w ofercie cieszących się największą popularnością zakładów na najważniejsze rozgrywki piłkarskie, należało szukać alternatywy, aby wciąż przyciągać graczy na stronę. Z tego powodu w ofercie zakładów live zaczęły pojawiać się zdarzenia, których bukmacherzy raczej unikają ze względu na niszowość i potencjalne ryzyko fraudów, aby zachować względną szerokość oferty w zakładach na żywo. Wszakże nie jest tajemnicą, że udział zakładów live rośnie, więc właśnie do tego produktu wielu bukmacherów przywiązuje szczególną uwagę.

Ranking bukmacherów live

My postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają zakłady live u legalnych, polskich operatorów i pokusić się o mały ranking. Oczywiście, zestawienie jest mocno subiektywne. Należy pamiętać, że obecnie bukmacherka jest już mocno rozwinięta, więc ciężko wymyślić nowe funkcjonalności, stąd u wielu bukmacherów są one bardzo podobne, dlatego zwracamy sporą uwagę także na design – w końcu klient często „kupuje oczami”. Na zakładach live potencjalny gracz spędza sporo czasu, więc korzystanie z nich musi być przyjemne. Zdecydowaliśmy się na test wersji desktopowych, bo właśnie tam widać najwięcej funkcjonalności. Siłą rzeczy wersje mobilne są mocno okrojone. Dajcie znać, czy chcielibyście test zakładów live na komórkach!

14. Totolotek

Ten panel jest tak zły, że aż musiałem zmieniać już wcześniej napisany tekst w kilku miejscach. Murowanym faworytem do ostatnich miejsc były Superbet, Noblebet i Bet X, a informacje o tym już zamieściłem w sekcjach dotyczących tych bukmacherów, jednak później przypomniałem sobie o panelu Totolotka, przy którym każdy panel wypada co najmniej dobrze.

Nawet nie wiem od czego zacząć. Chyba od tego, że jak już jakimś cudem dostaniesz się do danego spotkania, to aby przejść na inną dyscyplinę/zdarzenie (nawet z tej samej ligi!), musisz cofnąć się na główny ekran (!!!). Serio, zagranie AKO na zakładach live Totolotka to niezłe wyzwanie. Szukanie zakładów to mordęga, o ułatwieniach nie ma mowy. Tu nie ma nawet grupowania w obrębie dyscyplin, zakłady są losowo rozrzucone na liście. Tak po prostu – dramat. Wejdźcie sami i spróbujcie. Mi po dziesięciu minutach skończyły się wszelkie pokłady cierpliwości.

 Zakłady live w Totolotku
  Plusy   zakłady live w Totolotku istnieją…
  Minusy  … aby irytować użytkownika

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

13. Noblebet

Spójrzcie na lewy panel. To nie żart. Spotkania nie są w żaden sposób pogrupowane, a więc odnalezienie żądanego meczu to katorga, zwłaszcza biorąc pod uwagę poucinane nazwy drużyn. Niewiele lepiej jest na ekranie głównym. Jest jeszcze gorzej niż w firmie-matce, czyli LVBET. Szukanie pożądanego marketu w obrębie danego spotkania to też męka, a na pewno nie ułatwia dość jednostajna kolorystyka. Fanatycy Excela będą zadowoleni.

Powyższy akapit raczej wyjaśnia zakłady live w wykonaniu Noblebet. Tak po prostu – ciężko dotrzeć do żądanego spotkania. Teraz może nie ma ich zbyt wiele, ale wyobraźcie sobie weekend, gdy spotkań jest setki! Jest tak źle, że już nie będę wspominał o braku trackerów czy wolnym działaniu. Tylko Totolotek ratuje Noblebet przed ostatnim miejscem.

