Hajime Moriyasu

Hajime Moriyasu to Japoński trener, który po sukcesach klubowych przejął tamtejszą reprezentację. Moriyasu to również były piłkarz, który reprezentował barwy kraju kwitnącej wiśni. U boku tego szkoleniowca Japonia weźmie udział w drugim mundialu z rzędu.

Hajime Moriyasu
fot. PressFocus

Hajime Moriyasu – podstawowe informacje

Imię i nazwiskoHajime Moriyasu
Data urodzenia23 sierpnia 1968
Miejsce urodzenia Nagasaki
NarodowośćJaponia
Aktualny klubReprezentacja Japonii
Wzrost1,74 m

Hajime Moriyasu – początki kariery

Hajime Moriyasu był zawodnikiem, który występował na pozycji defensywnego pomocnika. Początki jego kariery sięgają 1987 roku. Wówczas zaczął występy w klubie Mazda SC. Z czasem drużyna ta zmieniła nazwę m.in. na Sanfrecce Hiroszima. Tam grał przez większą część kariery, bo aż do 2001 roku. Następnia trafił do Vegalta Sendai, gdzie w 2003 roku zakończył piłkarską karierę.

Jako zawodnik Hajime Moriyasu był wielokrotnym reprezentantem Japonii. Występował w kadrze w latach 1992-1996. W tym czasie rozegrał dla drużyny narodowej 35 meczów, strzelając jednego gola. Jego największym sukcesem w kadrze Japonii był triumf na mistrzostwach Azji w 1992 roku. Poza tym Hajime Moriyasu uczestniczył w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w 1994 roku.

Hajime Moriyasu zdecydowanie więcej trofeów skompletował jako trener. Co nie udało się jako zawodnikowi, udało się jako piłkarzowi. Aż trzykrotnie zwyciężał mistrzostwo Japonii i pozostałe rozgrywki pucharowe. Największe sukcesy odnosił w barwach Sanfrecce Hiroshima.

Jeśli chodzi o indywidualne wyróżnienia, to Hajime Moriyasu trzy razy zwyciężał plebiscyt na najlepszego menedżera J.League.

Jak wspominaliśmy wcześniej Hajime Moriyasu zakończył piłkarską karierę w 2003 roku. Chwilę później został włączony w trenerski sztab Sanfrecce Hiroszima. W roli asystenta pracował w latach 2004-2009. W międzyczasie pełnił funkcję asystenta trenera kadry U-18 i U-20. Tak naprawdę trenerskie szlify zbierał aż do 2011 roku, kiedy to zakończył swoją przygodę w sztabie Albirex Niigata. Dopiero po tym zaczął samodzielną pracę w roli szkoleniowca.

Hajime Moriyasu – prowadzone drużyny

klubrozpoczęcie pracyzakończenie pracy
Sanfrecce Hiroszima1 lutego 20123 lipca 2017
reprezentacja Japonii12 października 2017

Sanfrecce Hiroszima

Hajime Moriyasu w Hiroszimie został zatrudniony w 2012 roku. Jego przygoda z tym klubem potrwała kilka lat, bo pracował tam do 2017 roku. Jak się później okazało z dużymi sukcesami, bo już w pierwszym sezonie jego podopieczni zwyciężyli J1 League. W kolejnych latach (2013 i 2015) powtórzyli ten sukces. Co więcej, pod wodzą Hajime Moriyasu zwyciężyli Superpuchar, a także zajęli trzecie miejsce na Klubowych Mistrzostwach Świata.

Generalnie jako trener Sanfrecce Hiroszima Hajime Moriyasu wygrywał w około 48% meczów. W ciągu tych kilku lat poprowadził zespół w 265 meczach. W tym okresie Hiroszima triumfowała w 128 spotkaniach.

Po odejściu z klubu Sanfrecce Hajime Moriyasu na krótko objął kadrę Japonii U-23. Jako selekcjoner wywalczył z nią srebrny medal w Asian Games. Następnie kilka miesięcy przed mundialem w Rosji przejął dorosłą reprezentacje Japonii.

Japonia

Hajime Moriyasu szybko osiągnął pierwszy sukces z reprezentacją Japonii. Na Mistrzostwach Świata 2018 wyszedł z grupy, czym zrealizował turniejowy cel. Japończycy zdołali awansować z grupy, w której rywalizowali z Kolumbią, Senegalem i Polską. Ostatecznie podopieczni ulegli w 1/8 finału reprezentacji Belgii.

Rok po mundialu w Rosji Japonia pod wodzą Hajime Moriyasu rozegrała kolejny istotny turniej. Drużyna ta wzięła udział w Asian Cup, w którym zajęła drugie miejsce. Podopieczni Hajime Moriyasu awansowali do finału, ale w decydującym starciu o złoto ulegli reprezentacji Kataru.

Hajime Moriyasu kontynuował pracę z japońską kadrą, a jego kolejnym celem było wprowadzenie drużyny na Mistrzostwa Świata 2022. Do mundialu w Katarze Japonia zakwalifikowała się bez większych kłopotów. W 10 meczach zespół Moriyasu zanotował 7 zwycięstw, remis i 2 porażki.

Dla Hajime Moriyasu turniej w Katarze będzie drugimi Mistrzostwami Świata w roli selekcjonera Japonii. Jako trener drużyny narodowej Hajime Moriyasu notuje świetne statystyki. Jego podopieczni zwyciężają średnio około 70% spotkań. To jego najlepszy bilans w trakcie całej kariery szkoleniowej.

Hajime Moriyasu – aktualności