Zakłady Live w NOBLEBET
  Plusy  w miarę szeroka oferta
  Minusy  totalnie nieprzyjazne dla użytkownika; wolne działanie

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

12. Bet X

Podróż do przeszłości czas zacząć! Bardzo niska estetyka z kiczowatymi elementami, jak chociażby ten jaskrawozielony element po prawej stronie. Do tego dość kontrowersyjna kwestia w postaci tego, że nie da się w żaden sposób wywołać podglądu wszystkich dyscyplin – można poruszać się tylko w obrębie wybranej.

Kontrowersyjne jest też fatalne wykorzystanie przestrzeni – czy naprawdę lista spotkań w danej dyscyplinie powinna zajmować aż tyle miejsca? Z innych, doskwierających wad – brak jakichkolwiek trakcerów. Przypominam, jesteśmy w roku 2020. Zwraca uwagę też bezsensowne podawanie wyników w piłce nożnej na głównym ekranie. Otóż Bet X podaje wyniki obu połów, a ty sobie licz, graczu… Takich detali jest masa.

Aha, do tego jeszcze jedna kwestia – oferta jest tak dramatycznie wąska, że to aż niewyobrażalne. Specjalnie zajrzałem jeszcze kilkukrotnie w różnych momentach dnia, aby wykluczyć przypadek. Zdarzył się moment, że na Bet X było SIEDEM spotkań, podczas gdy w innych firmach 25-40.

Generalnie Bet X nie jest aż tak dramatyczny pod względem wygody korzystania jak Totolotek czy Noblebet, ale jeżeli cenicie sobie bardzo szeroką ofertę (czytaj: gracie coś innego niż podstawowe markety w czołowych ligach/turniejach etc.), to w Waszym prywatnym rankingu możecie zepchnąć Bet X na ostatnie miejsce.

Zakłady Live w BET X
  Plusy  w przeciwieństwie do konkurentów z niższych miejsc widać, że ktoś kto to projektował ma chociaż minimalne pojęcie o ergonomii
Minusy  dramatycznie wąska oferta; idiotyczna forma podawania wyniku meczu w piłce nożnej; ogólna archaiczność

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

11. Superbet

Rumuński operator długo przygotowywał się do wejścia na rynek online, więc oczekiwania były spore. Operator z polską siedzibą w Katowicach przygotował z całą pewnością najbardziej niestandardowy panel spośród wszystkich firm. Na screenie specjalnie uchwyciłem to tak, abyście mogli w pełni to zobaczyć. Mam na myśli to, że gdy jesteście „w danym spotkaniu”, to tak naprawdę wygląda to tak, że wciąż jesteście na liście (widać powyżej inny mecz), tyle że zakłady na dane spotkanie są rozwinięte, a obok są dodatkowe informacje na jego temat. Mi to rozwiązanie totalnie nie odpowiada.

Irytuje także fakt, że gdy korzysta się z lewego panelu i chce się rozwinąć dany kraj, to od razu wyrzuca z widoku spotkania i przerzuca na listę spotkań w obrębie kraju, który chciało się przejrzeć. Nie wiem czy dobrze to wyjaśniłem, najlepiej sami sprawdźcie.

Mało komfortowe jest także poszukiwanie samej selekcji na dane spotkanie. Nie ma nic, co mogłoby graczowi to ułatwić, a dodatkowo panel spotkania jest wąski (przez ten pasek ze statystykami, który jest umiejscowiony w fatalnym miejscu.

Trzeba przyznać, że kursy są niezłe. Generalnie w tym porównaniu nie zwracam na to jakiejś szczególnej uwagi, bo wiadomo, że w przypadku zakładów live (poza jakimiś topowymi meczami) marże są raczej dość wysokie i z porównań w większości przypadków wyszły mi jakieś śmieszne różnice, i to na poziomie 108-109, czyli na tyle wysokim, że nawet w odniesieniu do liderów ciężko mówić tu o atucie. Natomiast Superbet nieco wyróżnia się na tle tej szarzyzny, oferując np. 107, tam gdzie konkurencja ma wyżej wspomniane 108-109.

Widać, że ktoś włożył sporo pracy w stworzenie oryginalnego panelu, ale jest on niesamowicie niewygodny i nie zmieni tego istnienie kilku sensownych funkcjonalności. Czasami lepsze jest wrogiem dobrego.

Zakłady Live w SuperBet
  Plusy   oferta jest całkiem szeroka; kursy są niezłe
  Minusy  bardzo dyskusyjna ergonomia, która w istotny sposób wpływa na odczucia z gry

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

10. LV BET

Panel LV BET jest inny i widać, że to własne rozwiązanie, ale czy wygodne? Wg mnie niezbyt. Fatalny jest przede wszystkim lewy panel. Po co wielka grafika „SZYBKI WYBÓR NA ŻYWO” i przycisk wyczyść. To wszystko sprawia, że bez sensu jest marnotrawione miejsce, a więc na samo „mięso”, czyli ofertę jest go naprawdę mało. Dodatkowo na spotkania nachodzi dymek czatu. W efekcie jeśli wejdzie się w dany mecz, to lepiej wrócić na główny ekran, aby wybrać inny, niż męczyć się z tym panelem. Obawiam się, że w siedzibie LV BET testowano panel na 20-calowych monitorach, gdzie faktycznie może to wyglądać sensownie, a nie na 15-calowych laptopach, czyli takich, jakie posiada spora część użytkowników.

Na domiar złego, w lewym panelu nie ma jakiegokolwiek grupowania w obrębie ligi/kraju (ale jest informacja o tym, jakie to rozgrywki – tu przewaga nad Noblebet), podobnie jak w widoku ogólnym. Na pewno nie ułatwia to odnalezienia pożądanego spotkania. Generalnie panel LV BETu jest dość chaotyczny, a na domiar złego działa wolniej niż w przypadku większości konkurencyjnych firm.

Osobnym tematem jest kuriozalnie wręcz wolne działalnie. Dosłownie każde przeładowanie ekranu to konieczność oczekiwania. Jest jeszcze gorzej niż w Noblebet. Często natrafia się także na irytujący ekran „przepraszamy, w obecnej chwili oferta jest niedostępna”.

Na plus wyszukiwarka, która pomaga odnaleźć się w tym chaosie, a także sensowne grupowanie marketów. Szerokość oferty także stoi na solidnym poziomie.

Zakłady Live w LVBET
  Plusy  wyszukiwarka; grupowanie marketów; dość szeroka oferta
  Minusy  generalnie panel jest chaotyczny i mało ergonomiczny; bardzo wolne działanie

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

9. PZBUK

Ascetyzm. Chyba to słowo najlepiej oddaje panel zakładów PZBUK. Ergonomia też pozostawia sporo do życzenia. Jeśli wejdzie się w jedną dyscyplinę, to aby przejść do innej, należy wrócić do głównego ekranu zakładów live. Tak, to nie żart. Nie można tego zrobić ani z poziomu lewego panelu, ani z górnego panelu, który jest spotykany w niektórych firmach bukmacherskich. Należy kliknąć „wszystkie wydarzenia” i dopiero wówczas można przedostać się do żądanej dyscypliny. O jedno kliknięcie za dużo.

Niewielka liczba opcji, a te, które są działają głupio – można dodać mecz do ulubionych, ale operować na nim można tylko będąc w nowo utworzonym sporcie „Ulubione” lub gdy jesteś na ekranie sportu, z którego pochodzi dane zdarzenie. Gdy jesteś np. w piłce nożnej, musisz cofnąć się na ekran główny, aby dostać się do ulubionych spotkań z koszykówki, czyli problem taki sam jak w przypadku innych dyscyplin. Chociaż tu można było zrobić wyjątek i dodawać „Ulubione” do widoku każdej dyscypliny.

Uwagę zwracają także fatalne marże na zakłady. Wiadomo, że w przypadku zakładów live gracze mniej patrzą na kursy, bo dochodzi tu kwestia impulsu, emocji, ale mimo wszystko – w PZBUK jest tak źle, że aż rzuca się to w oczy. PZBUK mógłby być naprawdę na samym dnie, ale są słabsi. Oferowany panel jest dość klasyczny, ale jego wykonanie pozostawia wiele do życzenia. SB TECH nie daje może jakichś wielkich możliwości, ale trzeba przyznać, że włodarze tego operatora nie polepszają sytuacji.

Zakłady Live w PZBUK
  Plusy  czasami wręcz zaskakująco szeroka oferta; nieźle zorganizowane szybkie rynki na widoku głównym
Minusy  ergonomia na dość niskim poziomie, ale nie tak złym, jak w przypadku kilku innych firm; ascetyzm; niskie kursy; grupowanie marketów „na alibi” – mało szczegółowe

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

8. EWinner

Auć! Minimalizm czasem jest w cenie, ale nie można przesadzać w żadną ze stron. Grafik ewinnera chyba miał płacone „za robotę”, a nie za liczbę godzin, więc zrobił tak, aby było, nie przykładając się do końcowego efektu. Poza oczywistym ascetyzmem, główną wadę designu są zachwiane proporcje wielkości, co na pewno utrudnia pracę z panelem. Generalnie ma się wrażenie, że korzysta się z arkusza kalkulacyjnego. Wszystko zlewa się w całość. Nie ułatwia brak grupowania rynków tuż pod wynikiem spotkania, więc aby odnaleźć rzadziej grane zakłady należy długo scrollować (a wszystko jest kuriozalnie duże, więc trzeba dłuuugo scrollować).

Oczywiście, Ewinner ma też zalety, jak np. trochę funkcjonalności charakterystycznych dla SB Betting. Trzeba przyznać, że można szybko odnaleźć spotkanie i zagrać podstawowy rynek – szerzej opisałem to w przypadku Totalbet. Jest też fajny pasek, dzięki któremu można szybko przejść do żądanej dyscypliny lub ulubionych spotkań – zarówno z widoku głównego, jak i widoku danego spotkania.

Ewinner jest na tej pozycji tylko dlatego, że na niższych miejscach mówimy już o dużych błędach, w większości fatalnej ergonomii i braku udogodnień, a nie tylko o słabym designie.

Zakłady Live w EWinner
  Plusy  Jest trochę sensownych udogodnień, których nie mają słabsi konkurenci; panel ma przejawy ergonomii
  Minusy  Zachwiane proporcje; wszystko zlewa się w całość; bardzo przydałoby się grupowanie marketów, a go nie ma

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

7. ETOTO

ETOTO korzysta z tego samego softu co PZBUK (SB TECH), więc panel zakładów live wygląda wręcz bliźniaczo. SB TECH raczej nie jest zbyt elastyczny, jeśli chodzi o innowacje graficzno-funkcjonalnościowe, co można zobaczyć także w innych brandach przez nich obsługiwanych.

Niestety, jak łatwo się domyślić, także wady są podobne, czyli kuriozalny sposób dostawania się do poszczególnych dyscyplin, czy kwestia ulubionych spotkań. Na plus jednak fakt, że jest to dużo lepiej podane i wpasowuje się w stronę ETOTO, a i oferta potrafi czasami zaskoczyć swoją szerokością. Zwracają uwagę także całkiem solidne kursy.

Panel SB TECH ma widoczne ograniczenia, ale nie jest to jakieś dramatyczne UXowo. Ponadto ETOTO zyskuje nad PZBUKiem lepszymi kursami i przyjemniejszym dla oka wyglądem.

Zakłady Live w ETOTO
  Plusy    solidne kursy; szeroka oferta; całkiem przyjemny dla oka; nieźle zorganizowane szybkie rynki na widoku głównym
  Minusy  ergonomia na dość niskim poziomie, ale nie tak złym, jak w przypadku kilku innych firm; grupowanie marketów „na alibi” – mało szczegółowe

6. Betclic

Betclic wypada zaskakująco słabo. OK, design jest niezły, oferta jest szeroka, ale momentami mam wrażenie, że firmie nie zależy na tym, aby uprzyjemnić graczowi pobyt na stronie. Nie zadbano nawet o jakiekolwiek grupowanie meczów w obrębie lig czy choćby krajów. Jest po prostu jedna wielka sekcja np. „piłka nożna”, a ty sobie szukaj spotkania, graczu. Na dodatek nie ma jakiejkolwiek opcji „zwinięcia” spotkań, które nas nie interesują. Albo masz włączoną całą dyscyplinę albo całą „zwiniętą”. Nie można też dodać spotkań do ulubionych. Tracker jest kuriozalnie duży, aczkolwiek można go wyłączyć.

Z drugiej strony sam ekran główny jest nieźle zorganizowany – łatwo przejść do żądanej dyscypliny, są szybkie markety. Jest też opcja zagrania podstawowego rynku, przebywając w widoku innego spotkania. Betclic oferuje także grupowanie rynków w obrębie danego spotkania.

Francuski bukmacher ratuje się głównie solidnym designem i drobnymi bajerami, jak np. bardzo wygodny dostęp do kuponów, które obecnie są w grze, animacjami przy zagraniu/wygranej, migającymi na zielono/czerwono kursami. Jednak to nie wystarcza na to, aby wyprzedzić któregokolwiek z bukmacherów, którzy mają choć trochę dopracowany produkt. Zdecydowanie największe negatywne zaskoczenie tego rankingu, zwłaszcza, że te błędy nie są strukturalne. To jest po prostu niechlujstwo.

Zakłady Live w Betclic
  Plusy    atrakcyjny design; dobrze zorganizowany ekran główny; w miarę sensownie pogrupowane markety
  Minusy  brak grupowania na ligi to skandal; nie można dodać spotkań do ulubionych; brak pomysłów na udogodnienia dla gracza

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

5. forBET

Panel forBET ma swoje lata i niestety widać, że od momentu startu przeszedł ledwie kosmetyczne zmiany. W jakiś sposób wpasowuje się w dość oszczędny design strony, ale sama witryna forBET nigdy nie należała do najpiękniejszych, więc raczej nie jest to zaleta. Najbardziej archaiczne są panele wyników, gdy na dane spotkanie nie jest oferowany tracker (tu swoją drogą trzeba przyznać, że wkomponowano je całkiem estetyczne). To najbrzydsza rzecz, jaką widziałem pracując z tym tekstem. Wejdźcie i sami zobaczcie…

Panel jest nieco mniej przyjazny dla użytkownika niż większość od SB Betting. Przykładowo dodać mecz do ulubionych można tylko z ekranu głównego, a na dodatek sekcja ulubione jest dostępna także tylko z tego ekranu – nie ma jej ani na lewym panelu przy włączonym widoku spotkania, ani na górnej belce z selekcją dyscyplin. Ponadto nie zadbano o detale, takie jak flagi, ale chyba największym minusem jest grupowanie tylko na poziomie krajów, a więc gdy w jednym momencie gra kilka lig z danego kraju, to wszystkie spotkania są razem. Kuriozalne i niedopuszczalne!

Na plus niezła prędkość działania, sensownie pogrupowane markety i szeroka oferta. Fajny jest też ten górny pasek, dzięki czemu łatwo możemy przedostać się do pożądanej dyscypliny – jest on widoczny zarówno na ekranie głównym (całkiem ładny), jak i w widoku spotkania (brzydki – widoczny na screenie). Na lewym pasku wszystko można zwinąć, rozwinąć, ukryć. Na pewno pomaga to w organizacji przestrzeni. Panel forBET na pewno nie jest ładny, ale korzystanie z niego nie męczy i w większości przypadków łatwo odnaleźć pożądany zakład.

To już czas, aby forBET odnowił panel zakładów live. Firma rozwija się niemal z miesiąca na miesiąc, a panel zakładów live niemal bez zmian. Zadziwiające, tym bardziej, że SB Betting oferuje sporo ciekawych rozwiązań i z wielu z nich forBET korzysta (dzięki czemu jest na dość wysokiej pozycji), więc te uchybienia należy traktować jako niechlujstwo.

Zakłady Live w forBET
  Plusy   szeroka oferta; jest trochę sensownych udogodnień; panel nie jest ładny, ale całkiem czytelny; grupowanie marketów
  Minusy  archaiczny design, głupio rozwiązana kwestia ulubionych zakładów; grupowanie tylko na poziomie kraju

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

4. BETFAN

Jeden z młodszych operatorów działa na sofcie SB Betting, czyli ostatnio najpopularniejszej firmie oferującej kompletne platformy na potrzeby zakładów bukmacherskich. Dużą zaletą SB Bettingu jest bez wątpienia elastyczność w tworzeniu stron i to widać – BETFAN jest inny od pozostałych firm korzystających z tego dostawcy.

Inny znaczy dobry? Ciężko określić. Mi osobiście design nie do końca przypada do gustu. Sporo umiarkowanie czytelnych czcionek to główna wada graficzna panelu zakładów live BETFAN. Samej kolorystyce też brakuje ikry. O ile np. taki STS mocno skupia się na kolorze niebieskim i robi to dobrze, o tyle wykorzystywanie różnych odcieni zielonego w przypadku BETFAN wyszło średnio. Wydaje się także, że tracker jest zdecydowanie zbyt duży.

Tyle wrażeń estetycznych, a jak z funkcjonalnościami? Tu BETFAN wygląda naprawdę dobrze. Szerokie możliwości personalizacji. Wszystko można tu zwinąć/rozwinąć, dostosować. Dodatkowo uwagę zwracają dobrze pogrupowane markety, dzięki czemu łatwo można odnaleźć żądane spotkanie. Dobrze działający system dodawania spotkań do ulubionych. Bardzo dobrze wypada także ekran główny, gdzie są dostępne trzy szybkie markety. Funkcjonalnie jest to naprawdę dobry panel i ciągnie BETFAN w górę. Pod tym względem jest to bardzo ścisła czołówka i nie ma co się wstydzić nawet w porównaniu z STS czy Fortuną. Warto dodać, ze w BETFAN można grać bez podatku także na zakładach live.

Zakłady Live w BETFAN
  Plusy   bardzo funkcjonalny panel z niesamowitą ilością udogodnień – to po prostu jedna, wielka zaleta; szybkość działania; możliwość gry bez podatku; ogólna ergonomia
  Minusy  momentami nieczytelne czcionki; generalnie design nie powala; czasami dość wąska oferta.

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

3. TOTALBET

Totalbet to kolejny bukmacher korzystający z SB Betting, ale widać, że właściciele tej firmy postanowili wyciągnąć jak najwięcej z możliwości technologicznych platformy.

Jeżeli chodzi o design, Totalbet jest dość minimalistyczny. Postawiono na grę czarnego, białego i zielonego, co sprawdza się nieźle. Trackery pojawiają się po prawej stronie śledzonego spotkania, a kupon zorganizowano w formie wyjeżdzającego panelu, a więc „zajmuje miejsce” tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Należy jednak zauważyć, że proporcje są trochę zaburzone i niektóre elementy są zbyt duże, co tworzy średnie wrażenie.

Uwagę zwraca naprawdę świetnie rozwiązania kwestia przedostania się do interesującej nas dyscypliny – możemy to zrobić scrollując, mając włączone wszystkie dyscypliny, jak i skorzystać z ikonek po lewej stronie, które ładnie wkomponowano, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Jest to niesamowicie ergonomiczne rozwiązanie, być może najlepsze spośród wszystkich bukmacherów. Równie dobrze wygląda to także na ekranie głównym zakładów live. Designerom Totalbetu udało się także zmieścić na lewym panelu kursy na podstawowy rynek, dzięki czemu możemy zagrać kupon, pomimo przebywania na ekranie innego spotkania. Z innych udogodnień warto wspomnieć o dobrze pogrupowanych marketach, podobnie jak w BETFAN. Generalnie wszystko można tu dostosować/zwinąć/rozwinąć. Bukmacher należący do grupy ZPR oferuje nawet wybór układu graficznego kursów w ekranie spotkania (te ikonki obok grup marketów).

Zaskakuje brak możliwości dodania zakładów do ulubionych. Oferta bywa niezbyt szeroka, więc jeżeli ktoś lubi grać bardzo niszowe rzeczy, to może ich tu nie znaleźć (i obniżyć pozycję Totalbetu w swoim prywatnym rankingu). To na tyle duży minus, że nie pozwala na walkę z STS i Fortuną o dwa czołowe miejsca, pomimo jakościowego produktu.

Ergonomia to kluczowa zaleta Totalbetu, która winduje go na wysoką pozycję. Pokazuje on, że korzystając z tej samej platformy co wielu innych bukmacherów można wyciągnąć z niej naprawdę sporo. Warto dodać, że w Totalbet można korzystać z promocji bez podatku na zakładach live.

Zakłady Live w TOTALBET
  Plusy   ergonomia; dużo liczba opcji – wszystko można dostosować; gra bez podatku;
  Minusy  momentami niezbyt szeroka oferta; nie ma opcji na dodanie zakładów do ulubionych; zaburzone proporcje w niektórych miejscach.

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

2. FORTUNA

Fortuna niedawno nieco zmieniała panel zakładów live, co nie spodobało się niektórym graczom. Nie zmienia to jednak faktu, że firma z Cieszyna oferuje mnogość opcji i funkcjonalności.

Bardzo dobrze rozwiązano kwestie ergonomii – naprawdę łatwo odnaleźć pożądane spotkanie, podobnie jak zagrać na podstawowy rynek, będąc w danym momencie w panelu innego spotkania – identycznie jak w Totalbet. Bardzo użyteczny jest też górny pasek, dzięki któremu można łatwo przedostać się do pożądanej dyscypliny, bez konieczności scrollowania. Generalnie Fortuna oferuje masę udogodnień – dodawanie do ulubionych, możliwość dostosowania widoku do preferencji gracza, poprzez zwijanie/rozwijanie elementów etc.

Fortuna wygrywa z większością stawki także dzięki lepszemu ekranowi głównemu (aż trzy markety do szybkiego zagrania!) i transmisjami live. Warto dodać, że bukmacher ofertuje promocję „bez podatku”, która jest dostępna po dodaniu specjalnego zdarzenia (w godzinach 10:00 – 22:00).

Jeśli chodzi o minusy, to z całą pewnością brak grupowania marketów w obszarze danego spotkania, co na pewno pomaga w odnalezieniu danej selekcji. Może to irytować szczególnie w przypadku rzadziej granych zakładów, które znajdują się na dole listy. Fortuna nie pozwala także na łączenie zakładów live z przedmeczowymi. Irytuje także brak możliwości ukrycia czatu, na którym toczą się wątpliwej jakości dyskusje.

Fortuna ma naprawdę świetny panel zakładów live i do końca zastanawiałem się czy umiejscowić ją na pierwszym miejscu. Nawet główne minusy są bardzo podobne jak w przypadku STSu i ciężko zidentyfikować jakiś istotny, duży minus względem firmy z Katowic. Ostatecznie jednak umiejscowiłem ją na drugiej lokacie, bo mimo wszystko z panelu STSu korzystało mi się przyjemniej – jest nieco bardziej przejrzysty, tworzy lepsze wrażenie w kategoriach UXowych. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że jest to nieco arbitralne, ale to cecha wszelkich rankingów i zestawień. Jeśli lubicie grać AKO na zakładach live (uściślając – co najmniej 3 zdarzenia z kursem 1,3, bo takie są warunki promocji „happy hours” – bez podatku), to śmiało możecie wrzucić Fortunę na pierwsze miejsce, bo tak po prostu będziecie wygrywać więcej.

Zakłady Live w Fortunie
  Plusy    ergonomia na wysokim poziomie; szeroka oferta; transmisje live; szybki rynek w lewym panelu; trzy szybkie rynki na widoku głównym; happy hours – bez podatku
  Minusy  nie można łączyć zakładów live i prematch; brak grupowania marketów w obrębie spotkania; nie można wyłączyć/zwinąć czatu

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

1. STS

Lider rynku już od dawna mocno inwestuje w zakłady live. Korzystając z panelu zakładów na żywo nie da się nie zauważyć inspiracji Bet365, ale czy to źle? Warto czerpać od najlepszych!

Dużą zaletą STSu jest szybkość działania, ogromna liczba opcji i szerokość oferty (liczba oferowanych spotkań, bo z szerokością pod względem marketów na dane spotkanie bywa różnie) – to kwestie, które każdy może zidentyfikować od razu. Panel STSu jest po prostu niesamowicie wygodny. Docenią go szczególnie osoby, które grają podstawowe rynki. Z „ekranu powitalnego” łatwo można wybrać pożądane selekcje, bez konieczności wchodzenia w każde spotkanie. Dla niektórych zaletą może być czat, gdzie można wymieniać opinie z innymi graczami, chociaż poziom dyskusji często jest wątpliwy. Warto też dodać, że STS dysponuje potężną liczbą transmisji telewizyjnych.

Nieco subiektywną, ale dla mnie chyba najważniejszą zaletą jest bez wątpienia ogromna przejrzystość. Trzeba przyznać, że zespól grafików wykonał kapitalną robotę. Robotę robią detale – nienachalne, ładnie zaprojektowane ikonki, belki, a to wszystko w dość minimalistycznym stylu. Design jest bardzo ważny, bowiem potencjalny gracz przeznacza dość sporo czasu na przebywaniu na zakładach live, a więc musi być to miejsce przyjazne dla oka. Z całą pewnością panel zakładów live pasuje do całej strony, a nawet długotrwałe korzystanie z oferty zakładów nie męczy.

Oczywiście, STS nie jest bez wad, ale są to detale, a nie minusy o charakterze strukturalnym, jak w przypadku wielu innych bukmacherów. Zwraca uwagę mniejsza liczba marketów na niszowe wydarzenia, a także brak grupowania oferowanych marketów na podglądzie konkretnego spotkania. Można to spotkać u wielu operatorów i na pewno pomaga odnaleźć pożądany zakład. W STSie tego nie ma, więc aby dotrzeć do rzadziej granych marketów gracz musi scrollować w poszukiwaniu pożądanej selekcji.

Dla niektórych wadą może być także fakt, że tracker jest wyświetlany po prawej stronie (i jest relatywnie mały), a nie w centrum, jak w przypadku wielu innych firm. To jednak pośrednia cecha designu, a i też ma to swój plus – możliwość eleganckiego schowania trackera, jeśli nie jesteśmy nim zainteresowani. Warto także dodać, że w STSie nie można łączyć zakładów live i prematch, co dla niektórych może być wadą.

Mimo pewnych wad, STS posiada najlepsze zakłady live spośród polskich bukmacherów. Widać, ze w Katowicach przywiązują szczególną uwagę i ciągle rozwijają ten produkt.

Zakłady Live w STS
  Plusy  szerokość oferty; spora liczba udogodnień; ergonomia; sporo transmisji live; przyjemne dla oka; szybkość działania; trzy szybkie rynki na widoku głównym
  Minusy  nie można łączyć zakładów live i prematch; czasami mała liczba marketów; brak grupowania marketów w obrębie spotkania; nie można wyłączyć/zwinąć czatu

18+ | Graj odpowiedzialnie! | Obowiązuje regulamin

(Karol Bruski)